Ortak Katodlu Gösterge

Başlatan munzur, 10 Aralık 2005, 21:29:34

munzur

Merhabalar,
Aradaşlar LM8560 ile yapılmış saatli radyo var ancak göstergesi kırıldı (ortak katodlu saat göstergesi). Bana Ortak katodlu 4 digit gösterge lazım ancak bulamıyorum. Elimde tek digitden oluşan ortak katodlu 6 tane LED display var bunları 4 digit ortak katotlu gösterge yapabilirmiyim?
12 saat dilimine göre bir gösterge nin oluşması için 22 çıkışın olması gerekmezmi?
1=b,c
2=a,b,g,e,d
3=a,b,c,d.g
4=b,c,f,g
5=a,g,f,c,d
7=a,b,c
8=a,b,c,d,f,g
9=a-b-c-d-f,g
0=a,b,c,d,e-f
ledlerinin yanması gerektiğine göre 12 saat dliminde saat ve dakikaları göstermek için 22 çıkış  gerekmezmi ? gerekmeyebilir belki!! Ekdeki resimde LM8560'ın bağlatısı var. burada gösrege çıkışlarında (1,2,3,...13,14) bir çıkış iki veya daha fazla değer alabliyor ör. 13. bacak MIN a&f değerlerini alıyor. bu durumda bu bacak dakikanın birler basamağındaki a ve f ledinemi bağlanacak?
Birde yine resimde göstergeye bağlanan cycle 1 ve cycle 2 var bunlar nedir bilen biri açıklayabilirmi?
İlgilenenlere şimdiden teşekkür ederim.
İki yumurtayı birbirine vurun sadece biri kırılır. [email]smunzur@gmail.com[/email]

baba

bağlantılardan da anlaşılacağı üzere şebeke döngüsünün birinde bir dilimi (segment) ,diğer döngüde diğer dilimi sürüyor..

8560 ile devre Ankara da Acun Elektronikte bulabilirsin..Ya da displayini..
Ama yeşil renk vardı sanıyorum...
telefon istersen
0312 311 26 07
0312 310 79 23

Kolay gelsin..
ÖĞRENDİKÇE    CAHİLLİĞİM       ARTIYOR.

otm

merhaba
LM8560 entegresi için hazır display kullanamazsın.Matris bağlatı kullanmışlar.Trafodan gelen uçlar grupların katotlarını sürmektedir.led displaylerde her segmentin ortak uçları paralel bağlanıp çıkışa alınmıştır oysa lm8560 her displayın bazı segmentlerini ortak olarak çalıştırır.örneğin a displayının a,b,c,d sini cyles 1 e bağlar geri kalanını cyles 2 ye.hazır led displaylerde bunları ayıramayacağın için kullanamazsın.Ancak led kullanıp kendin yaparsan yapabilirsin.Bunlara ait bağlantı şeklini buraya koyarım.
kolay gelsin.

munzur

Herkese teşekkür ederim.
@otm2002, ilileriniz için teşekkür ederim. Bulunduğum yer itibariyle ortak katotlu display led bulamadım. zaten ne bulunuyorki hep tv parçaları getiriyorlar. Online satın alsam astarı yüzünden pahalı olur. Sabah uyandırması ve gece kendiliğinden kapanması iyi oluyordu. tabi biraz da merek var bu göstergeyi yapmam lazım.
İki yumurtayı birbirine vurun sadece biri kırılır. [email]smunzur@gmail.com[/email]

otm

ben aynı entegreyi başka bir devrenin içinde kullanmıştım.displayinide ledlerden kendim yapmıştım( matris bağlantılı display bulamamıştım).bağlantılarını biyerlere yazmıştım hatta ledli ekran baskılı devreside vardı bulup buraya koyarım.

munzur

Alıntı yapılan: "otm2002"ben aynı entegreyi başka bir devrenin içinde kullanmıştım.displayinide ledlerden kendim yapmıştım( matris bağlantılı display bulamamıştım).bağlantılarını biyerlere yazmıştım hatta ledli ekran baskılı devreside vardı bulup buraya koyarım.
Teşekkür ederim Sn. Otm2002 devre şemasını korsanız iyi olur.

otm

aşağıdaki resimde display ile entegre arasındaki bağlantıları verdim.

munzur

@otm2002
Üstad çok teşekkür ederim. Takıldığım noktalar olursa yardımınızı istirham edeceğim.
Saygılarımla

munzur

Üstad vermiş olduğun resim ve açıklamalar gayet net alaşılıyor. Bu "DSPLAY1 .... DSPLAY4" hazır bildiğimiz 7 segmentli dsplay ler değil. Kendimiz  ledlerle display yapmamız gerekiyor. Çünkü elimdeki dsplaylerin tek ortak katot bağlantısı var. Szin resim ve açıklamalarda belittiğiniz gibi bir dsplayin  A, B, C segmentleri bir katoda D, E, F, G segmentleri ise diğer bir katoda bağlı. Hazır bir dsplaylerde böyle iki ortak katotlu dsplay yok sanırım.
Yanlış anlamadıysam tek çaremiz ledlerle her segment bir lede karşılık gelecek şekilde dsplay yapmak.
Veya birkaç led ile de bir segment yapılabilir.

otm

evet maalesef tek katot çıkışlı hazır displayleri kullanmak mümkün değil.
ben piyasada da blamadığım için bu şekilde ledlerle yapmıştım
her segment için 3 ledi paralel kullandım entegre rahatça sürdü.ama ledler kırmızı ve kaliteli olması lazım ucuz ledlerle olmuyor

munzur

Üstad verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim. yassı dikdörtgen şeklindeki ledlerden yapacağim A, D ve G ler tek diğer segmentlerde ikitane led kullanacağım.

xc3

arkadaşlar merhaba.bende lm 8560 ile ilgileniyorum.otm 2002 arkadaşımdan biraz yardım istiyorum, nedenmi kendisinin vermiş olduğu displey bağlantısında (ledlerle yaptığımız) mesala displey 2 için düşündüğümüzde  segmentleri nasıl guruplandıracağız anlayamadım.yardım ederseniz sevinirim.şimdiden teşekkürler

balkes10

arkadaşlar buradaki şemada alt kısımda bulunan küçük devre ne devresi anlayamadım onu yapmalı mıyız diğerini kuracağım ana alttakinin ne işe yaradığını bilmiyorum...

http://rapidshare.de/files/12736784/LM8560_u.gif.html
SADECE ŞAHLAR HAMLELERİ ÖNCEDEN SEZER