termometre+AC fan kontrol(yardım)

Başlatan alikorkmaz_88, 24 Kasım 2005, 23:33:21

alikorkmaz_88

bu işlerde baya bi yeniyim işim programlama pic lerle yeni tanıştık :) bu proje hakkında yardım edebilirmisin AC motoru kontrol de filan anolog çıkışları olan bi pic le yapabilirmiyiz kontrolu triyak çıkış yapsak ??? yada sadece 2*16 lık bi lcd için  termometrede işimi görür. yani sıcaklıha göre fan hız kontrolu lazımda yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.

stlg

Sevgili alikorkmaz_88
Arkadasım triyak surme işlemini pwm ile sürerek yapabilirsin burada analog sinyal cıkışına ihtiyacın yok basit bir pıc 16f84 bile olabilir hem triyagı hemde lcd yi surebilirsin tabii baska işlemler icin fazlaca porta ihtiyacın yoksa sayet baska işlemlerde yapacaksan lcd ekranı seri formda surebilirsin ısı olcme işini ds1620-1820 ile halledebilirisin kolay gelsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

alikorkmaz_88

@stlg teşekkürler;
pwm nasıl kullanıldına dair örnek verebilirmisiniz baya yeniyim bu işlerde ?

ete

Bana kalır ise önce 16F628 veya 16f877 veya 16f876 nin data sheetlerini bir incele. Kabaca da olsa olaya biraz vakıf ol. Sonra burada kullanacağın programlama dilini açıkla ona göre birazda biz takviye edlim neticede bu işi öğrenirsin sanırım.
Yalnız mesajını çok iyi anlayamadım. Sana bir motor kontrol sistemi mi lazım yoksa herhangi bir proje mi lazım. Zira 2x16 LCD ve termometre de olur demişsin. Burasını bir açarmısın.

ETE
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com