Belli bir mesafe DC motoru hareket ettirme

Başlatan memko, 11 Mayıs 2017, 12:13:50

memko

Merhaba acil bir durum
Tasarladığım arabanın arka iki tekerine DC motorlar taktım. Bu araba  çizgi izleyen sensorle beyaz çizgiyi takip ediyor. Önüne gelen engeli algılıyor. Benim istediğim bu engehi arabayı sağa veya sola döndürerek daha  önceden belirlenen noktaya taşımak ve arabayı durdurmak. Yani belli bir mesafe dc motor gitsin ve dursun .dc  motoru belirli mesafelerde nasıl kontrol ederim.

ilyas KAYA

Bunu ya motora encoder takip yapacaksınız yada süre ile. 2 sn sonra dur yada 200 adım sonra dur gibi.
Hadi bu kısmını anladim da bir oyuncak yapmışsınız ve durumun acil olduğunu söylemişsiniz... pek anlam veremiyorum kusura bakmayın.

E-x8

Bu oyuncakların önemli yarışları oluyor, pek küçümsememek lazım.

polleme

Gitme ve durma mesafeleri kritikse step motor kullanımı da düşünülebilir.

memko

Oyuncak yaptım demedim. Yardımcı olmak istemiyorsanız kırıcı da olmayın lütfen. Enkoder ayrı bir motor oluyor di mi. ???  Bu takibi nasıl yapabilirm

E-x8

Arkadaşlar zaten gereken açıklamayı yapmışlar, daha açıklayıcı bir şekilde yazmayı deniyorum :

@memko Fırçalı bir motor kullanıyorsanız her kontrol ettiğiniz motor için motora uyguladığınız gücü(V, I, V*I) ve süreyi(ms) hafızada tutarak aracınızın yeni konumu teşhis edebilir bu hafızadaki bilgilerin tersini uygulayarak başlangıç noktasına geri dönebilirsiniz.
Step motor kullanıyorsanız aynı işlemi bu sefer sadece adım bilgisini tutarak yaparsınız ve bu diğer işleme göre çok daha hassas olur.
Yukarıda anlattıklarım birer metodolojidir. Siz bunları kendi projenize uyarlamalısınız.

argeman

encoder ayrı bir motor olmuyor,encoder motor miline bağlanan ve motorun her bir turunu optoelektronik sensörü sayesinde sayan yardımcı bir elemandır,hazır encoderli motorlar mevcut fakat eğer aracınızın tekeri patinaj yaparsa encoder yine çalışacak ve mesafe konusunda size yanlış bilgi verecektir.