Hazır RF alıcı verici problemi.

Başlatan LukeSkywalker, 08 Kasım 2017, 18:44:56

LukeSkywalker

Bir projede kullanmak üzere 315 MHZ bandındaki yukarıdaki verici-alıcı çiftinden aldım. Vericiyi alıcının antenine çok yaklaştırırsam çalışıyoe fakat 1m etreden bile çalışmıyor. Sebebi ne olabilir?

OptimusPrime

Alicinin anteni yok gibi. o dalga boyu icin 26cm anten gerekiyor.
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

LukeSkywalker

Anten taktım hocam. İnternetteki videolarda anten olmasa bile 3-4 metreden alıyor rahatça.

efsanepoldem

Bence senin trimerin ayarı bozuk. Alıcı ve verici aynı frekansta değildir. Bu tip problemler çoğunlukla bundan kaynaklanır. Osilaskopla  bakmak lazım.

OptimusPrime

en azindan 1-2 cm lik birsey takiver canim ne olacak :)

Eger anten takdiginda yine sorun oluyorsa ya vericinin ya alicinin ayari bozuktur denebilir. Anten ile denemekte fayda var. Birde vericinin ve alicinin beslemelerini kontrol et derim.
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

LukeSkywalker

Trimeri bir deneyelim bakalım. Benim de aklımda trimer cardı ama üzerine birşeyler eritip mühürlemişler. Umarım ondandır. Beslemeyi de pilden değil de güç kaynağından vereceğim bidahaki sefere.
Osiloskopla tam olarak nereye bakmak lazım acaba? Vericinin anten çıkışından ölçebiliriz öıkış sinyalini, peki alıcının neresinden ölçeceğiz çalışma frekansını?

tekosis

Hocam alıcı tarafta pt22xx entegresisin osilator pininde bir direnç var.  O direnci söküp bir potla doğru değeri yakalarsan çalışması lazım. Mesele büyük ihtimalle alıcı ve verici taraftaki pt22xx entegrelerinin senkron olamamalarıdır.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

LukeSkywalker

O aklima geldi. Direnclere baktim degerler olmasi gerektigi gibi. Zaten yaklasinca calisiyor. Senkronizasyonda problem olsa hic calismamasi lazim diye dusundum.

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

LukeSkywalker

Verici 315  aliciyi da 315 diye aldik ama nasil belirleyecegimizi bilmiyorum. Trimerle oynayacagim.

ilyas KAYA

Frekansınız tutmadığı için oluyor.
Kumandanın düğmesi basılı iken seramik ayar tornavidasi ile timeri çok yavaş bir şekilde çevirin. Sinyali yakaladığı yerde bırakın. Metal tornavida olmaz metal tornavida ile boşuna uğraşmayın.

LukeSkywalker

Ersin

Alıntı YapKumandanın düğmesi basılı iken seramik ayar tornavidasi ile timeri çok yavaş bir şekilde çevirin.
Burayı kurcalama , zaten kırmızı bir boya ile mühürlenmiştir,onu değiştirirsen modül çöp olabilir.
Vericideki entegre pdf i bul , alıcıdaki decoder pdf i da bul, pt2262 ve pt2272 gibi.Bunların fosc dirençleri var , bir yerde de tablo olacak pdf te onları kontrol et alıcı verici değerleri tutuyor mu.

OG

Alıntı yapılan: Ersin - 09 Kasım 2017, 10:55:09
Burayı kurcalama , zaten kırmızı bir boya ile mühürlenmiştir
İlave;
Rejeneratif alıcılar yeterli sinyal gücü var ise (çok yakından gönderme durumu gibi) tasarlandığı frekansdan başkalarını da alır. Yani TX ile RX farklı frekansa sahip olabilir.
Bir de vericinin pili ölü olabilir (işi daha geniş boyutlu bilen yani detaycı olduğumuzdan çoğu zaman bu gibi durumları atlarız)
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

dumansiz

Frekansmetre bu işlerde şart gibi. İşinizi çok kolaylaştırır.