PH Ölçümü ve PH Probu

Başlatan Mucit23, 14 Ekim 2018, 23:35:56

Mucit23

PH Ölçümü gereken bir uygulama için aşağıdaki modüllerden aldım.

Şurada kullanımıda anlatılmış.
https://www.botshop.co.za/how-to-use-a-ph-probe-and-sensor/

Dediğine göre kalibrasyon gerekiyor. Kalibrasyon işlemi için BNC konnektörün canlı ve cansız uclarını kısa devre ettikten sonra PO çıkışından 2.5V görene kadar BNC konnektöre yakın olan potu çevirin diyor.

Aynı şekilde yapıp PO çıkışını voltmetre ile takip ediyorum fakat 4.98V dan başka bir değer göremiyorum. Çıkış hep bu şekilde. Potu +- bütün aralıkta dolaştım. Ama bir değişim göremedim.

Bu modülün şemasını arıyorum. Baya aramama rağmen bulamadım.

Konnektörün hemen dibinde TLC4502 diye bir Opamp var. Diğer iki enteğre LM358.

Daha önce bu modüllerden kullanan oldumu. Devre şemasını arıyorum.

Mucit23

Devre şemasını buldum.

Devrenin nasıl çalıştığını yorumlayabilecek olan varmı? Ben biraz inceledim. TL431 ile 2.5V referans üretilmeye çalışılıyor. U1 Opamp'ının 5 nolu girişinde potansiyometre ile oynayarak tam 2.5V olmasını sağladım. Bu 2.5V'luk Referans gerilim BNC Konnektörün Cansız ucuna veriliyor. Canlı uc ise U1 Entegresinin 3 nolu v+ girişine verilmiş. Orada evirmeyen bir yükselteç verilmiş. R6=10K ve R7=20K olduğuna göre kazanç 3 oluyor. Verdiğim linkte kalibrasyon için BNC konnektörün Canlı ve cansız uclarının kısa devre yapılması gerektiği söylenmiş. Bu durumda 2.5V referans gerilim doğrudan TLC4502'nin 3 nolu pinine uygulanır. Kazanç 3 olduğu için opamp çıkışında 7.5V üretmek isteyecek fakat besleme 5V olduğu için opamp çıkışı 4.97V larda saturasyona giriyor. Bu yüzden çıkışta sürekli bu gerilimi görüyorum.

Bu devrenin çalışmasını açıklayabilecek olan varmı? PH probu burada nasıl çalışıyor?

Mucit23

Fikri olan varmı? Neden bu şekilde çalışıyor? Yardım edebilecek olan varmı?

Zoroaster

2.5v referans dedigin aslinda 1.25 ile 2.5 arasinda ayarlanabilen bir referans.

5/3=1.6 o halde referansi 1.6 dan biraz kucuge set ediliyordur. Mesela 1.55v.

Boylece ph brobu kisa devre edildiginde ADC'ye max voltaj gidecek demektir.
Seytan deliginden kacti.

Mucit23

Hocam yok referans ayar potunun bütün aralığını gezdim. 2.43V ile 2.88V aralığında değişiyor.

PH Probları +- bir gerilim üretiyormuş. Genellikle bu gerilime bir ofset ekleyip ölçüm alınıyormuş. PH ölçüm devresi bu şekilde

Burada U1A opampı yükselteç olarak çalışıyor ama buna gerek yok. Zaten PH Probu yeterli büyüklükte değişim sağlıyor. Bu yüzden R6 Direncini söküp R7 direncinide kısa devre yaparsam U1A gerilim izleyici olarak çalışır. Bu şekilde kullanabileceğimi düşünüyorum. Bi bu şekilde deneyeyim

yesilu

bnc konnektöre nasıl bir prob bağlanıyor? elektronik yolla ph ölçmek karmaşık bir iş, bu işi yaptığını iddia eden elektronik aletlerin çoğu aldatmaca, gerçekten yapanların fiyatı çok yüksek. yüzme havuzlarının sıhhi denetiminde ph ölçümü de yapılıyor, elektronik ölçüm cihazı almaya niyetlendik, pahalı, sensör ömrü kısa, sık kalibrasyon gerekiyor diye vazgeçildi. kimyasal yolla ölçmeye devam ediliyor.

Zoroaster

Alıntı YapHocam yok referans ayar potunun bütün aralığını gezdim. 2.43V ile 2.88V aralığında değişiyor.
RV1 potu 10K degildir o zaman. Yanlislikla 1K takmis olmasinlar.
Seytan deliginden kacti.

~ENES~

mucit hocam 10 bitte okuduğun adc değerini 100 e böl sana ph yi verecek kalibrasyonu da potlarla yaparsın.. marketen ph si belli su al onda kalibre et ben bu şekilde çözdüm. Çalışma mantığını anladıysan bizede anlatırsan memnun olurum :)

Ersin

Ph4 ve Ph7 olan sıvılar var,onlarla kalibre etmen lazım.
Marketteki suların üzerinde ne yazdığını boşver, etiketteki rakamlar farklı olabilir.

Mucit23

Alıntı yapılan: enes1153 - 24 Ekim 2018, 01:55:09mucit hocam 10 bitte okuduğun adc değerini 100 e böl sana ph yi verecek kalibrasyonu da potlarla yaparsın.. marketen ph si belli su al onda kalibre et ben bu şekilde çözdüm. Çalışma mantığını anladıysan bizede anlatırsan memnun olurum :)

Bu şekilde olmaz. Ben Elimdeki PH4, PH7 ve PH10 sıvıları ile kalibrasyon yapıyorum. Örneğin Ph4 ve P10 sıvısı ile bir lineer denklem bulup bu denkleme göre ara değerleri hesaplıyorum. Elimdeki Sıvılar ne kadar doğru bilmiyorum ama akla yatkın sonuçlar almaya başladım.

Yalnız şöyle bir durum var. PH probları aynı şekilde çalışır diye düşünüyordum ama öyle değil. Elimde Hamilton'un çok pahalı probları var. Onlarla benim sistem uyumlu çalışmadı. PH değerine göre değişim oluyor ama çok çok az bir değişim ve mantıklı değil.

Epsilon

PH  hidrojen iyonu konsantrasyonunun kologaritması dır.

Ph ölçümünde eğer düzgün kalibre edilmişse örneğin ph 4.0 olanı ölçtüğünüzde tam 4.0 değerini görmeniz gerekir(Makul bir hata payı ile)  ayrıca ph ölçümünde ortam sıcaklığı ph değerini değiştirir.

Asıl önemlisi ise zaten bu formüller yıllar önce bulunmuş olan formüllerdir
örneğin Nernds Formülü gibi
Hamilton elektrodunun düzgün çalışmaması ise kalibrasyonun farklı olmasından olabilir
Bu firmanın detaylı bir manueli aşağıda Pdf in sonlarında kalibrasyonunu da izah etmekte 

https://craft-sensors.s3.amazonaws.com/File-Uploads/pH-Measurement-Guide.pdf?mtime=20180628142301