Platin tel temini

Başlatan GreeN, 24 Ağustos 2017, 18:51:35

GreeN

Elimdeki bir porselen fırınında termokupl bağlantısı için kullanılan tel 1200 derece gibi sıcaklıklara dayanamamış ve erimiş. Yüksek sıcaklığa dayanabilen 30 cm kadar bir tele ihtiyaç duyuyoruz. Bunun platin alaşımlı olması gerektiği konusunda bir fikir aldık.

Öncelikle farklı ve ucuz bir çözüm yolu var mı? Platin pahalı bir metal diye biliyorum.
Çözüm platin  (yada platin alaşımlı) bir tel ise nasıl temin ederiz ? 
Endüstriyel alanlarda hangi çözümler uygulanıyor ? Anahtar kelimeler neler ?

Teşekkürler.
Terörü Lanetliyoruz.

f15eagle

Anahtar kelime NiCr-Ni diyecektim ama çalışma aralığı çoğu yerde -200 ile +1150 derece arası olarak belirtilmiş. Biz Dökümhanede yolluk sıcaklığı için kullanıyoruz. Erimiş madene sokmadıkca birşey olmuyor :)

Size en güzel çözümü Jumo firması önerir diye düşünüyorum. Sitesinde platin sıcaklık sensörleri var. Fiyatları biraz yüksekdir yerli olarak alternatifi Metronik firmasını öneririm. İletişime geçerseniz detaylı bilgi vereceklerdir.

Klein

Termokupl telleri ölçüm noktasına kadar değişmeden gitmelidir. Termokupl materyali ile aynı iletkeni kullanmanız gerek.
Termokupl satıcılarında ya da üreticilerinde istediğiniz telden mevcuttur. Eğer tel satmıyorlarsa , aynı tip termokupl'dan alıp bağlantı noktasını kesip tel elde edebilirsiniz. 

ido2323

Bence rodyum tel kullan 1900 dereceye kadar dayanıyor 20 mm fiyatı 1000 dolar;
http://www.sigmaaldrich.com/catalog/product/aldrich/277916?lang=en&region=US

:D

muhittin_kaplan

tungsten tel, tungsten kaynak çubuğu (bükülebilirmi bilmiyorum)

kudretuzuner

Amatör

kudretuzuner

.
Amatör

GreeN

Alıntı yapılan: Klein - 24 Ağustos 2017, 23:24:28
Termokupl telleri ölçüm noktasına kadar değişmeden gitmelidir. Termokupl materyali ile aynı iletkeni kullanmanız gerek.
Termokupl satıcılarında ya da üreticilerinde istediğiniz telden mevcuttur. Eğer tel satmıyorlarsa , aynı tip termokupl'dan alıp bağlantı noktasını kesip tel elde edebilirsiniz. 

Platinium tel tavsiye ettiğini düşünmüştüm. Hâlbuki söylediğinize göre  tavsiye değil şartmış .  Çünkü  farklı alaşımlı kablolar kullandığımızda cihaz doğru olcum yapmiyor.

Terörü Lanetliyoruz.

Klein

Alıntı yapılan: GreeN - 27 Ağustos 2017, 14:49:42

Platinium tel tavsiye ettiğini düşünmüştüm. Hâlbuki söylediğinize göre  tavsiye değil şartmış .  Çünkü  farklı alaşımlı kablolar kullandığımızda cihaz doğru olcum yapmiyor.

Evet maalesef şart. Isıl çiftin iletkeninden birisini farklı bir tür iletken ile birleştirirseniz, orada da başka özelliğe sahip yeni bir ısıl çift yapmış olursunuz. 
Bu tip yüksek sıcaklık uygulamalarında genellikle; ısıl çift ölçüm noktasından daha soğuk bir yere kadar yekpare taşınır.  Bağlantı terminalinde kompanzasyon kablosu ile bağlantı yapılarak ölçüm aygıtına taşınır.
Kompanzasyon kablosu içerisinde ısıl çift materyali ile aynı alaşıma sahip ince tellerle birlikte bakır tellerden (kaplama da olabilir) oluşur.  Aslında dış örgüsü, izolasyonu oldukça sağlamdır. Fakat yine de ölçüm noktasındaki sıcaklıklara dayanabileceğini sanmam.
Önerim ısıl çifti değiştirip, biraz daha uzun tutarak bağlantı terminalini soğuk bir noktaya taşımak, devamında  da kompanzasyon kablosu ile gitmek etmek olur.