NEMA 17 Step Motor, Kayış ve Kasnak Seti İncelemesi

Başlatan elekTRofizikci, 23 Kasım 2018, 00:06:44

elekTRofizikci

NEMA 17 Step Motor, Kayış ve Kasnak Seti İncelemesi

Merhaba arkadaşlar.
Daha önce Arduino CNC Kart incelemesi yapmıştım. Dedim ki neden bu kart varken ufak çaplı bir çizici robot yapmayayım?  Gerekli olan NEMA 17 ve kayış kasnakları da aldım. El atmışken NEMA 17 leri parçaladım da :) Parçalama videosu ile robot videoları yakında gelecek .

Şimdilik sadece Nema 17 ve kayış-kasnak aldığınızda neler geliyor, neler önemli onları anlattığım kutu açılımı ve inceleme videolarını sizlerle paylaşıyorum. Diğer videolarda görüşmek üzere...

******************************************************************************************************

NEMA 17 Step Motor _ Kutu Açılımı -28-
https://www.youtube.com/watch?v=ff67LXret3A
******************************************************************************************************
Kasnak-Kayış Seti (3d yazıcı ve plotter için) _Kutu Açılımı -27-
https://www.youtube.com/watch?v=uuhuvXAcqzk

*******************************************************************************************************
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede www.elektrofizikci.com

sezgin05

Step motorları parçalarken rotor olarak kullanılan döner mıknatısı sargıların bulunduğu kısımdan dışarıya sakın çıkarmayın. Çünkü tekrar taktığınızda eski performansını alamazsınız. Motor ölür.

serkan_48

Alıntı yapılan: sezgin05 - 23 Kasım 2018, 15:10:52Step motorları parçalarken rotor olarak kullanılan döner mıknatısı sargıların bulunduğu kısımdan dışarıya sakın çıkarmayın. Çünkü tekrar taktığınızda eski performansını alamazsınız. Motor ölür.

Nedenini merak ettim ?

Acaba bilgisi olan var mi?
Saygılarımla ben Serkan www.iklimlendirmesogutma.com

sezgin05

Çünkü step motor da rotor mıknatıslama işlemi sargıların içerisindeyken yapılır. Söküldüğünde mıknatıs etkisi zayıflar.
https://www.picproje.org/index.php/topic,19586.msg453445.html#msg453445

z

Rotoru tabiki sokup disari alabilirsiniz. Bir sey olmaz.

Fakat;

Eger resimdeki rotoru disari aldiktan sonra milin disini sarmalamis sac paketleri ayri ayri  milden cikartirsaniz. Iste o zaman isiniz zor.
(Fotodaki saclar oynamasin acisi kaymasin diye ozellikle yapistirilmis). Imalat asamasinda sac paketlerin arasina miknatis yerlestirilir ve sac paketlerin disleri bir biri ile tam kayik olacak sekilde hizalanir. Ardindan mile gecirilir. Tam kalite gostergesi olmasa da kaliteli motorlarda biraraya getirilmis sac paketler resimdeki gibi yapistirilir ardindan mile gecirilir.

Asagidaki cizimde gorulen lamda acisi cok kritik. Saclari en azindan %5 hata ile tekrar hizalamalisiniz ki step motorunuz standart hatasiyla geri toplanmis olsun. Aksi halde step motorun mikrostep performansi tamamen yerlerde surunur. Hatta motor torku rotorun bazi aci degerlerinde sifira yakin olur.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com