ccs c de tarama yöntemi ilgili

Başlatan sifirzero, 01 Mart 2017, 23:31:54

sifirzero

merhaba ustalarım ccs c de tarama yöntemi ilgili örnek varmı elinizde.netten araştırdım bulamadım yardımcı olurmusunuz
sifirzero.blogspot.com [email]sifirrzero@gmail.com[/email] iman hem nurdur hem kuvvettir

Cemre.

sifirzero

örenk olarak 2 seven segment display kullancaksanız.0 99  sayıcı yaparken veya matrix yaparken işe yarıyormuş.
sifirzero.blogspot.com [email]sifirrzero@gmail.com[/email] iman hem nurdur hem kuvvettir

Cemre.

Keypad uygulamalarında vs de kullanıldığı için soru anlaşılabilir olsun diye sordum. Aslında bakarsanız bu konu ile ilgili hem forumda hem de internette oldukça fazla kaynak mevcuttur.

Misal; http://ccspic.com/ccs-c-ile-7-segment-sayici-uygulamalari/

Siz bir ucundan başlayın, çok kolay olduğunu göreceksiniz.
Takıldığınız yerde yine sorarsınız.
Kolay gelsin.

sifirzero

ustam çok saolsında mesela 74h164  74h595 gibi örnekler varmı.yada mantığı nasıl oluyor.for döngüsü dengesi nasıl ayarlarız.veya frekans ayarı mı yapmak gerekir.

Cemre.

74hc595'i kendi başına çalıştırmayı başarabildiniz mi? Mantığını kavradınız mı? Hayırsa, buyrun onun da birsürü örneği mevcut. Parçadan bütüne gidecek şekilde ilerleyin. Öyle her istediğiniz konfigurasyonda birebir örnek bulamamanız çok normal değil mi?

sifirzero

@Cemre.  ustam tek ekran yazıyorum çift ekranı yazamadım taramadaki amacını anlayamadım.74h164 kullanıyorum.sitemede bakabilirsin

Cemre.

Tamam kısaca taramadaki mantığı anlatmaya çalışayım.

Aslında yaptığımız şey basitçe şu. İki display olduğunu varsayarsak.
Kısa bir süre birinci display'de birler basmağını gösteriyoruz.
Sonra yine kısa bir süre ikinci display'de onlar basamağını gösteriyoruz.

Bunu yaparken, 74h164 çipini tek display'de nasıl kullanıyorsak yine aynı şekilde kullanıyoruz. Ancak ufak bir farkla. 74h164'e birler basamağını yazdığımızda sadece birinci display çalışacak. Bunu sağlamak için misal display ortak katot ise display'i süren transistörü iletime geçiriyoruz. Diğer display'in katodunu süren transistörü ise kesime sokuyoruz. Bu işlemi onlar basamağı ve ikinci display için de tekrarlıyoruz. Bu kadar basit.

Siz ortaya basit de olsa bir kod çıkartın, şema verin üzerinden konuşalım.

sifirzero

sifirzero

#include <12f683.h>
#fuses NOWDT,INTRC_IO,NOMCLR
#use delay(clock=4000000)  
#use fast_io(a) 
#define data pin_a0   // data sabiti pin_a0'a eşitleniyor
#define clock pin_a1  // clock sabiti pin_a1'e eşitleniyor
#define display1 pin_a5
#define display2 pin_a4
int digit[16]={252,96,218,242,102,182,190,224,254,246};
char i=0,j=0,onlar=0,birler=0;

void main ()
{
   set_tris_a(0b000100);
   output_a(0b000100);
output_bit(data,bit_test(digit[i],j));

while(true)
   {

if(input(pin_a2))
    {
    delay_ms(20);
    i++;
    while(input(pin_a2));}
     output_high(pin_a5);

for(j=0;j<8;j++)                
        {
           output_high(clock); // Clock sinyali lojik-1 yapılıyor
           output_low(clock);  // Clock sinyali lojik-0 yapılıyor
        }

if (i==10) 
            {
            i=0;
            }
            delay_ms(200);
        }
}

sifirzero

bunun benzeri devre.

omereliusuk

ortak katot u da kontrol etmelisiniz.
data1 girilecek birincisine enerji verilecek.
data2 girilecek ikincisine enerji verilecek.
bu şekilde devam edip gidecek.
hız ise gözün göremeyeceği kadar hızlı (bence) en az saniyede 25hz olacak.

sifirzero

ustam yapamadım yardımcı olacak varmı 3 gündür uraşıyorum