ledli flaşör

Başlatan salim ALTIN, 07 Aralık 2005, 17:35:30

salim ALTIN

Merhaba.
adetim değildir ama bir arkadaşa lazımmış, mümkünse şema, daha iyisi pcb çizimlerini , hatta mümkünse hazır devresini arıyorum. :D

bir start stop butonu
bir arttırma butonu
bir azaltma butonu
4 dijit display
bir transistör çıkışı. bu 167 hz frekansta çalışacak.
3-4 tane parlak beyaz led.

ihtiyaç şöyle:
amatör ledli bir stroboskop lazım. ama amatör dediysek o ruhla yapılmış profesyonel bir devre yani.
pille veya adaptörle çalışabilecek bir devre.
4 dijit gösterge 60 dan başlayacak. start verilince arttırma butonu ile ekrandaki sayı artmaya başlayacak. bu arada ekrandaki sayıya bağlı olarak,  dakikada ekrandaki sayı kadar bir hızda bir transistör tetiklenecek. Bu transistör birkaç tane ledi aynı anda yakacak. bu çalışma dakikada 9999 pals e kadar olmalı.
Bu devre ne işe yarayacak.
Bununla dönmekte olan motorun devir sayısı tesbit edilmeye çalışılacak. hani balanas makinelerinde vardır ya. tekerleğin dönmekte olduğu devirde ışık palsleri uygulandığında sisyem duruyor gibi görünür. displayde bu olayın gerçekleştiği sayıya bakılır motor bu devirde dönüyor denir

Evet arkadaşlar böyle bir cihaz yapan, veya gören bilen varmı.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

salim ALTIN

İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

timpati

yapmadım, yapabilirim, yapmak isterim. hep istemiştim zaten, kısmet bugünlereymiş. gelişmeleri bildiririm.
why mr. anderson, why ?

salim ALTIN

:lol:   :lol:  :lol:  :lol:  :lol:
sağol
umut ve sabırsızlıkla bekliyorum

CaFFeiNe

gerçekten güzel bir alet olur çalıştığım yerde kullanıyoruz hatta 100.000 devire kadar ölçüyor ama ledleri 10mmlik 3 adet kırmızı led aydınlık ortamlarda pek iyi göstermiyor onun için tavsiyem mümkün olduğunca ışık şiddetini fazla tutun