garip bir durum

Başlatan ibra, 03 Haziran 2017, 06:51:17

ibra

arduino ile oynarken yapmak istediğim şeyi şans eseri başka bir şekilde ortaya çıktı. resimde anlattığım durumu, yeşil ve sarı kabloları kullanarak arduinoya nasıl uyarlayabilirim.

yani aslında burada benim amacım encoderden alacağım veri ile motoru ileri geri sürmek. çok teknik bir cevap aramıyorum, kaba taslak bir yol gösterirseniz detaylarını araştırarak bulabilirim.

bu arada multimetreyi başka bir multimetre ile ölçütüğümde iki çark arasında 0.002a / 2,6kohm ile 0.000a / 1,7 kohm fark olduğu anlaşıldı.
A_C5h5n5

ibra

.
A_C5h5n5

asma

Merhaba
Mesajınızdaki anlatım , eklediğiniz resim ve başlık uyuşuyor.
Garip bir durum var.
Ben 3V kaynak yerine ölçü aletinizin ohm metre konumunda problara uyguladığı voltajı  kullandığınızı anladım.
Dijital ohm metrelerin çoğu paralel tip ohm metre olup , sabit akım kaynağı ve ölçülen direncin üzerinde oluşan gerilim esasına göre çalışır.
Nasıl bir motor , LM317 ile ileri geri çalıştırılır anlayamadım. Çark nedir ,  neden iki tanedir anlayamadım. 0,002a nedir , A yerine a yazdığızda biz A olarak göreceksek neden 2mA değil de 0,002 ? Zaten o tip ölçü aletleri son haneyi düzgün göstermez.
Kısaca rakamdan ve biriminden de anlam çıkartamadım.
Şema , teknik çizim değil ama besleme için pil sembolü kullanıp sonrada ters polarite vermeniz de garip bir durum.
Forum da elbette sizi anlayan çıkacaktır ama daha basit bir şekilde derdinizi anlatırsanız yardımcı olmak isteyen çıkacaktır.

Kolay gesin.

ibra

Hocam nasıl olduğunu hala çözebilmiş değilim.  motor 1 tur ileri ve geri hareket ediyor bildiğiniz printer kafasını hareket ettiren standart dc motor. Neticede dediğiniz gibi multimetreden 3volt 2ma ile 3volt ~0ma arasında akım elde ediyorum. Hiçbir ısınma olmadan 1 saate yakın çalıştı. 9 volt kanağım ise modem adaptörüdür. Polarite ve konu tamamen orucun etkisi ile hatalı ortaya çıkmıştır. Teşekkürler.
A_C5h5n5

mehmet

Dört uçlu motor galiba?
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

ibra

hayır hocam 2 uçlu dc motor. sigortasından mı kaynaklandığını düşündüm XL830L multimetremin modelidir. evvelce sigortası yanmıştı ve 666 şeklinde uyarı veriyordu. sigortasını değiştirdim 666 uyarısı gitti ama sonuç yine aynı.

A_C5h5n5

sadogan

Bu 9 volt modem adaptörü AC mi  DC mi ?

ibra

Alıntı yapılan: sadogan - 05 Haziran 2017, 01:05:55
Bu 9 volt modem adaptörü AC mi  DC mi ?

dve marka dsa-9w-09-feu model
dc 9volt 1a
A_C5h5n5

asma

Merhaba
Merakımdan soruyorum. Motorun iki yöne dönüşüne karar verebileceksiniz, poziyon veya hız bilgisini okuyabileceksiniz ama durdurmayacaksınız. Doğru mu?
Yalnız 9V kaynak ile sabit mıtnatıslı , fırçalı DC motorun yön değişimi uygulanan polaritenin değişimi ile olur.
Bir röle (dpdt) veya köprü tipi motor sürücü işinizi görür. Boşta dönmesi uygun ise (iş yapmayacaksa) 56-100 ohm civarı bir direnci motora seri bağlayıp uçlarını yer değiştirerek yön değiştirdiğini görün.
Ben elimdeki malzemelere göre devre çizmeyi severim. (malzemeciye gitmeye üşenirim) İki adet 555 ile bu iş olur.
555 in 2 ve 6 nolu pinlerini giriş , 3 numarayı çıkı olarak kullanırsanız 555 li shimith triger elde edersiniz. iki tane yapıp birinin çıkışını diğerinin girişine bağlayacaksınız. Boş girişe PC817 ile kumanda edeceksiniz. İki çıkış arasına direnç ilave ettiğiniz motoru bağladınırmı oldu bu iş.  :)

Vaktim yoktu çizemedim.

Kolay gelsin.

ibra

Alıntı yapılan: asma - 06 Haziran 2017, 05:43:31
Merhaba
Merakımdan soruyorum. Motorun iki yöne dönüşüne karar verebileceksiniz, poziyon veya hız bilgisini okuyabileceksiniz ama durdurmayacaksınız. Doğru mu?
>>> Doğru hocam. bir eksende iki input noktası arasında çarpma süresini bölerek konumunu bulmayı düşünüyorum. bu şekilde encoderin daha sağlıklı olacağını düşünüyorum. Ama nasıl yapacağım herhangi bir planım yok ve çok acemiyim. verdiğiniz schimit trigger konusundan ilerleyebilirim sanırım.

Yalnız 9V kaynak ile sabit mıtnatıslı , fırçalı DC motorun yön değişimi uygulanan polaritenin değişimi ile olur.
Bir röle (dpdt) veya köprü tipi motor sürücü işinizi görür. Boşta dönmesi uygun ise (iş yapmayacaksa) 56-100 ohm civarı bir direnci motora seri bağlayıp uçlarını yer değiştirerek yön değiştirdiğini görün.
>>> Hımm sanırım bu bahsettiğiniz etki benim devredeki lm317t nin adjust pininde multimetrenin 3v arasından akım şiddeti ölçmek için değişen feedback ile olabileceği anlaşılıyor.

Ben elimdeki malzemelere göre devre çizmeyi severim.
(malzemeciye gitmeye üşenirim)
>>> Bende ticari bişey üretmiyorum, yani elektronik sayesinde çocukluk günlerime geri dönüyorum. 

İki adet 555 ile bu iş olur.
555 in 2 ve 6 nolu pinlerini giriş , 3 numarayı çıkı olarak kullanırsanız 555 li shimith triger elde edersiniz. iki tane yapıp birinin çıkışını diğerinin girişine bağlayacaksınız.

Boş girişe PC817 ile kumanda edeceksiniz. İki çıkış arasına direnç ilave ettiğiniz motoru bağladınırmı oldu bu iş.  :)
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
Vaktim yoktu çizemedim.

>>> Merak ve hayal gücü, hem kalemden hem de kılıçtan üstündür. vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederim.
Kolay gelsin.
A_C5h5n5