Chip/Seramik Gsm Antenler Hakkında

Başlatan Eren Eraslan, 09 Ağustos 2017, 23:19:00

Eren Eraslan

Merhabalar,
Quectel in M66 gsm modulü ile çalışmalar yapıyorum fakat şu ana kadar hep Ipex konnektörlü hazır pcb anten kullandım. İşimi gayet güzel görüyor fakat kartta bütünlüğü korumak adına chip anten kullanmak istiyorum. Forumda bununla ilgili birşey bulamadım. Sorularım şunlar;
1- Kullandığım modülün gsm bandı  850/ 900/ 1800/ 1900 MHz olarak belirtiliyor fakat sanırım burda 900mhz kullanılıyor. Yanılıyor muyum?
2- Eğer öyle ise her 900mhz gsm anten işimi görür mü? Piyasadaki antenleri neye göre seçmeliyim
3- Seramik/chip anten kullananız varsa önerebileceği marka model var mıdır?

teşekkür ederim
insanın içine işleyen şarkılar ;  https://soundcloud.com/reeraslan

foseydon

Alıntı yapılan: Eren Eraslan - 09 Ağustos 2017, 23:19:00
Merhabalar,
Quectel in M66 gsm modulü ile çalışmalar yapıyorum fakat şu ana kadar hep Ipex konnektörlü hazır pcb anten kullandım. İşimi gayet güzel görüyor fakat kartta bütünlüğü korumak adına chip anten kullanmak istiyorum. Forumda bununla ilgili birşey bulamadım. Sorularım şunlar;
1- Kullandığım modülün gsm bandı  850/ 900/ 1800/ 1900 MHz olarak belirtiliyor fakat sanırım burda 900mhz kullanılıyor. Yanılıyor muyum?
2- Eğer öyle ise her 900mhz gsm anten işimi görür mü? Piyasadaki antenleri neye göre seçmeliyim

teşekkür ederim

Türkiye de 1800 de olması lazım. Antenden en çok dikkat edilen parametre kazanç'tır, daha sonra kullanım şeklinize göre anten tipidir.

Epsilon

Alıntı yapılan: Eren Eraslan - 09 Ağustos 2017, 23:19:00
Merhabalar,

teşekkür ederim

1-Türkiyede 900 Mhz kullanılıyor diye biliyorum.(Detayları servis sağlayıcılarının web sitelerinden öğrenilebilir herhalde)
2-Antenlerin neye göre seçilmesi gerektiği datasheetinde izah ediliyor.(4.Antenna interface)
http://www.zobakit.com/File/Dowload/fae0e330-e10c-4d76-b721-685b68147af8

Bununla ilgili pi type impedance match devresi tavsiye ediyor.Ayrıca iyi tasarım için datasheetde notlarda var.Bu devrenin hesaplayıcısının linkide aşağıda
https://www.allaboutcircuits.com/tools/pi-match-impedance-matching-calculator/

Eğer gerekli test cihazlarınız varsa ben olsam hazır anten tedarik ettiğim gibi, bu anteni tasarlamayı da denerdim

controller

Turkcell, Vodafone 900 MHz.
Avea 1800 MHz

Hesabım OG tarafından haksız bir şekilde pasif yapılmıştır.