Yardim! 16F877

Başlatan elektrohaluk, 04 Aralık 2005, 15:57:30

elektrohaluk

16F877 ile bir timer devresi yapmam gerekiyor! Bu devreye bir keyboard ve bir LCD bagli olacak. Devrede amac keyboard tan girilen sayıya kadar devreyi saydirmak. Nasil bir devre şemasi olusturmaliyim. Yardimci olursaniz çok sevinirim........ :cry:

ete

Şemalar bölümünde de aynı soruyu sormuşsun galiba.
Her neyse şema şiöyle olmalı;

ETE
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

stlg

Sevgili elektrohaluk
Arkadasım sema sormussun bence sen semadan evvel program yazmayı biliyormusun sema olusturması cok sorun olmaz iş programlamada semaya gelince basit olarak 16f877 de baya bir port oldugundan lcd ile 8 bit haberlesebilirsin portlardan birisini ornegin portb bu iş icin ayır portd nin bazı pinlerinide lcd nin kontrol ucları icin kullanabilirsin lcd den veri almak istemiyorsan lcd nin r/w ucunu gnd ye bagla 16f877 nin
bir portunuda keybord icin kullanabilirsin ornegin portc ,4 adet pın satır icin 4 adette sutun icin boylece 16 adet butonun olmuş olur 0-9 arası sayılar dısında enter, set vs gibi tuslar kullanabilirsin bence eger proteus kullanıyorsan semanı once orada olustur daha sonra yazdıgın programı burada simule edebilirsin kolay gelsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

mavi

dostum en son işi en başa koymuşsun
hele bir programı tasarla ondan sonra deversine geçersin elbette devrede önemli ama şemayı çizmek yazacağın programla alakalı...o devre belki senin yazdığın programda çalışmayacak revize gerekecek...
Telecommander Monster Of Network

elektrohaluk

valla ne deseniz haklısınız. İlerleme raporum için şekil gerekliydi. O yuzden ilk once şekil için yardim istedim. Daha tam olarak program yapamıyorum acemiyim. Kusurumuz olursa affola. Aslında bu projenin kodunu pic basic te baya bi yazmaya calistim ancak muvaffak olamadim. Biraz bu projenin programi konusunda da yardimci olursaniz elektronik dunyasina bir kisi daha kazandıracaksınız. Tesekkurler.....