Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

interrupt

Başlatan muahaha, 03 Aralık 2005, 22:07:35

muahaha

slm cok soru soruyorum ama sormak zorundayım.Benim programımda timer0 var ama ben bir tane kullanmam lazım yine timer0 kullanabilirmiyim?kullanırsam nasıl kullanıcam.

herkeze tsk

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: "muahaha"slm cok soru soruyorum ama sormak zorundayım.Benim programımda timer0 var ama ben bir tane kullanmam lazım yine timer0 kullanabilirmiyim?kullanırsam nasıl kullanıcam.

herkeze tsk
Ben bişi anlıyamadım yanında birde tımer1 mı kullanmak istiyorsun.Yoksa tımer0 ı nasıl mı kullanıcam dıyosun.Eger onu sooruyosan

#INCLUDE <16F877.h>
#BYTE    INTCON      =0X0B    //ıntcon regısterını tanımla
#USE delay (clock=4000000)
#INT_TIMER0                   //kesme alt programı
PERIOD () {
//kesme işlemleri

//////////////////////////////////////
          bit_clear(INTCON,2);  //TMR0F i  temızle
          set_timer0(0);        //TMR0 ı temizle
         }

//----------------------------------------------------
VOID MAIN(){
//gereklı setuplarını yap

//////////////////////////////////////////
          bit_clear(INTCON,2);
          enable_interrupts(INT_TIMER0);
          enable_interrupts(GLOBAL);
          set_timer0(0);
//////////////////////////////////////////
          while(TRUE){
//  ANA DONGU          
          }
}
tmr0 kullanımına ornek bır program
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

Petek

Arkadaşlar,
ihtiyacı olana böyle örnek vermeyin. Gitsin CCS örneklerine baksın. Her konuda son derece öğretici örnekleri var CCS'nin. Soru soran arkadaş, önce sorununu kendin çözmeye çalış. Sorundan pek birşey (hiç birşey desem daha doğruydu) anlaşılmıyor. timer0 ile ilgili yada herhangi bir timer ile ilgili soruyorsan önce kullandığın işlemcinin (yada en basitinden 16f628 in) datasheetinden bak. Bu konunun CCS ile alakası yok. İşlemcinin kapasitesi ne ise CCS sana onu kullanma hakkı verir.

Uzunca bir süredir takip ettiğim forumda (önceleri başka bir nickname ile) sadece bir tane başlık açıp yardım istedim. Diğer ihtiyaç duyduğum konularda önce forumda arama yaparak neler yazılmış onları okudum ve pekçoğunda da sorumun cevabını buldum. Bu timer meselesini araştırın kaç yerde bulursunuz.
“Önyargıları yıkmak atomu parçalamaktan zordur” A.Einstein

muahaha

timer0 nasıl diye kurulur diye sormadım neyse ok ok

firatim38

ben kaç gündür bu timer ları araştırıyorum ya benim araştırmamda bi sorun var ya da soruma cevap bulamıyorum. bi türlü öğrenemedim bu timer ları kullanmayı ayrıca PWM konusunda da yardımcı nolacak birisi var mı?? ya da kaynak önerebilecek olan?