RS 232Haberleşme

Başlatan canakkale_ece, 08 Aralık 2005, 09:24:55

ftsahin

Alıntı YapSizin harici darbe kaynağınızın frekansı (darbe sıklığı) nedir? yada en fazla kaç olabilir? Kullanacağınız işlemcide donanım UART modülü olacak mı? Yoksa haberleşmeyi yazılım emulasyonu ile mi yapacaksınız? işlemciniz 4 MHzlik mi yoksa 20 MHzlik mi yada 18 serisi için 40 MHz lik mi (10MIPS) olacak?

Şu an denediğim sistemde darbe sıklığı maximum 10 Hz civarında ve kaynak sayısı 6. 4 MHz 16F877 kullanıyorum ve UART modülü olup olmadığına bakmadım. Örnekte görüldüğü gibi Picbasic'in dahili seri komutlarını kullanıyorum.  UART'ın nasıl kullanıldığını bilmiyorum sanırım bu konuda biraz araştırma yapmam gerekecek.

Petek

Alıntı yapılan: "ftsahin"
Alıntı YapSizin harici darbe kaynağınızın frekansı (darbe sıklığı) nedir? yada en fazla kaç olabilir? Kullanacağınız işlemcide donanım UART modülü olacak mı? Yoksa haberleşmeyi yazılım emulasyonu ile mi yapacaksınız? işlemciniz 4 MHzlik mi yoksa 20 MHzlik mi yada 18 serisi için 40 MHz lik mi (10MIPS) olacak?

Şu an denediğim sistemde darbe sıklığı maximum 10 Hz civarında ve kaynak sayısı 6. 4 MHz 16F877 kullanıyorum ve UART modülü olup olmadığına bakmadım. Örnekte görüldüğü gibi Picbasic'in dahili seri komutlarını kullanıyorum.  UART'ın nasıl kullanıldığını bilmiyorum sanırım bu konuda biraz araştırma yapmam gerekecek.
16F877 de donanımdan uart modülü var. Hiç sorun yaşamazsınız. 19200 bps bu iş için gayet iyi bir hız. Sanıyorum  belirli aralıklarla örnekleme yapıp sinyal seviyelerini okumak yerine her bir kaynağın yükselen kenarlarını sayıyorsunuz.

Bu durumda işlemciniz hep sinyalleri taramakla uğraşacak. Bu durumda  20 baytlık bilginizi birer birer 1 ms aralıklarla txreg 'e aktarırsanız (movfw data1; movwf txreg))  20 baytınız toplam 20 ms lik bir sürede işlemciyi meşgul etmeden istediğiniz yere gönderilmiş olacaktır. 1ms aralığı özellikle seçtik ki, txreg deki bilgi yaklaşık 500us de gönderilir (19200 bps te), bir 500us daha bekleme size txregin kesinlikle boş olduğunu garantiler.

Yapmanız gereken
“Önyargıları yıkmak atomu parçalamaktan zordur” A.Einstein