akımın açısını(endüktif/kapasitif)nasıl ayarlarız?

Başlatan Silas, 25 Mayıs 2017, 20:13:04

Silas

merhabalar, bir uygulama konusunda sıkıntı yaşıyorum. nasıl başlayacağım, ne yapacağım hiç bir fikrim yok. konuyu buraya açtım ama inşallah doğru yere açmışımdır. yardımlarınızı bekliyorum.

trafo çıkışından 250 V faz ve nötr alacağım(bu kısmın hazır olduğu söylendi) ve bu gerilimle elektronik bir cihazın kontaklarından akım geçirerek kontakları kontrol edeceğim. akımın 6 A, güç katsayısının 0.6 olması gerekiyor. ben bu akımın açısını nasıl bir düzenekle bu hale getirebilirim?

yanlış bilmiyorsam endüktifte açı pozitif akım geride, kapasitifte açı negatif akım ilerideydi. şimdi ben şöyle bir hesap yaptım kabaca:
dereceyi [ ] olarak göstereceğim.
U=I*Z     arccos 0.6=53 derece yapıyor.
250[0]=6[53]*Z
Z=41,67[-53]  ohm
akımın açısı pozitif olduğu için endüktiftir dedim. dolayısıyla devre direnç ve bobinden oluşuyor olarak düşündüm.
Z=R+jXL
R=Z*cos[-53]       XL=Z*sin[-53]
R=25,08 ohm      XL=33,28 ohm  yalnız burda şu aklıma takıldı; sinüsün değeri - oluyor ama direnç değeri negatif olamaz. j değerini - yi karşılıyor mu? bunu öğrenmek istiyorum.
burdan devam edeyim:
XL=2 pi f L     33.28=2*3.14*50*L  ---->  L=0,106 Henry, yani 106 miliHenry çıkıyor.

bunların güçlerini de P=I^2*R  olarak hesapladım.
ohmik direnç için güç:   Pr=6^2*25.08=903 watt çıkıyor(yaklaşık)
endüktif direnç için güç:   Pl=6^2*33.28=1200 watt çıkıyor(yaklaşık)

yani ben R=25 ohm 900watt(bundan biraz daha yüksek seçmeyi düşünüyorum)
L=106miliHenry 1200 watt
gene yüksek seçeceğim tabii burda L ve R değerleri de pratikte bu değerlere ne kadar yakınsa onları seçeceğim.

ben böyle düşündüm teorik olarak. acaba bu hesaplar ve R L devresi düşüncesi doğru mudur ve bu iş pratikte nasıl yapılır bunları öğrenmek istiyorum.

Teşekkür ederim.

Zoroaster

Hesaplamaların doğru fakat açının eksi olması durumu yok.

Güç katsayısı cosFi 0.6 olduğuna göre sinFi 0.8 oluyor.

250v da akım 6A olduğuna göre Z=41.67Ohm

R=ZcosFı=41.67*0.6=25 Ohm
XL=ZsinFi=41.67*0.8=33.33 =2 *pi*F*L=6.28*50*L=33.33 Ohm

L=0.106H  = 106 mH

Direncin gücü I^2 * R =6*6*25 =900W 

Bu durumda bobin sarmayla falan hiç uğraşmadan bir tane variac alsan, orta uç ile dış uçlardan birisine 1KW ocak ısıtıcısını seri bağlasan istediğin cos Fi değerini variacı ayarlayarak elde edebilirsin.

Ocak ısıtıcısının ısınması amacıylsa 1 kaç dakika çalıştırıp ardından enerjisini kesip çarçabuk ohmetre ile direncini ölçüp 25 ohm olup olmadığını anlayabilir ve tel boyu ile oynayarak 25 ohm değerini ayarlayabilirsin.

Ardından düzeneğe 250v uygulayıp direnç uçlarındaki gerilimi ölçerek 150v olacak şekilde variacı ayarlarsan istediğin deney düzeneğini
çok basit şekilde elde etmiş olursun.

Seytan deliginden kacti.

Silas

cevabınız için teşekkür ederim @Zoroaster 

R ve XL değerlerini bulurken akımın açısını kullanıyoruz anladığım kadarıyla.

ben bu sistemi bir pano içine yerleştirip endüstriyel bir ortamda kullanacağım. bu yüzden bobin sar(dır)mak daha doğru olacak gibi geldi bana. ileriki dönemde eğer bobini kendim saracak olursam hesaplamaları yapar buraya atarım. hem doğğruluğunu tartışırız hem de belki birilerinin işine yarar.

bobinajcıya gidip XL değerini, üzerinden geçecek akımı, sistem gerilimini söylesem halleder herhalde. ayrıca benim burada merak ettiğim birkaç şey daha var. XL'nin gücünü doğru mu hesapladım? birim olarak watt yazmışım kusura bakmayın. direnç ve bobinin güçlerini hesapta çıkandan daha yüksek seçersem akım sabit olduğu için dirençleri de büyüyor, bu yüzden tam değere en yakın olan değerleri kullanmak daha doğru anlaşılan.