Pic Deneme ve Deney Kartı Tasarımı - Yardım( kendin yap )

Başlatan muhendis.NT, 17 Şubat 2017, 10:08:58

muhendis.NT

Arkadaşlar herkese merhaba . Evde kendim 16f877 ve 16f628 için deneme kartı yapmak istiyorum. Çok muazzam değil. Amatörce olsun. Sitede epey araştırdım fakat istediğim gibi bulamadım. Bu konuda sizlerden yardım istiyorum. Hazır bir kart almak yerine kendim yapmak istiyorum. Elinde proteus simülasyonu ve pcb baskısı hazır olan deneme kartı olan var mı?

vitruvius

mert3162

Ben bir ödevle(proje vs isme cok takılmayın) daha karşı karşıya olduğumu düşünüyorum.Şimdi bu arkadaşımızın belki breadboard üzerinde led yak söndür uygulaması yapmış olması muhtemel ancak ötesine pek geçememiş dolayısı ile bence önce deney seti üzerinde kullanmak istediği donanımları iyi kötü bir breadboard üzerinde kurup çalıştırıp olası sorunları çözüp (şönt dirençler 100p kondansatörler bilimum filtre devreleri vs) daha sonra böyle bir işe girişmesini daha doğru buluyorum.

Öncelikle yapmak istediğin kartın donanımlarını belirle sonra bunlarla yapılmış örnek uygulamaları breadboard üzerinde deneyimle daha sonra böyle bir işe kalkış bence aksi halde devreyi ilk başta tasarlayıp sonra işlerin istediğin gibi gitmediğini gördüğünde baya bir karamsarlık içerisine düşeceksin.

Yazdıklarım biraz sert gibi gelebilir ancak kesinlikle senin iyiliğin için.

Başlangıç içi@ferit06 it çok güzel bir kaynak vermiş.Bu yoldan yürümeni tavsiye edebilirim.
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

muhendis.NT

Alıntı yapılan: vitruvius - 17 Şubat 2017, 11:38:45
Kendin yapmak istiyorsun ama hazir cizim ariyorsun?

Aynen , baskıyı ben yapacağım ama hazır bir devre varsa onu kullanacağım. Proteus u olan bir devre özellikle. Ben baskı kısmını komponentlerini yerleştirme kısmını yapmak istiyorum ki bence bu hazırını almak yerine kendin yapmak olur.

Alıntı yapılan: ferit06 - 17 Şubat 2017, 11:57:57
Şurayı bir incele;

http://embedded-lab.com/blog/embedded-lab-experiments/

İnceledim hocam teşekkürler.  Ben delikli plaket ile değilde pcb ile istiyorum. Delikli plaket lehimleri beni çok çıldırtıyor. Başaramıyorum. Bir devre buldum  bunun gibi . Bunu deneyeceğim ama başka alternatifleri de denemek istiyorum.

Alıntı yapılan: mert3162 - 17 Şubat 2017, 13:30:55hocam değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Elektrik Elektronik Fakültesini bitireli 2 yıl oldu yani ödev değil :) Şuan hem çalışıyorum hem pic ile uğraşıyorum. Çoğunluklu olarak deneme kartı üzerinde başarılı olursam prototip yapıyorum. Şuan ürün niteliğinde sınıflandırabileceğim bir kart tasarımım var. Daha önce çok pcb yaptım. Bu konuda çok değerli bir sırrım var (transfer kağıdı niteliğinde bir kağıt keşfettim)  Birkaç kez gördüm internette hazır devreler satıyorlar. Deneme kartları. 628 için basit bir kart olabilir 877 için giriş butonları potansiyometre , çıkış ledleri çıkış lcd ekranı çıkış rgb ledi , buzzer ı olan , icsp li güzel bir hazır proje arıyorum. Amacım iş yapmaktan kaçmak değil. Ben kodlarımı denemek istiyorum. Donanım kısmı yormadan kodlarımı gerçek olarak deneyip görmek istiyorum.  Gayem budur.
Ben bir ödevle(proje vs isme cok takılmayın) daha karşı karşıya olduğumu düşünüyorum.Şimdi bu arkadaşımızın belki breadboard üzerinde led yak söndür uygulaması yapmış olması muhtemel ancak ötesine pek geçememiş dolayısı ile bence önce deney seti üzerinde kullanmak istediği donanımları iyi kötü bir breadboard üzerinde kurup çalıştırıp olası sorunları çözüp (şönt dirençler 100p kondansatörler bilimum filtre devreleri vs) daha sonra böyle bir işe girişmesini daha doğru buluyorum.

Öncelikle yapmak istediğin kartın donanımlarını belirle sonra bunlarla yapılmış örnek uygulamaları breadboard üzerinde deneyimle daha sonra böyle bir işe kalkış bence aksi halde devreyi ilk başta tasarlayıp sonra işlerin istediğin gibi gitmediğini gördüğünde baya bir karamsarlık içerisine düşeceksin.

Yazdıklarım biraz sert gibi gelebilir ancak kesinlikle senin iyiliğin için.

Başlangıç içi@ferit06 it çok güzel bir kaynak vermiş.Bu yoldan yürümeni tavsiye edebilirim.

vitruvius

Alıntı yapılan: muhendis.NT - 17 Şubat 2017, 16:32:26
Aynen , baskıyı ben yapacağım ama hazır bir devre varsa onu kullanacağım. Proteus u olan bir devre özellikle. Ben baskı kısmını komponentlerini yerleştirme kısmını yapmak istiyorum ki bence bu hazırını almak yerine kendin yapmak olur.

Valla pek de kendin yapmak olmuyor. Sadece lehim yapacaksın, onun yerine git hazır bir ürün al en azından profesyonel ve dayanıklı bir şey olsun elinde. Proteus dosyasını da kendin hazırlarsın.

muhendis.NT

Alıntı yapılan: vitruvius - 17 Şubat 2017, 17:42:10
Valla pek de kendin yapmak olmuyor. Sadece lehim yapacaksın, onun yerine git hazır bir ürün al en azından profesyonel ve dayanıklı bir şey olsun elinde. Proteus dosyasını da kendin hazırlarsın.

bana göre kendim yapmak. Nasıl bir ihtiyacım olduğunu belirttim. Böyle bir dosya arıyorum. Tanımlamalar çok da önemli değil.

ilyas KAYA

Kendi yaptığım ve sürekli kullandığım devreyi vereyim.
Komple kit yapmaktansa arduino gibi yaptım.

Ben PICKIT3 ile kullanıyorum. Siz ICSP çıkışı olan herhangi bir programlayıcı ile kullanabilirsiniz.

- 28 Pinli PIC ler ile uyumlu
- Tüm arduino modüllerine uyum sağlar.
- ESP8266 için ayrıca direk modül girişi var.( RX ve TX portlarına direk bağlıdır.)
- 3.3volt dahili beslemesi vardır.
- Malzemelerin ne olduğunu görmek için üstüne tıklamanız yeterlidir.
- Picbasic ile arduino lcd modül uyumludur. Portlar ona göre ayarlanmıştır.

Proteus Ares 7.10 İndirme Linki :

http://s3.dosya.tc/server10/0dblnj/picduino.zip.html