Dc sürücü voltaj yükseltme yardım

Başlatan aptu.melik, 02 Mart 2017, 14:03:50

aptu.melik

Arkadaşlar selamlar;
Elimde  tako geri beslemeli, analog kontrollü Maxon marka Dc motor sürücü var. Bu sürücü 24 volt beslemeli ve max. 24 volt çıkış veriyor. Benim elimdeki motor ise 90 voltta tam devire ulaşıyor. Sürücü L292 ile yapılmış pwm metodu ile çalışıyor. L292 nin motor çıkış uçları H transistör köprüsü ile güçlendirilmiş. Motor çıkışını 24 den 90 volta nasıl çıkarabilirim?

http://hizliresim.com/8Mlmyr
http://i.hizliresim.com/M069M6.jpg

aptu.melik

Transistör köprüsünü kartdan söküp dışarıda kurmayı, köprüye harici olarak 90 vdc vermeyi düşündüm ancak transistör base ucunu nasıl süreceğime karar veremedim.
Yardımlarınızı rica ediyorum...

Cemre.

Siz şema olmadan devreye böyle sağından solundan bakıp içeride neler döndüğünü anlayabiliyor musunuz?
Maalesef insanların bu şekilde gerçek anlamda yardımcı olması biraz zor.

H köprü transistörleri, L292 ve 7805'i görebiliyorum.

Geriye iki tane daha TO220 kılıf malzeme kalmış bunlar nedir?

Eğer asıl H köprü ile L292 ve diğer birimlerin beslemeleri ayrı ise isteğinizi yapmak çok zor değil. Hatta üzerindeki güç transistörlerinin sınırları dahilinde gerilimi yükseltebilirsiniz.

Maxon motor etiketli konnektörlere yapılan bağlantıyı da belirtirseniz daha iyi olabilir.

Yani bu kadarcık bilgi ile anca bu kadar maalesef :)

aptu.melik

L292 ve transistör köprüsü ortak besleme alıyor. Amacım zaten bunu ayırmak. L292 motor çıkış uçları ile transistörlerin base uçları sürülmüş.  Ancak ben transistör köprüsünü dışarıda kurup harici 90 volt ile beslersem base voltajı 24 voltda kaldığı için transistör emiter voltajları 24 volt olmaya devam edecek.

Kart üzerindeki bağlantı şeması:  http://hizliresim.com/aL592d

Transistör köprüsü ile sürücü katını nasıl ayırabilirim?

Cemre.

PCB'de kesip biçme işlemi yapabilecek misiniz?

aptu.melik

Gerekirse keserim. Üzerindeki transistör köprüsünü başka bir plaket üzerine kurmayı planlıyordum zaten.Üzerindeki soket ile bereber kullanmayacağım. Soketi söküp kablo ile bağlantı yapacağım.

asma

Merhaba
Üzerindeki transistörlerin kollektörlerine direnç ilave edebilirseniz , o dirençlerde oluşan gerilim düşümüyle kollektör çıkışlı transistör sürebilirsiniz.
Giriş sinyali 24Vdc kare dalga formunda olduğunu düşünürsek sorunsuz çalışacaktır. Ancak garanti veremem.
Motor akımınızın %10 u kadar değerde ilave transistörler iletime geçse yeter. Yani 24V a bağlı NPN transistörün kollektörünü hattan ayırıp +90V hattına 2,2 ohm/1W direnç takıyorsunuz. +90V a emiteri gelecek şekilde PNP güç transistörü bağlıyorsunuz. Beyz ucu NPN transistörün dirençle birleştiği noktaya bağlı olacak. Kollektör ise çıkışa bağlı olacak. Bu şekilde 4 transistör 4 direnç ilave edilecek. (PNP transistörlere NPN ilave edilecek)

Resim çizemiyorum , örnek resimde BD lerin MJE lere 220 ohm dirençle bağlantıları gibi olacak.
Kullanacağınız transistörün min. hFE değerine göre direnci belirlemeniz gerekiyor. Yük akımı 10A , hFE 25 ise en az 1/20 oranında (%5) akım ilave dirençlerden geçmeli.
Örn: 500mA akım ile 0,7V oluşması için 1,4ohm direnç gerekir.

Kolay gelsin.