Şerit led kısma

Başlatan Eugene, 02 Şubat 2018, 22:33:57

Eugene

Bir odada 12 metre uzunluğunda 12v meanwell smps e bağlı şerit ledlerim var. Işık fazla geliyor bir miktar kısmam lazim. Turlu şekillerde yapılabilir ama en az uğraşı ile nasıl kısabilirim? Smps üzerindeki trimpot ile denemedim ama maks. 1-2v degistirebilirim diye düşünüyorum

tekosis

Enerji verimliliği kaygınız yoksa besleme çıkışına seri bağlı, uygun değerde bir taş direnç işinizi görür.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

Eugene

Ledler birbirine seri bağlı değil ama. Üçlü gruplu paralel bağlılar.

ipek

smps tirimpotuna seri bir direnç var bir ayağını çıkar seri 470 ohm bağla minimum değerin eksi 3 volt altına düşer,galiba 2K idi ..

OG

Meanwell'lerde ayar aralığını daraltan başka önlemler almışlar diye hatırlıyorum. Yani trimpota seri bağlı direnci değiştirmek fayda vermiyordu. Değişmediyse.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

serkan_48

Elimde arizali bir meanwell guc kaynagi vardi 24 volt 14.6 amper gucunde.

Bu pot ile oynayarak 3 - 29 volt arasi kontrol saglamistim.

Belki yeni guc kaynaklarinda onlem almis olabilirler. Bendeki TL494 kontrol pwm entegreli modeldi.
Saygılarımla ben Serkan www.iklimlendirmesogutma.com

Sozuak

Led aydınlatma ürünleri satan bir yerden kumandalı pwm ile kayıp fazla olmadan çalışan bir dimmer edinipoturduğunuz yerden istediğiniz gibi aç/kapa/kıs yapabilirsiniz yada yine pwm ile  parlaklığı değiştirip ( pot yada rimpot ile) istediğiniz ayarda bir kere ayarlayıp bırakabileceğiniz bir şema bulup yapabilirsiniz. marketdigital gibi bir siteden  bu tip kumandalı sistemleri hazır ve makul fiyatlara edinip  konforlu bir kullanım sağlamanız mümkün.