BMP180 den Arduinoya çekilen bilgileri PIC üzerinden LCD'E aktarımıYardım Lütfen

Başlatan atilgant, 29 Mayıs 2018, 13:56:04

atilgant

Merhaba arkadaşlar PIC'e yeni başladım ve yapmam gereken bir proje var. Elimde bir BMP180 var bundan aldığım sensör verilerini arduinoya alacağım ve aldığım bu verileri PIC18f45k22 'e gönderip. PIC'dende LCD 'ye yazdırmam gerekli ancak işin içinden çıkamadım ve sizden yardım istiyorum. İlla ki verileri arduino'dan okumaya gerek yok bmp 180 'nin verilerini PIC'e gönderip picdende arduinoya çekerek Arduino üzerinden LCD'e gönderebiliriz. Tek şart bu proje de hem arduino hemde PIC kullanmak. Yardımlarınızı bekliyorum.

eem7490

Aaahh Arduino ahh... Bu gidişle Elektronik Mühendisliğini bitirecek. Şimdi BMP180 nedir kullanmadım bilmiyorum ama anlaşılan i2c ile haberleşiyor.Yani pek bi numarası yok. Oturup 2 saatte for döngüsüyle kendin bile olşuturabilirsin. LCD anladığım kadarıyla normal karakter lcd 2x16. Bunun için de ganimet kadar örnek kod var piyasada. Bir projede hem arduino hem pic kullanmak niye gerekir onu da çözemedim. Enteresan.

fide

Arduino mega yada leonardo gibi programlama harici seri portu bulunan bir arduino edin. Pic ile Arduinoyu seri port üzerinden bağla. Karşılıklı Rx-Tx şeklinde bağlaman gerekecek. Burada dikkat etmen gereken başka bir nokta ise arduinoyu programlarken pic'in seri portu boşa düşeceği için veri geliyor sanıp kararsız pozisyona düşecektir. Bunu picin Rx bacağını 100K direnç ile pullup yaparak belki aşabilirsin ama garanti değil. Başka bir yöntem ise arduinodan bir tane pini pice bağla. Arduinodaki pin çıkış, pic tarafında giriş change notice interrupt özellikli bir pin (CN0 CN1 gibi gösterilir datasheette. 8 bit piclerde B4-B8 arası pinlerde vardır genelde, üst seviye piclerde birçok pinde var) olsun. Arduino bu pini lojik 1 yaparsa pic tarafında seri port kesmesi aktif, lojik 0 yaparsa pic tarafta seri port kesme pasif olsun. Bu şekilde arduinoya prg atarken picin kilitlenmemesini deneyebilirsin. Tabi sonuç garanti değil deneyip bakacaksın. Sonra Arduinodan veri gönderir, pic tarafında veri alıp ekrana yazdırırsın. Veriyi sonu enter ile bitecek şekilde yollarsan pic tarafında veri alman kolay olur.

Sistemi komple tersinde kurar picten arduinoya veri gönderir, Arduinoda ekrana yazarsan senin için aslında daha kolay olur. Çünkü Arduino interrupt mantığı ile değil buffera atıp okuyarak veri alıyor. Böylece Pic tarafında seri port kesmesi ile işin olmaz.
Her halükarda port iletişimini, veri alma kontrolünü öğrenmen gerekecek.

Kolay gelsin.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com