HİROLİK SİSTEM KUMANDASI YARDIM..

Başlatan karakugu, 28 Kasım 2005, 12:04:15

karakugu

SELAM ARKADAŞLAR
FORUMA YENİ ÜYE OLDUM.KART TAMİRİYLE UĞRAŞIYORUM.YENİ BİR PROJE GELDİ 10CM ARALIĞINDA GEZEN İKİ HİDROLİK ÜNİTE VAR.
BENDEN İSTENEN KULLANICI 4 FARKLI NOKTAYI KUMANDA PANELİNDEN SET EDECEK BUNLARDAN İSTEDİĞİ(KOMİTATÖRLE OLABİLİR)NOKTAYI SEÇİNCE PRES ONA GÖRE YUKARI VEYA AŞAĞI VALFİ AÇIP TANIMLANAN NOKTAYA GELECEK KULLANICI BU SET DEĞERLERİNİ İSTEDİĞİ ZAMAN DEĞİŞTİREBİLECEK.BENİM GEÇİCİ YAPTIĞIM SİSTEM MANUEL.BU KONUDA YARDIMINIZI İSTİYORUM.
ŞİMDİDEN TÜM ARKADAŞLARA TEŞEKKÜR EDİYORUM.
SİTENİZİ YENİ BULDUM ZATEN EN BÜYÜK EKSİĞİM PİC PROGRAMI YAZMAK.ONUDA BURADAN ÖĞRENİM İNŞAALLAH.WİLLHEM CİHAZIM VAR.
AMA SADECE OKUYUP YÜKLEYEBİLİYORUM.YAZILIM YAPMAYI EN KISA SÜREDE ÖĞRENMEK İSTİYORUM.
HEPİNİZE BAŞARILAR.
EMAİL:karakugu54@hotmail.com

aster

Hoş geldin dostum,

önce bu çalışma deplasmanı olan 10 cm aralığı neyle nasıl ölçeceğine karar verdinmi? sanırım bir şeylerle kontrol ediyorsunki manuel ediyorum demişsin

kullandığın kontrol malzemelerini de bildirirsen olaya giriş yapalım
(cetvel vs)

karakugu

10cm lik iki cetvelim var

cetvelden aldığım analog bilgiyi sadece seviyeyi görmek için kullanıyorum
operatör seviyeleri ona göre getiriyor

yani ilk seviye 3cm civarında diyelim opreratör digitalden 3 ü görünceye kadar yukarı veya aşağı indirerek o seviyeye geliyor

PLC ile yaptığım sistem pahalı geldi.daha ucuz birşey istediler

karakugu

UNUTMADAN iki hidrolik üniteyi tek kontrol panelinden yapacağız
yani 1.ünite 2.ünite tuşları farklı birbirinden bağımsız birde acil stop olacak basınca 2 ünitede sıfıra inecek

aster

Şimdi fiyatı ucuzlatmak için basit bir uygulama istiyorsun, anladığım bu.

önce ekran için 2x16 lcd vs kullanman gerek
sonra buna bir menü sistemi yapman gerek
bir kaç butonlada değer girerek işi bitirmiş olacaksın
tabi birde mcu' su olan bir kart yapman gerekiyor
ama bunlar için bir program yazman lazım

cetvelden aldığın değerle durum bilgisi yapıp valfi kontrol edeceksin ileri veya geri gibi

buraya kadar tamam mı ?

karakugu

evet şöyleki 1.ünite manuel yukarı aşağı set tuşu ve kademe seçme

2.ünite manuel yukarı aşağı set tuşu ve kademe seçme

set tuşu ortak olabilir.birtanede acil stop veya reset

stlg

Sevgili karakugu
Arkadasım bence sen hemen pıcleri ogrenmeye basla benim sana tavsiyem  once basit işlemlerle devreni kur lcd veya displeyi daha sonra
ekleyebilirsin eger biraz picleri ogrenebilirsen sana 16f628 picini oneririm
bu pic icinde analog karsılastırıcılar var senin cetvelin ne oldugunu anlayamadım ama analog cıkıs veren birseyse picin karsılastırma girislerinden birisine bir adet potansiyometre bagla diger karsılastırma girişinede senin cetveli bagla tabi pice olan girislerin max 5v olmasına dikkat et eger fazla ise direnclerle bolebilirsin kullanıcı set bilgisini pot ile girsin pot seviyesi ile cetvel seviyesi aynı olunca pice baglı bir roleyi cektirebilirsin  aslında bu işi opamplarla bile yapabilirsin potun orta ucuna bir adet ıcl7107 turu bir panelmetre yap set seviyesini gor istersen cetvel cıkısınada koyabilirsin sistemin boylece daha ucuza gelebilir kolay gelsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

picusta

Bence ADC'li PIC kullanilsa daha hos olabilir. Tabii sistemi tam bilmiyorum, analog karsilastiricili da olabilir. Veya madem dijital bir display var, demekki  bir yerde zaten ADC yapiliyor.
Peki kullandigin valf orantisal mi? Istenilen hassasiyet ne kadar?

Petek

Alıntı yapılan: "stlg"Sevgili karakugu
Arkadasım bence sen hemen pıcleri ogrenmeye basla benim sana tavsiyem  once basit işlemlerle devreni kur lcd veya displeyi daha sonra
ekleyebilirsin eger biraz picleri ogrenebilirsen sana 16f628 picini oneririm
bu pic icinde analog karsılastırıcılar var senin cetvelin ne oldugunu anlayamadım ama analog cıkıs veren birseyse picin karsılastırma girislerinden birisine bir adet potansiyometre bagla diger karsılastırma girişinede senin cetveli bagla tabi pice olan girislerin max 5v olmasına dikkat et eger fazla ise direnclerle bolebilirsin kullanıcı set bilgisini pot ile girsin pot seviyesi ile cetvel seviyesi aynı olunca pice baglı bir roleyi cektirebilirsin  aslında bu işi opamplarla bile yapabilirsin potun orta ucuna bir adet ıcl7107 turu bir panelmetre yap set seviyesini gor istersen cetvel cıkısınada koyabilirsin sistemin boylece daha ucuza gelebilir kolay gelsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ
Doğrudan PIC18 serisi ile başla ve 16 serisine hiç bulaşma. Küçük şeyler ufkunu daraltır. Ben de eskiden pek çok şeyi 16f628 ile yapmaya taraftardım. Bir türlü 18 serisine geçemedim. 877lerin page problemleri, aritmetik işlemlerdeki yavaşlığı vs. vs.

Sürümden para kazanmak gibi bir derdin yok ise 18 serisi ile başla ve yeteneklerini geliştir derim. Zamanla optimizasyon yeteneğin de gelişir. Bu zamana kadar da sanıyorum ortalıkta 16 serisi picler pek bulunmaz olacak.
“Önyargıları yıkmak atomu parçalamaktan zordur” A.Einstein

DaRt

Ben son olarak pic18f452 ile plastik enjeksiyon makinesi otomasyonu yaptım. Yaklaşık 10 tane selenoid kumandalı hidrolik valf bi o kadar konum switchi zaman röleleri termostatlar operatör paneli falan bunları picle kolay bi şekilde denetleyerek sistemi çalışır hale getirdim. Ancak bu tip sistemlerde pic i iyi yalıtmak gerkiyor zira ilk denemelerde makine kendi kendine harekete geçiyırdu bu epey bi uğraştırdı beni, eğer bu sorunları göze alabiliyorsan  sistem hakkında daha ayrıntılı bilgi ve mümkünse blok diyagramı yada şema falan verebilirrsen yardımcı olabilirim. Lineer pozisyon cetveli kontrolü pic ile gayet kolaydır 18f452 adc sine sinyali uygulayıp konumu rahatlıkla bulabilirsin. Tabiki birde lcd gerekecek.

stlg

Alıntı YapDoğrudan PIC18 serisi ile başla ve 16 serisine hiç bulaşma. Küçük şeyler ufkunu daraltır. Ben de eskiden pek çok şeyi 16f628 ile yapmaya taraftardım. Bir türlü 18 serisine geçemedim. 877lerin page problemleri, aritmetik işlemlerdeki yavaşlığı vs. vs.

Sürümden para kazanmak gibi bir derdin yok ise 18 serisi ile başla ve yeteneklerini geliştir derim. Zamanla optimizasyon yeteneğin de gelişir. Bu zamana kadar da sanıyorum ortalıkta 16 serisi picler pek bulunmaz olacak.

Sevgili arkadaslar bildigim kadarıyla elektronigi ogrenmekte basamak basamaktır pice baslama yaşıda 16f84 tur hic pıc bilmeyen birisine 18f ile basla demek yanlış olur bence ilk once 16f84 ile bir ledi yak demek gerekir 18f serisi pici herkes biliyor arkadasımız basit olmasını ve ucuz olmasını istemiş isteklere gore fikirler olusuyor 18f serisi pici nerden bulacaksınız herkes istanbulda oturmuyor kolay gelsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

karakugu

DEĞERLİ ARKADAŞLAR
ÖNCELİKLE CEVAPLAR YAZDIĞINIZ İÇİN HEPİNİZE  TEŞEKKÜR EDERİM.
BİLGİ PAYLAŞIMI HER ZAMAN GÜZELDİR.

PROJEYE GELİNCE:
ZATEN GEÇİCİ YAPTIĞIM SİSTEMDE EKRANDA CETVELDEN(BİLDİĞİMİZ LİNEER POTANSİYOMETRE)GELEN VOLTAJI GÖSTERİYORUM YANİ İKİ ADET VOLTMETRE VAR.KULLANICI YUKARI VEYA AŞAĞI TUŞLARINA BASARAK İSTEDİĞİ KONUMA GETİRİYOR BU SIRADA DİSİPLAYDE GÖRDÜĞÜ DEĞER O KONUMUN DEĞERİ BÖYLECE 4 KONUMUN DEĞERLERİNİ BİR KENARA YAZIYOR.ONA GÖRE ÇALIŞIYOR.

PİC OLMADAN İKİ ŞEKİLDE YAPILABİLİR.
1.DİGİTAL
2.ANALOG

DİGİTALDE ENCODERLE YAPILIR.HEX ENCODERLE DE OLUR ŞÖYLEKİ
LİNEER CETVEL YERİNE HEX ENCODER KONUR (FAKAT BUNLAR KÜÇÜK BÜYÜK BOYUTLUSUNU BULAMADIM) KUMANDADA 4 TANE KONUR.7485 ENTEGRESİYLE KARŞILAŞTIRILIP (A=B),(A büyük B),(A KüçükB) PİNLERİNE GÖRE POZİSYON AYARLANIR.

ANALOG OLARAKTA ARKADAŞIMIZIN DEDİĞİ GİBİ OPAMPLA (COMPARATOR) LE YAPILIR.FAKAT BURADADA HİSTERİZİS PROBLEMİ VAR.

BENİM AMACIM BURADA PİC BİLEN ARKADAŞLARDAN YARDIM İSTEMEMİN AMACI BOYUTLARININ KÜÇÜK OLMASINI İSTEMEM VEDE PROFESYONEL GÖRÜNÜMÜN OLMASI BENİMDE UCUNDAN BU İŞE GİRMEK TANIMAK ANLAMAK İSTEMEM .YOKSA DİĞER SEÇENEKLERİ ZATEN DÜŞÜNDÜM.

SİSTEMİ TEKRAR ANLATAYIM

2 HİDROLİK ÜNİTE VAR.YANİ 4 TANE SELENOİD VALF VAR 1.ÜNİTE YUKARI VALFİ AŞAGI VALFİ
2.ÜNİTE YUKARI VALFİ AŞAĞI VALFİ BUNLARI KONTROL EDEN 4 TANE BUTON BİRDE ACİL STOP.O KADAR.

ANLAMADIĞINIZ BİR YER OLURSA CEVAPLARIM.EEPROMLARA BİLGİ YAZDIRIP OKUTMAYI BİLEN ARKADAŞLAR VARSA BUNU İZAH EDERSE SEVİNİRİM .HEPİNİZE BAŞARILAR.

karakugu54@hotmail.com

ASTER USTA VAZGEÇTİ GALİBA :D

stlg

Sevgili karakugu
Arkadasım bu sistemi 16f84 ile yapabilirsin hesaplı olması acısından a/d cevirici olarakta ADC0831  8 bit ornekleme senin icin yeterliyse bu şekilde kullanabilirsin istersen 16f628 kullan ,sana 16f877 yi tavsiye edecegim ama analog girişleri kullanman pek kolay değil internetteki bu tur ornekleri incelemelisin bu pıcın a/d cevriminin 10 bit oldugunu unutma eger 16f84 kullanırsan 4 adet adc0831 kullanman gerekecek 16f877 kullanırsan a/d portlarından 4 adetini kullanabilirsin bu picde pek cok port var ilerde istersen displeyleride buraya alabilirsin istersen bir lcd baglayabilirsin eepromları soruyorsun girilen set degerlerini kayıt etmek icinmi gerekli  sen diger kısımları hazırla en sonunda kayıt icin sana yardımcı oluruz kolay gelsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ

picusta

Sene olmuş 2005, hala 16F84 mü kullancaksiniz? çoktandir tam uyumlu 16F628 yerine geçti, bulunmasi zor oldugu için fiyatlar yükseldi.
Daha ucuza bulsan bile, bu proje seri üretim değil galiba, 1-2 YTL tasaruf edilecek diye programlamada daha çok kastirir(UART modül yok,PWM yok (hardware), 1 timer ).
Pin sayisi yetecekse,16F876 de olur, daha az pini var 16F877'in her yaptigini yapar.