Loadcell ile ilgili paylasım

Başlatan stlg, 28 Ekim 2005, 03:26:35

stlg

Sevgili arkadaslar
Aramızdan bazıları loadcell lerle ugrasmıstır bu agırlık olcumuyle ilgili
bilgilerimizi burada paylasabilirmiyiz elinde devre seması olan ve bu
işin mantıgını bilen arkadaslar buraya yazalım

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

stlg

ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

rf

Zamanım kısıtlı olduğu için biraz kısa olucak kusura bakmayın

ad7730 loadcell entegresidir datasheet içinde devre seması ve çalışması anlatılmaktadır pic ile SPI ile haberleşir biraz incele dahada yardımcı olmaya çalışırım.

www.analog.com

www.tdg.com.tr   buda ilgini çekebilecek bir sitedir.
KOSGEB Girişimcilik Desteği Bilgi ve Paylaşım Platformu http://www.girisimcilikdestegi.com/

Erol YILMAZ

Loadcell ler ile olcumde cok hassas opamplar kullaniliyor. [Min OP07]

Daha Baska olarak, ADC lerin icinde ki PGA (Programlanabilir kazanc anfisi) da kullaniliyor.
Ayrica yuksek hassasiyetli ADC ler ile direkt olarak okuma yapildigi da oluyor. (16 bit ve ustu)

Ayrica 4 ve daha da iyisi 6 uclu olcum devreleri kullaniliyor.
Bir akim kaynagi ve gerilim olcerden ibaret.
6 uclu da, ADC refi ile ilgili birseylerde sisteme katiliyor.

Kullanilan opamp yapilari Instrumentation Amplifier olarak isimlendiriliyor.
Giris ofset gerilimi, sicakliga bagimliligi vs vs hayli dusuk,

Mesela ilk defa Teraziyi acarsin, seni yaklasik 10 sn bekletir,
Bu opamplarin isinip degismez! cevaba ulasabilmesi icin verilmis bir bekleme zamani olarak tahmin ediyorum. Cunku LoadCell de toplam cikis gerilimi genelde cok dusuk.

Ozellikle sormak istedigin birsey varsa sor lutfen. Sema falan bitmez :)  Ayrica hassas ADC lerin Datasheetleri de yardimci olabilir. Analog Devices bu konuda gayet iyi.

stlg

Sevgili rf ve Erol
Arkadaslar hepinize tesekur ediyorum bu loadcell okuma işlemi biraz
degisik galiba ben bir ara ihlas terazilerin katalogunu incelemiştim direk
loadcell i opamp cıkısından okumak yerine bazı analog anahtarlar üzerinden sample/hold mantıgıyla almıslar ben birara direk loadcell i
op07 uzerinden okumaya kalkmıstım ama bu analog deger hic yerinde
durmuyor ufak sapmalar yapıyordu bu sapmalar olmasa bir pıcle bu
işi yapmak oldukça kolay ben şunu ogrenmek istiyorum bu sample/hold
mantıgıyla bu olcumden birkac ornek alınıyor bunların ortalamasımı alınıyor cok fazla mantık yurutemedim bu işle ugrasmıs arkadaslar varsa
ve bizle bilgilerini paylaşırlarsa cok iyi olur terşekkürler

ALLAHA EMANET OLUNUZ

cenkishan

sslm dostlar loadcell direncini okumak için önce hassaslık onemli
mesela 30kg 50 gram okursan 10bit yeter.ama 24bit kullanırsan adcnin otomatikman cok degisen bitlerini kullanmayacaksın ve degişkenliği az olan bitlerini okuyacaksın adcnin kendi filtreleri var onları kullanmalısın veya ına opamp kullanmalısın benden bu kadar ama gittikce gelişiyorum
geliştikce paylasırız proteus 6.9 sp5 te lyc 2440 var cok iyi adc onu incele simülede edersin cokkkkkkkkkkkk bilgisi olan varsa paylassın lutfennnn
Bir bit olsam dolaşsam C de byte byte

vmc005

s.a.
loadcell i maksimum olcecegin agirliga gore belirle ki gereksiz hassasiyetle ugrasma.ilk denemeler icin opamp olarak lm 358 bile yeter ve 12 bit adc kullansan işini görür.adc ye referans gerilim vererek hassasiyeti cok daha arttırabilirsin.biraz ilerletirsen dijital pot kullanip agirligina gore referans gerilim verirsin adcni her bolgede hassas kullanirsin.sonrasi prgramcilik yetenegine kalmis.konuyu takip edemeyebilirim om ile haberleselim takildigin yer olursa.
Bu dünya bir kuyu havasız çömlek Daralıyorum! Kelime manayı boğan bir gömlek Paralıyorum! ALLAH ismi varken lügat ne demek Karalıyorum! Kapımı,buyursun diye o melek Aralıyorum! !

stlg

Sevgili arkadaslar

Bu konuya egilip bilgi veren arkadaslara tesekurler ben ugrasırken 16f877 ile yapmaya calısmıstım tabiki bu cozunurluk yeterli gelmemişti bazı loadcell uygulamaların 24 bit ile yapıldıgını gorunce işler degişti tabi bu arada bizim pice hakimiyetimizde gelişti dusuk bitleri kullanmazsak zannedersem sorun cozulecek

Sevgili vmc005 nin dedigi mantık hayli ilginc calısma anında adc nin referans degerini kaydırmak guzel tesekurler