MosFET'i süremiyorum

Başlatan Bünyamin Tamar, 03 Ağustos 2018, 10:44:44

Bünyamin Tamar

poems by Eric Torgersen
Girişten 0 ve 12V arasında değişen 16kHz'lik bir kare dalga veriyorum. MosFET'in adı IRF640N.
Kaynak gerilimi 16 iken birşeyler oluyor. Ama 28V yapmak istediğimde olmuyor.
Ne önerirsiniz?

Okan AKÇA

Tlp 350 veya tarzı sürücü kullanın

Melih1802

10K yı MOSFET ayağına yakın hatta bağlayın. Kapasite 10K üzerinden boşalmak isterken 47R üzerinden de akıyor.
10K yüksek gelebilir, 2.2K deneyebilirsiniz.

Zoroaster

Alıntı yapılan: BT - 03 Ağustos 2018, 10:44:44

Surucunun sol tarafini da gosterseydin sorunun netlesecekti. Gerci simdi de anlasiliyor, emetor izleyici cikisli devrenin "gate"e 12v civari voltaj uygulayabilmesi icin base tarafindan 13v gibi sinyal uygulaman lazim.
Seytan deliginden kacti.

JKramer

Resmin üzerine tıklayınca tamamı görünüyor.

Zoroaster

Tam da dedigim gibiymis. Surucu yapisini degistirmen lazim. En girise bir transitorle inverter eklersen biraz iyilesme saglanir.
Seytan deliginden kacti.

LukeSkywalker

QA transistörünün iletime geçebilmesi için Vbe geriliminin 0.7V olması gerekir. Siz base ucuna 5V uyguluyorsanız mosfetin gate ucuna 5-0,7V=4,3V gelir. Bu durumda mosfet istediğiniz gibi çalışmayabilir.  Bu durumda arkadaşların da önerdiği gibi bir mosfet sürücü entegre kullanmanız yararınıza olacaktır. Kare dalga sinyalin tepe gerilimi mi 12V yoksa, tepe değeri değişen bir kare dalga mı uyguluyorsunuz?

elektronik

sinyalin terslenmesi sorun olmayacaksa bu işinizi görür

mehmet

Bu arada 'C' noktasındaki
gerilimin, mosfetin
Vgs gerilimini geçmemesi de
dikkate alınmalı...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Bünyamin Tamar

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 04 Ağustos 2018, 12:05:26QA transistörünün iletime geçebilmesi için Vbe geriliminin 0.7V olması gerekir. Siz base ucuna 5V uyguluyorsanız mosfetin gate ucuna 5-0,7V=4,3V gelir. Bu durumda mosfet istediğiniz gibi çalışmayabilir.  Bu durumda arkadaşların da önerdiği gibi bir mosfet sürücü entegre kullanmanız yararınıza olacaktır. Kare dalga sinyalin tepe gerilimi mi 12V yoksa, tepe değeri değişen bir kare dalga mı uyguluyorsunuz?
Öncelikle cevaplar için herkese teşekkür ederim.

Kare dalga sinyalin tepe gerilimi 12V ve sabit genlikli. Kaynak gerilimi değişken olacak. Ben 18V ile 32V arasında değişen bir kaynak gerilimi kullanacağım. Yani sizin hesabınıza göre MosFET'in gate ucuna 11V civarı bir gerilimin gelmesi lâzım.
Devreden MosFET'i çıkarıp C noktasından ölçüm yaptığımda istediğim formatta kare dalga görüyorum. Fakat MosFET'i takınca sinyal sönüyor.

LukeSkywalker

47 Ohmu çıkartıp deneme yapabilr misiniz?

Bünyamin Tamar

47 Ohm'u çıkarıp deneme yaptım. Ayrıca 10k'yı 2k2 ile değiştirdim. Fakat sonuç yine olumsuz.

Zoroaster

Qa ve QB yi darlington yap.
Seytan deliginden kacti.

elektronik

şemadaki değişiklikleri yapıp deneyebilirmisiniz.

ölçümü osilaskop ile yapıyorsunuz değilmi ?