Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

pic neden bozulur

Başlatan vatandas30, 21 Kasım 2005, 12:14:48

ete

Dediğin sorun simulasyonda da belli oluyor idi.
Programı ilk çalıştırdığında tuşa basmaz isen sorun yok. Ama ilk defa tuşa basınca  display abuk subuk şeyler göstermeye başlıyor. Ancak ikinci tuşa basarsan düzeliyor idi. Dediğin bu sanırım. Bu sorunu düzelttim. Göster başlığı altında PAUSE 100 komutunu ilave ederek bu sorunu kaldırdım. Sorun SHift registerden kaynaklanıyor. Yazma için yeterli zamanı bırakmaz isen sapıtıyor galiba. Ufak bir gecikme sorunu çözdü.
Ben programı denedim. Bana kalırsa şimdi çalışması gerektiği şekilde çalışıyor.
İlk tuşa basılınca diyelimki 2 ye bastınız yalnızca 2 yanıp sönüyor. İkinic tuşa basarsanız her iki tuş sıra ile yanıp sönüyor. Daha önce böyle değil idi.
Bu yüzden dallanmalar ile biraz oynadım dedim. Dikkatlice takip edersen sende anlarsın sanırım.
ETE
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

vatandas30

benim titremeyle kastettiğim şu:
mesela 1 numarası görünürken yanmayan segmentlerde bir titreme oluyor. yoksa abuk subuk birşey göstermesi değil. senin programınışimdi anladım. tek numara olsa bile yanıp sönecek. benimkinde tek numara sürekli yanıyordu. iki numara varsa sırayla yanıp sönüyordu. öğleden sonra devreyi yerinden tekrar söküp senin programını yükleyeceğim.
çok teşekkür ederim. sayende farklı yazılış türlerini öğrenmiş oldum.

ete

İşte senin titreme dediğin şeye ben abuk subuk şey gösterme diyorum.
Ne olup bittiğini anlamak için Senin programda göster: başlığı altına returndan önce bir pause 500 koy bakalım. Böylece shift registerin kendi kendine sayı üretip displayinde onu göstermeye çalıştığını göreceksin. İşte senin titreme dedğin olay bu. Aslında titreme yok ve shift register anlamsız bir şekilde sayı üretiyor. Bunu önlemek için oraya PAUSE 100 koydum sorun şimdilik düzeldi.
Anladığın gibi benim programda tek tuşa da basmış olsan yan-sön çalışıyor.
Dediğim gibi program bu hali ile iyi çalışıyor. Ama yinede denemek lazım. Bir dene ve neticeyi bildir.
ETE
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

vatandas30

valla üstadım çok hızlısın. şu işleri bir bitireyim. sana yardımlarına bir nebze karşılık verebilmek için taşköprü sarımsağı göndereceğim. (ben kastamonu/taşköprüde görev yapıyorum)

vatandas30

başlık kirliliği olmasın diye buraya yazmayı uygun gördüm.
bugün başıma ilginç birşey geldi. kayan yazı devresi yapmıştım. çalışıyordu. aynı üçlü prize havyayı takınca pic yüksek akım çekerek birden bozuldu. havya bu kadar gerilim düşümüne sebep olmaz. sonuçta 40-50 wattlık. havya otomatik sıcaklık kontrollü. acaba bunda pici etkileyecek birşey var da o mu bozdu.

argeelektronik

elektrik düğmelerinin oluşturduğu ark pic'i etkiliyor,
elektrik hattın üzerinden pic'e ulaşıyordur , bunu önlemek için pic'i besleyen adaptörün regüle devresinin iyi olması , şebeke hattından gelen parazitlere karşı filitre edilmiş olması lazım , birde bu arklar havadanda pice ulaşıyor olabilir ama bu ikinci olasılık çok düşük.

şemanı göremedim ama anladığım kadarıyla devrende  buton var , pic'in buton ayaklarına 1nf lik kondansatör bağla butonla pic arasınada 1k'luk direnç tak .
Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

vatandas30

devrede buton falan yok. onu çözdük sağolsun ete beyle. bu kayan yazı. bir lehim atmak için çalışan devrenin yanına havya taktım pic gitti.