fark alıcı opamp devresinde gariplik var

Başlatan ghistmanzero, 22 Ocak 2018, 23:56:36

ghistmanzero

şöyle bir fark alıcı devre ile l293 sürücüsü ile sürdüğüm motorun akımı ölçmeye çalışıyorum.

normalde beklentim . shunt direnci üzerine düşen gerilim olan 40mV tu alıp çıkışa 30 kat yükselterek 1.2V olarak vermesi. ama nedense v1-v2 yani 12- (12-Vshunt) yapmayıp 12-Vshunt yapıyor.
nominal çalışma değerinde çıkış olarak 11.30 v veriyor.
mili elimle tutunca da 11.20 şeklinde çıkış düşüyor.

başta lm358 i 5v ile besliyordum. sürekli aynı çıkışı veriyordu.3.58V veriyordu. ben de neden hiç değişiklik olmuyor diye kıvranıp durdum. sonra lm358 i dde 12 ile besleyince bu sorunu farkettim. nerde hata yapıyorum acaba? low side şekilde kurunca devre gayet iyi çalışıyor ama devrede iki farklı yerde okuma yapmam gerektiği için fark alıcı ile high side okumam lazım. bağlantı şeklindde eviren ve evirmeyen ucları değiştirdim sonuç yine aynı. hani galıba fark alıcı devrede evıren veya evırmeyen ucun nerde oludugu fark etmıyor. en azından benım aldığım sonuca göre durum bu ama sanki böyle olmamalı. bu sıkıntının sebebi ne olabilir acaba ?

ipek

bu tür Highside ölçümlerde  opamp'a genellikle differansiyel besleme gerilimi uygulanıyor,benim tavsiyem L293'ün gnd bacaklarını ayır şönt direncini ora koy oradan Lowside olarak devam et.. burada single Supply transistörlü buffer modeli var...
http://www.dosya.tc/server11/v7sg1z/Current_Sensor.rar.html

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

ghistmanzero

Alıntı yapılan: ipek - 23 Ocak 2018, 00:34:33
bu tür Highside ölçümlerde  opamp'a genellikle differansiyel besleme gerilimi uygulanıyor,benim tavsiyem L293'ün gnd bacaklarını ayır şönt direncini ora koy oradan Lowside olarak devam et.. burada single Supply transistörlü buffer modeli var...
http://www.dosya.tc/server11/v7sg1z/Current_Sensor.rar.html
Teşekkürler. Gerilim değil de akım çıkışlı bir devre olsun diyorsunuz yani. Ina139 da akım çıkışlı. Sipariş verdim ama amacım bu işi opamp ile halletmekti.

Normalde simetrik besleme olsa tek etkisi,  ters yönde akım akması durumunda gerilim polaritiesi değişeceginden ters polariteli farkı da verecekti. Ama bunda ters akarsa surkeli sıfır verir. Bunun dışında sıkıntı olmaması lazım. Direk evirmeyen yukseltec şeklinde low side ölçüm yapınca çok iyi çalışıyor. Ama bunda böyle bir sıkıntı çıkıyor.
Bunun başka bir formülü veya bağlantı şekli yok hani. Bu şekilde neden çalışmıyor anlayamıyorum.

ghistmanzero

Alıntı yapılan: mehmet - 23 Ocak 2018, 00:46:54
http://tinyurl.com/y7yukpvl

İşe yarar umarım.
Teşekkürler. Low side kısmında ama yine fark alıcı ile yapayım diyorsunuz yani. Bu gecelik bıraktım. Yarın gece bu devreyi de deniycem.

sadogan

Opampın besleme gerilimi de 12 volt ise çalışmaması normal.
Opampın besleme gerilimi Vin den büyük olması lazım.

Erol YILMAZ

Lm358 high side calismaz oncelikle.
Ama dif anfi ilebi ihtimal calisabilir...
Yarin bakalim

cetin1990

High Side  çalışabilmesi için lm358 toprağını ayıralım,gnd yerine negatif gerilim verelim.
12V yerine, 15..24V ile besleyelim

ghistmanzero

Alıntı yapılan: cetin1990 - 23 Ocak 2018, 08:17:36
High Side  çalışabilmesi için lm358 toprağını ayıralım,gnd yerine negatif gerilim verelim.
12V yerine, 15..24V ile besleyelim
cevap için teşekkürler.
Yalnız bunların hiç birini yapamam çünkü mevcut sistemimde 12v gerilim var. simetrik besleme imkanım yok maalesef. mevcut koşullarda ne yapılabilir diye bakıyorum şuan. bu koşullarda bir çözüm olmazsa direk opamp ile okuma olayı yerine başka bir alternatif aramak zorunda kalıcam

Erol YILMAZ

Semada yanlislik var...

1. Konu : Giriş polariteleri ters,

2. Konu :
3k3, 100k     değerlerini 2k2, 10k çiftiyle değiştirirseniz High Side engeline takılmadan çıkış alabilirsiniz.
Çıkış yaklaşık 4.5x katlanıp şaseye ineceği için istersen tekrar 10x olarak katlayabilirsiniz.

ghistmanzero

Alıntı yapılan: Allegro - 23 Ocak 2018, 09:51:34
Semada yanlislik var...

1. Konu : Giriş polariteleri ters,

2. Konu :
3k3, 100k     değerlerini 2k2, 10k çiftiyle değiştirirseniz High Side engeline takılmadan çıkış alabilirsiniz.
Çıkış yaklaşık 4.5x katlanıp şaseye ineceği için istersen tekrar 10x olarak katlayabilirsiniz.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Devreyi kurdum. Ama bu şekilde de hassasiyeti çok düşüyor ve nedense motorun milini tutunca,  değer liner bir karakteristik göstermiyor. 0,775mV iken bırkac mV oynuyor sadece. Neden böyle oluyor anlamdım. Ina139 geldi. Onu da smd to dip karta lehimledim. Onunla da tam hesapladigim değerde başlıyor ama yine azalıp çoğalma lineer bir şekilde olmuyor. Hiçbir fikir yürütemiyorum. Mantıklı gelmiyor hani. Olası bi hata için de defalarca sokup taktım. Aynı. En son komple sokup low side kurdum gayet güzel ve hassas çalışıyor. 1,1V ile 2,2V arası değişim sağlıyor. Devrede iki adet akım okuması yapıyorum. Artık ikisi de low side olacak. Hata olayı konusunda daha ayrıntılı bilgi verebilecek var mı acaba? Hani okuma yaparken milisaniye bazında iki okumadan sadece birini aktif edip diğerinin enerjisini kessem hata kalkar mı? Veya okumalar arasına zaman koysam nasıl olur? Bu soruların cevabı beni çok rahatlatacak. Yardımlarınız için teşekkürler

sinus

INA169 her akımda lineer değil.

Aşağıdaki sayfada sağda hesaplama aracı var.

http://www.ti.com/product/INA139

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: ghistmanzero - 26 Ocak 2018, 23:07:54
Devreyi kurdum.
Ama bu şekilde de hassasiyeti çok düşüyor ve nedense motorun milini tutunca,  değer liner bir karakteristik göstermiyor.
0,775mV iken bırkac mV oynuyor sadece.
Neden böyle oluyor anlamdım.

Devreyi kurmuş olmanız güzel :)
Dediğim gibi LM358 + beslemenin 1.5V altına kadar olan girişleri değerlendirebilir. Bu opamp ile kritik bi sınırlama !
Bunu aşmak için Fark alıcı devreyi, LM358 in + sinyal girişini besleme -1.5V  ve daha altı değer olması için ayarlıyoruz.
Bunun sonucunda kazancın biraz daha düşük olacak ama problem değil,
low side tarafta çıkan akım bilgisini istediğin kadar katlayabilirsin.