Devre Koruma Elemanları

Başlatan Seferi, 09 Mart 2018, 21:45:35

Cemre.

Alıntı yapılan: esensoy - 10 Mart 2018, 17:16:16
Kusura bakmayın ama amma konuşuyorsunuz,
PLC MLC girmişmiş, soru aynı işte, dc besleme yapılacak, ters te bağlasa düz de bağlasa GND ler arası fark olmayan tasarım yapılacak,

Neyse ben aklıma ilk gelen ve en sade olduğunu düşündüğüm röleli çizimi ekliyorum,
Bunun yarı iletken ya da mosfetli olanını da eklersek çok iyi olacaktır,

Maalesef bu şemanın çok uygun olduğunu düşünmüyorum. Öncelikle röle çekme süresi boyunca (birkaç 10ms ile birkaç 100ms arasında)  devreniz ters gerilime maruz kalacak. Hassas elemanlar için ilk seferde olmasa da bir süre sonra bozulma sebebi olabilir. Ayrıca röle çekme gerilimi + diyot iletim geriliminden daha fazla gerilim uygulanmazsa devreye yine ters gerilim uygulanmış olacak.

Seferi

Haklısınız röle çekme geriliminin altında bir gerilim ters uygulanırsa devre yalan olur. Bu yöntem de olmadı şimdilik.

Seferi

12volt 3A çıkış veren bir güç kaynağı yapabilsem gerek kalmayacak aslında bu polarite olayına da. Bunun için küçük trafo bulabilir miyim bilmiyorum, ya da başka bir yöntemi var mıdır?

esensoy

@cemre haklısınız, röle çıkışına 12V zener koyarsak o ilk andaki ters gerilimi zener üzerinde sönümleyebiliriz,
Röle + diyot gerilimine de gelince 12V röleler zaten 11V uygulanınca da çekiyor diye biliyorum, sıkıntı olacağını düşünmüyorum, düşük gerilimli diyot bağlamakta fayda var,
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

aliveli

En pratik yol schottky kullanarak yaklaşık 0.3v  kayıpla yapmak.
Eğer  hiç voltaj kaybı olmasın istiyorsan en baştan ters bağlantıyı imkansız hale getirmen gerek. JST konnektör kabloyu bi tarafa dişi bi tarafa erkek takarak yapabilirsin.