Ch340 ve 3.3 volt TTL

Başlatan fide, 27 Ağustos 2018, 10:55:12

fide

Merhaba.
Daha önce birçok yerde Ft232rl kullandım. Çoğunlukla 3.3volt ttl seviyede haberleşme yaptım. 5$lık fiyatı ve doların malum durumlarından CH340G veya ch340e ye geçmeyi planlıyorum. Ch340e aliexpressde yarım dolar. Ch340g ozdisanda 0.7$.
Ft232rl yi 3.3 volt seviyesibde kullanmak için bir pini kendi üzerindeki 3.3volta bağlayıp kullanıyordum. Besleme usb üzerinden 5volt.
Ch340 datasına baktım. V3 pini vcc ye bağla 3.3 voltla besle yazıyor.

Usb ile 5 volttan besleyip 3.3vokt TTL seviyesinde haberleşmenin yolu var mı?

Kullanan abilerin tavsiyelerini bekliyorum.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

Tagli

Bu sorunla ben de karşılaştım. Bildiğim kadarıyla bir yolu yok. FTDI çiplerinde ayrı bir I/O beslemesi oluyordu ve dahili regülatör çıkışını oraya vererek sorunu çözmek mümkün idi. Ama CH340 bu imkanı vermiyor.

5 volt ile beslendiğinde çipin nasıl davrandığını test etmedim. İçinde dahili bir 3.3 volt regülatörü var. Demek ki kendi içinde 3.3 volt ile çalışıyor. Ama muhtemelen 5 volt ile beslendiğinde I/O seviyesi de 5 volt oluyor. Ben test etmesem de bu şekilde olacağını varsaydım (galiba). Üzerinden biraz zaman geçti, ne yaptığımı tam hatırlamıyorum.

Ama en sonunda 3.3 volt bir LDO regülatör kullandım garanti olsun diye. CH340G'nin beslemesini kartın geri kalanından ayırdım. Sistemin zaten harici beslemesi vardı ve bu kesildiğinde CH340G'nin enerji sorunu yaşamasını istemedim. Yani sanki harici bir dönüştürücü gibi düşündüm. LDO olarak da sanırım MCP1700 kullanmıştım SOT-23 kılıfında.

O sırada internette "Çinliler jumper ile 5 - 3.3 volt seçimi yapabildiğimiz modüllerde ne yapmışlar acaba?" diye araştırıp yaygın birkaç modülle ilgili şema bulmuştum. Regülatör kullanmak maliyeti biraz arttırıyor tabi. Çinliler bunun yerine 5 voltu 2 tane diyot üzerinden geçirip gerilimi düşürmüşlerdi yanlış hatırlamıyorsam. Ama benim içim rahat etmediği için normal regülatör kullandım.
Gökçe Tağlıoğlu

serkan

ben stm32'lerde kullanıyorum.
usb'den gelen 5 volt'u 3 adet 1n4141 diyod'u  seri bağlayıp düşürdüm .
0.60v x3=1.8v 
5v-1.8=3.2v

yas

CP2102 ye de bir bak istersen çeviriciler de özellikle tercih ediyorum. Kullandıklarımın arıza yaptığı daha vaki olmadı. Üzerinde on board 3v3 regületörü var. Driver olarak FT232 gibi sorunsuz.

Yasin Tekin

Gerilim bölücü veya logic level converter de işinizi görür.

fide

Alıntı yapılan: yas - 27 Ağustos 2018, 16:35:48CP2102 ye de bir bak istersen çeviriciler de özellikle tercih ediyorum. Kullandıklarımın arıza yaptığı daha vaki olmadı. Üzerinde on board 3v3 regületörü var. Driver olarak FT232 gibi sorunsuz.
@yas teşekkür ederim. Cp2102 aklıma geldi ama o da 3$ civarıbda. Çok ucuz değil.

@Tagli önerin için teşekkür ederim.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com