Grafik LCD için negatif beslemeye ihtiyacım var?

Başlatan puzzle74, 28 Kasım 2005, 21:57:00

puzzle74

Arkadaşlar elimde MTG-12864B chip setli bi GLCD var. VEE ucuna     -8V negatif besleme yapmam lazım ama elimde tek güç kaynağı var. Tek kaynakla hem devrenin beslemesini hemde bu negatif gerilimi nasıl elde edebilirim?  datasheet burada http://www.ibsdisplay.de/deutsch/lcd-module/details.php?id=59

stlg

Sevgili puzzle74
Arkadasım bu -8v kontrastla ilgili sanırım benim kullandıgım 2 satır lcd lerdede boyle yapmak gerekiyor ama biz bu ucu gnd ye baglıyoruz ve bir problem olmuyor acaba - 8v verilince kontrast dahamı artıyor bilmiyorum
sen bu lcd yi bir kaynaktan besliyorsan ve trafonda varsa burada ters bir diyot kulanarak ve 7908 gibi bir regulatorle - 8v olusturabilirsin kolay gelsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

karabel

puzzle74
İlgili GLCD nin datasheet lerinden anladığım kadarı ile -8V vermek zorunda değilsin. Aksini söyleyen bir ibareyi ne elektriksel karekteristiklerinde nede pinlerin açıklamalarında göremiyorum.
Yalnızca örnek teşkil eden ilave bir bağlantı vermiş.
stlg arkadaşın belirttiği şekilde şase ile birleştirebilirsin.
Kolay gelsin.

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: "karabel"puzzle74
İlgili GLCD nin datasheet lerinden anladığım kadarı ile -8V vermek zorunda değilsin. Aksini söyleyen bir ibareyi ne elektriksel karekteristiklerinde nede pinlerin açıklamalarında göremiyorum.
Yalnızca örnek teşkil eden ilave bir bağlantı vermiş.
stlg arkadaşın belirttiği şekilde şase ile birleştirebilirsin.
Kolay gelsin.
Evet bencede o pini direk şaseye çekmen yeterli olucaktır veya sekildeki gibi trimpot baglayıp -8v yazan yere şase cekersende mutlaka kontrast ayarı yapabilirsin diye düşünüyorum.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

memed52

ICL 7660 veya LTC1044 kullana bilirsiniz. Piyasamızda bu chipler mevcut.
Data Sheet lerinide arama motorlarında icl7660.pdf ve ltc1044.pdf şeklinde ararsanız inceleme fırsatınız olur.

İyi Çalışmalar

Macera

Negatif voltajı basitçe şarj pompası denilen sistemle elde edebilirsin.
Akımı vede voltajı devre elemanlarıyla oynayarak elde edersin.
Aşağıda sana yardımcı bir örnek devre hazırladım.
Umarım yardımcı olmuşumdur.
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

puzzle74

gocebe

elindeki lcdnin pin bağlantılarını bilmiyorum. verdiğin link açmıyor.

ancak bildiğim kadarıyla eğer lcd nin Vee diye bi bacağı varsa bu zaten lcd içerisinde bir negatif gerilim üreteci olduğu anlamına geliyor. ben powertip lcd  kullanıyorum. onlarda öyle.

birde şu yöntemi dene:

bir pot al. (5 veya 10 K Ohm'luk) orta ucu lcd'nin Vo girişine bağla. diğer iki ucun ise birini Vee'ye diğerini de Gnd ye bağla. büyük ihtimalle devreyi çalıştırdığında potansiyometre ile contrast ayarını yapabileceksin.

iyi çalışmalar

gazili38

Merhaba arkadaşlar
Bendede puzzle74 arkadaşım daki Glcd den var bi termometre yapmak istedim fakat glcd nin c driver ını bulamadım yapacagım devrede HDM64GS12.c driverı kullanılmış ben bundaki pin bağlantılarına görede yaptım ama olmadı sadece ışık yanıyor herhangi bi görüntü gelmiyor,acaba driverdanmı kaynaklanıyor.puzz74 arkadaşım yardımcı olabilirmisiniz.Teşekkür ederim

gezgindir

Küllenmiş bir konu ama benimde toshiba GLCD kullanmam için  -15v beslemeye ihtiyacım var.
Uzman arkadaşların yardımlarını bekliyorum