Profibus Protokol

Başlatan qeek, 08 Şubat 2018, 11:31:56

qeek

Arkadaşlar merhaba, daha önce hiç bu protokol ile uğraşmış arkadaşlar var mı?

tekniker_murat

Ben bayağı bir uğraşı sarf ettim Tia portal v13 sp1 ile
[email]murat.yagci.1984@gmail.com[/email]

tunayk

Hangi manada uğraşıdan bahsediyorsun ? Profibus network nasıl kurulur mu ? Çalışma mantığı mı? Veri akışı mı?

Eğer doğrudan networke bağlanacak cihaz yapmayı düşünüyorsan, protokol detayı ücretli bir bilgi olduğundan kolayca ulaşamazsın. Hızlı bir protokol olduğundan hardware tarafı ile uğraşmak da ayrıca zahmetli olacaktır.  Dahası zaten giderek kullanımdan kalkıyor.

Bunun yerine Siemens, Vipa vb. üreticiler SPC3 gibi ASIC işlemciler ile arabirim sağlıyorlar. Ancak bu işlemciler oldukça pahalı idi bir zamanlar.  Bu tip bir ASIC alıp kartınızda kullanabilirsiniz.

Bunun bir kademe ilerisi AnyBus ismiyle piyasada bulabileceğin Modbus-Profibus interface modülleridr. Bunlar daha da pahalıdır ancak epey bir yükten kurtarır.  Hatta aynı firmanın Profinet modülleri de olup bacak uyumlu olarak aynı karta takılabilir.

Eğer amaç bir makineyi Profibus'a bağlamak ise , Alırsınız S71200 + DPSLave modülü, hem makinenin fonksiyonlarını programlayacaksınız hem de networke bağlanacaksınız.  Eğer birden fazla makineniz var ve hepsine profibustan ulaşacaksanız, S71200 + DPSlave + RS485 modül kullanırısınız.  PLC RS485 Modbus üzerinden  makineler ile haberleşir ve topladığı verileri Profibusa sunar, Profibustan aldığı verileri de cihazlara dağıtır. Bir nevi hub görevi görecek.

qeek

@tunayk Hocam sağ olun bilgi için bir firmanın elinde bununla haberleşen bir sistem var ve bununla profibus üzerinden haberleşmek istiyorlar. Dün aradım firmayı olmasa da olur bu özellik dediler. Ama eğer tekrar isterlerse sizin dediğiniz gibi plc alıp çıkarım işin içinden.

@tekniker_murat Hocam bilgi için teşekkürler.