Arduino ile İR2111 entegre sürümü

Başlatan mustihkymz, 03 Aralık 2017, 19:17:52

mustihkymz

İyi günler saygıdeğer picproje ailesi. Arduino ile yarı köprü mosfet sürücüsü olan ir2111 entegresini sürmeye çalışıyorum. Evde osiloskop olmadığından ledlerle deneme yapmak zorundayım. ir2111 entegresinin datasheetinde görüldüğü üzere 2. pini olan IN pininden dijital sinyal verilmesi gerek. 2. pinden arduino ile 50Hz sinyal verdim HO ve LO çıkışlarına led bağladım. Ledlerin sırası ile yanması lazım. Ancak ledler yanmadı. Ledin artısını HO ya eksi kutbunuda VS 6. bacağa bağladım. Acaba bir yerde yanlış mı yapıyorum. Yoksa bu entegreyi arduino ile gerçekten sürebilmek zor mudur. Yardımlarınızı bekliyorum.

İR2111 entegre datasheeti : https://www.infineon.com/dgdl/ir2153.pdf?fileId=5546d462533600a4015355c8c5fc16af

xenix

Bootstrap devresinin çalışabilmesi için en azından low side MOSFET takılı olmalıdır.

mustihkymz

Anladım hocam en azindan entegreyi arduino ile dogru sürebildiğimi görmek için. Low side tarafina bir mosfet takip. Ho pinine bir dirençle led taksam ledin yanip sondugunu gormem gerekir degil mi yanliş bilmiyorum.

exmachine

50Hz led ile gözlem yapmak için fazla. onu 1-2 hertz düzeyine düşür.  Ayrıca kurduğun devrenin şemasını gönderirsen daha iyi yardımcı olabilirim.

mustihkymz

Alıntı yapılan: exmachine - 08 Aralık 2017, 16:32:24
50Hz led ile gözlem yapmak için fazla. onu 1-2 hertz düzeyine düşür.  Ayrıca kurduğun devrenin şemasını gönderirsen daha iyi yardımcı olabilirim.

Hocam sana şöyle bir devre atıyım. Böyle bir devre kurduğumda mantıken ledlerin sırası ile yanması gerekir değil mi hocam. Çünkü anahtarlama yapınca bir pozitif bir de negatif alternansta bir gerilim oluşuyor. Yoksa ledlerin olduğu kısma bir geri besleme mi yapmam gerekir. Devrede hatalı gördüğün şeyden bahsedebilirisin hocam :D.

mehmet

@mustihkymz ; şemanızda ek yerlerini belirtiniz ki
kesişen yerler daha iyi anlaşılır olsun...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

mustihkymz

Alıntı yapılan: mehmet - 09 Aralık 2017, 00:38:54
@mustihkymz ; şemanızda ek yerlerini belirtiniz ki
kesişen yerler daha iyi anlaşılır olsun...

Hocam umarim ek yerleri daha iyidir. Devreyi degistirdim hocam gerilim beslemeli hale getirdim. Aslinda projedeki ana amacim bir invertor tasarlamak arduino ile. Ancak uzun sure osiloskop imkanim olamayacağı için. Rezonans devresi koymadan direk bir ledlerle entegre mosfet calismasi gormek istedim. Devremi bu şekil yaptiğimda ledlerin sirasi ile yanmasi gerekmez mi acaba. Denemelerim sonucu ledler yanmadi. Boot kondansatoru gerilimine baktigimda 12vdan biraz az bir gerilimi mevcut.  Simdiden tesekur ederim

pwm.c

IR2111 lojik girişli değil. 6.4v altını lojik 0 kabul eder yani Arduino'nun 5v çıkışı yetersizdir. araya dünüştürücü ekleyin yada bunun yerine IR2104 veya IR2184 kullanınız.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

mustihkymz

Alıntı yapılan: pwm.c - 09 Aralık 2017, 05:18:16
IR2111 lojik girişli değil. 6.4v altını lojik 0 kabul eder yani Arduino'nun 5v çıkışı yetersizdir. araya dünüştürücü ekleyin yada bunun yerine IR2104 veya IR2184 kullanınız.

Hocam çok teşekur ederim bilgilendirmen icin bugun hemen deneyecem 2184. Hocam 2184 te SD ucunu boş birakiyorum. Geri yukarda cizdigim devre gibi kullansam yine bi sikinti yasarmiyim :). Yani devre yapisi doğru değil mi

exmachine

Bu entegrenin datasheet'ini inceledim. @pwm.c  haklı.

Ben daha önce IR2104 kullanmıştım. 5V ile süreceksen onu kullannabilirsin. Onun datasheet'ine göre lojik-1 için 3V yeterli.

mustihkymz

@exmachine  ve @pwm.c  size beni aydinlattiginiz icin cok tesekur ederim. Datasheetleri daha iyi anlamaya basladim. İr2104 ile deneme yaptim. Boot kondansatoru voltmetrede 12v gozukuyodu. Mosfetlerin gate-source arasi gerilim 12v guzukuyodu. Yani mosfetler iletime giriyor diye dusunuyorum hersey iyi calisiyo diye dusunuyorum.