CD4541BCN entegresi hakkında

Başlatan Silas, 07 Temmuz 2017, 23:15:10

Silas

merhabalar, acaba CD4541BCN entegresini kullanan var mı? ne işe yaradığını, nasıl kullanıldığını merak ediyorum. özelliklerini bilen veya bu entegre hakkında yardımcı olabilecek birileri filan varsa yardım edebilirseniz çok iyi olur. teşekkür ederim.

Zoroaster

Sordugun sorunun cevabini cipin dokumanini inceleyerek bulabilirsin. Ic blok diyagramindan, verilen tablolardan cipin ne ise yaradigini nasil kullanilacagini anlayabilirsin.

Cip zamanlama isi yapiyor.

Bildigin gibi zamanlama isi  kapasitorun sabit bir voltaja bagli direnc uzerinden sarj olmasi ve kapasitor voltajinin belirlenen esik degere ulasmasi durumunda cikisi aktif eden duzeneklerden olusur. Ancak bu yapida kapasitorun yaslanma etkisi ve toleransi zamanlama uzerinde etkilidir.

Bu yontemin daha iyisi yuksekce bir frekansdaki clock sinyalinin sayici ile sayilmasi ve sayicinin belli bir degere ulasmasi durumunda cikisin aktif edilmesi yontemidir.

Bu cip bahsettigim ikinci yontemi kullaniyor.

Cip icinde RC osilator barindiriyor. Ayrica sayicisi da var. Ilave olarak sayicinin hangi degere ulastiginda cikisi aktif edecegi de secilebiliyor.

Bu secenekler 256. pals, 1024. palse, 8192. palse ve 65536. pals olmak uzere 4 tane ve istedigini zsecenek A ve B girisleriyle secilebiliyor.

Cikisin aktif durumunun H mi yoksa L mu olacagi 9 nolu pin ile belirlenebiliyor. 10 nolu pin ile zamanlamanin tetik ardindan 1 kez mi olacagi yoksa peryodik olarak
tekrarli mi olacagi secilebiliyor.

RC osc devresinin nasil olusturuldugu ve frekansin nasil hesaplandigi dokumanda mevcut.

Zamanlama cipin reset pininden cipi resetleyip serbest birakmakla basliyor.

MCU'larin henuz yayginlasmadigi donemlerde bolca kullanilan CMOS 40XX serisi artik populerligini yitirdi.

En ucuz MCU ile cipe birer bir yapi elde edebilirsin.
Seytan deliginden kacti.

Erol YILMAZ

Bu entegreyi bicok defa gordum ama nasil calistigini bilmiyordum, tesekkurler Bulent hocam...

Silas

@Zoroaster hocam, çok teşekkür ederim. ben dökümanı okumuştum ama İngilizce'm hepsini anlamama izin vermemişti. sayenizde taşlar tam yerine oturdu. bir de elektroniğim epey bi zayıf. öğrenmek istiyorum ama karakter ve yapı olarak grup çalışmasına daha çok yatkınım bu yüzden tek başıma çabuk pes ediyorum. kendim araştırırken çok fazla detaya giriyorum bu da kafamı bulandırıyor. bu yüzden de her şeyi buraya soruyorum  ::)