Eski 8bit bilgisayarlar nasıl görüntü oluşturuyor konusunda döküman arayışı

Başlatan MC_Skywalker, 18 Kasım 2018, 19:46:19

z

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 18 Kasım 2018, 19:46:19....görüntü olşturma hakkında google emmi de düzgün döküman bulamadım veya yanlış anahtar kelimeyle arma yaptığımda sonuç alamadım.
bu konuda yardımcı olabilecek var mı?

Anahtar kelime: CRT Controller
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

MC_Skywalker

Bildiğimiz gibi MCU içnce bulunan herbir doanımın (IC2,SPI,PWM vb.) kendi adresi var. 8 bit bilgisayarlarda (Z80 işlemcili) sistem için hangi adres alanı ayrılmış, özellikle video için.

z

6845 ve daha iyisi 6847 CRTC cipi, CPU cipler icin gelistirildiginden data ve adres bus uzerinden haberlesir. Yani eski nesil islemciler icin ideal yapidalar.

Eger ISA bus tipi VGA kartlardan bulursan hic devre kurmayla falan ugrasmazsin. Karti cok basitce Z80'e baglayabilirsin.

z

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 20 Kasım 2018, 16:09:13Bildiğimiz gibi MCU içnce bulunan herbir doanımın (IC2,SPI,PWM vb.) kendi adresi var. 8 bit bilgisayarlarda (Z80 işlemcili) sistem için hangi adres alanı ayrılmış, özellikle video için.

Bu tamamen tasarimciya kalmis. Video alani diye bir alan yok. Adreslenebilie alan icinde nereyi bos bulduysan oraya koyacaksin. Adres decoder devresini sen yapacagin icin boyle bir luksun var.

MC_Skywalker

Alıntı yapılan: z - 21 Kasım 2018, 09:26:36Bu tamamen tasarimciya kalmis. Video alani diye bir alan yok. Adreslenebilie alan icinde nereyi bos bulduysan oraya koyacaksin. Adres decoder devresini sen yapacagin icin boyle bir luksun var.

Hocam mecburen 0xF0h ile 0xFFh arasında ki o adresi bilmem gerek çünkü ZX Scpecturum ROM'u (OS + BASIC) kullanacağım. 

z

Sen sifirdan Z80 kart tasarimi yapmiyorsun o zaman. ZxSpectrum romunu kullanacaksan donanimda degisiklik yapamazsin. CRTC cipini de degistiremezsin.

ZxScpectrum donanimini bire bir klonlayacaksin baska caren yok. Zx Spectrum romunun kaynak kodlari varsa bilemem.

MC_Skywalker

Google eminin arama sonuçlarının 2., 3. sayfaları sayesinde FPGA içine yapılmış bir örnek buldum (Z80+ROM+RAM+VGA+KB)

Onu bir inceleyeyim.

MC_Skywalker

Kitap bayağı ilginçmiş. Bipolar RTL+TTL+CML silikon gofret üretimine değiniyor. 

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 20 Kasım 2018, 16:09:13Bildiğimiz gibi MCU içnce bulunan herbir doanımın (IC2,SPI,PWM vb.) kendi adresi var. 8 bit bilgisayarlarda (Z80 işlemcili) sistem için hangi adres alanı ayrılmış, özellikle video için.

Zamanında spectrum ile bi hayli boğuşmuştum.
Arıza onarım revize falan..
Rom 0-16383 ($0000-$3FFF)arasındadır (Z80 ROM sıfırdan başlar Gerektiğinde gölge romlara yönlendirerek daha geniş rom yapısı oluşturulur). ekran Ram ı 16384 ($4000) ten başlar 22527 ($57FF) de biter. 16K ram minimum tasarım olduğundan ram in sıfır noktasını başlangıç olarak ele almıştır. Ekran yapısı 24 satır 32 kolon üzerine kuruludur. Her karakter 8x8 matris yapıdadır. Toplam 6144 bayt alan işgal eder. 256 karakter (8 satırlık) bloklar üzerine inşa edilmiştir. Birinci blok bitiminde 2. blok başlar. Toplam 3 bloktan oluşur. Her Blok 2048 bayttır.
Renk bilgileri ise Pixel RAM ından hemen sonra başlar. Her karakter için bir kağıt (3 bit GRB) birde mürekkep (3 bit GRB)rengi tanımlanır. Ayrıca parlak olup olmadığı için 1 bit. Flash olup olmadığı için de 1 bit olmak üzere her karakter için bir bayt lık renk bilgisi kullanır. %0 0 000 000 - Flash Bright Paper(GRB) Ink(GRB) sıralamasıyla renkler oluşur. Toplamda 8 renk mevcuttur. 22528 - 23295 ($5800-$5AFF) arasında Toplam 768 Baytlık bir alan kullanır.
Bunun dışında kalan border diye tanımlanan bir alan ise ayrıca 1 baytlık bilgi ile gene benzer formatta oluşturulur. Border alanında karakter ve pixel söz konusu olmasada 23 ve 24 üncü satır edit işlemi için melez bölgede hem border hemde ink paper vs. bilgileri kullanır. Tam olarak ram içinde nerede yer alır emin değilim. Sistem değişkenleri içinde bulunan border bilgileri ULA ya nasıl aktarılıyor net bilgim yok.

Aşağıda bir renk sıralama ekranı ekledim.
Umarım işine yarar donanıma adapte edilebilir bilgidir.
Ayrıca Z80 ve Spectrum için şematik dökümanlarım wardır. Gerektiğinde mail edebilirim.