sese göre hareket

Başlatan x-tol, 12 Aralık 2005, 23:26:40

x-tol

merhaba
   arkadaşlar benim bir projem var fakat programlama hakkında daha ileride olmadığım için hayata geçiremiyorun.
işlevi şöyle olaca;
2 3 sesi tanıyıp bu seslere göre akortlanmış hareket yapacaktır.
bunun için blok olarak şunu düşünüyorum
1-    2 3 tane ses frekansı pic e kaydedilecek
2-pic in bir portu 'mic olacak ve frekanpic e iletip sürekli hafızasındaki bilgiyle karşılaştıracakunda
3-kendi hafızasındaki frekanslarla micden gelen frekans uyarsa ona göre yüklenmiş hareketi yapacak.
önemli olan sesi kaydetme ve sürekli  hafızasındaki frekanslarla karşılaştırması,bunun hakkında birşey düşündüm bazı arkadaşlar bilirler örneğin t18 diye bir cep tel vardı buna kaydettiğimiz sesle arama yapabiliyorduk işte tam olarak yapmak istediğim şey bu mekaniğe çevirmek otomasyon işi o kolay acaba bu cep tel den bulsak içindeki bu devreleri çıkartıp kullanabilirmiyiz.eminimki birileri bunu denemeiştir kafamı bu işe bayağı yoruyorum aslında o kadarda zor birşey olmasa gerektv'nin tunerine benzeyen bir sistemde olabilir insan sesini elektrikses sinyale çeviririz buradaki frekansla bizim akortladığımız frekans uyuşursa çalışır
kafam çok dağınık nereden başlayacağımı biliemiyorum
yardımlarınızı bekliyorum
hoşçakalın
çalışmalarınızda başarılar dilerim

stlg

Sevgili x-tol
Arkadasım yanlış anlama ama yazdıgın yazıyı  okuyup bize yeniden yazarmısın anlayabilsek sana yardımcı olacagız

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

timpati

sanırım sen, sıradan bir sinyalden çok insan sesine duyarlı bir sistemden söz ediyorsun. bildiğim kadarıyla buna speech analyzer deniyor ve küçük bir sayısal devreyle olacak şey değil. olur olmasına da öncelikle tam olarak belli bir sese akortlanması için devrenin, oldukça büyük bir hafızaya gerek var, ikincisi seste "tını" denen özelliği henüz hiçbir elektronik cihaz tanıyabilmiş/taklit edebilmiş değil. yani tam olarak bir tanıma hiç bir zaman (en azından şimdilik) olası değil, bildiğim kadarıyla tabii. konunun uzmanları bu konuda ne der bilemem.
why mr. anderson, why ?

picusta

Ses tanima yapmak için en az bir DSP tavsiye ederim. Ses sinyalinin korelasyonunu yapip hafizadakiler ile karsilastiracak, bu islem için de habire çarpma, toplama yapmak gerekiyor.(her 5 KHz'de mesela ).
Belki yapmak istedigin bu kadar karisik değildir, hani islik çalinca öten anahtarlik varya onun gibi bir sey dha basit yapilabilir.

x-tol

stgl diğer arkadaşlar nlamış bende tekrar değiştirmeye gerkdumuyorum şimdi.benim yapmak istediğim 4 sesi tanıyıp ona göre hareket edecek yani basit ir robot robotun uygulama yapması otomasyon işi orası önemli değil,hallederiz
 asıl önemli nokta devre kısmı.picustanın yazdığı gibi ama tek bir ses değil de 3-4 sesi tanıyacak bu kadar basit.ilk aklımagelen o tlefondaki sesi kaydedip armaydı fakat onun o devrelerini sökemeyeceğimiz için akortlama işi daha mantıklı o kadarda or olacağını sanmıyorum.çünkü öyle 100 lerce komutu anlayacak yapay zeka değil bu.anladınız sanıyorum.ne tür bir devre yani ne yöntemle sesi kaydedip mic'den gelenle karşılaştırabilirim(karşılaştırma işi pic le yapılacak tabiii)bu kadar basit.
ok
cevaplarınız için sağolun

birumher

Bu iş için sesleri kaydedip tanıtabileceğin hazır bir kit var onu kullanabilirsin. Bir dergide görmüştüm..

Dergi Cyber Elektronik Kasım 2004 sayısıydı. Detaylarıyla nasıl kullanılacağını anlatıyor... Hatta 8 adet ses tanıyıp röleleri ona göre çektiren örnek proje bile var.
Alıntı YapSES TANIMA MODÜLÜ

Çevre kontrol arabiriminin ses sayesinde kontrol edilebilmesini sağlayan ses tanıma modülü kelimeleri söylemede zorlanan insanlar için oldukça kullanışlıdır. Çünkü kullanılan bu sistemin çalışma prensibi ses modülasyonu hafızalama üzerine kurulmuştur, yani daha önceden kaydedilmiş olan seslerle bir karşılaştırma yapmaz.
Ancak dergi elektronik ortamda elimde yok. Bulup incelemeni tavsiye ederim.
Birkan.Herguner

CaFFeiNe

bende digikey'in katoloğunda böyle bir şeye rastlamıştım hazır kart şeklinde herhalde baştan komutu tanıtıyorsun sonra aynı komutu duyunca çıkış veriyor

x-tol

Alıntı yapılan: "birumher"Bu iş için sesleri kaydedip tanıtabileceğin hazır bir kit var onu kullanabilirsin. Bir dergide görmüştüm..

Dergi Cyber Elektronik Kasım 2004 sayısıydı. Detaylarıyla nasıl kullanılacağını anlatıyor... Hatta 8 adet ses tanıyıp röleleri ona göre çektiren örnek proje bile var.
Alıntı YapSES TANIMA MODÜLÜ

Çevre kontrol arabiriminin ses sayesinde kontrol edilebilmesini sağlayan ses tanıma modülü kelimeleri söylemede zorlanan insanlar için oldukça kullanışlıdır. Çünkü kullanılan bu sistemin çalışma prensibi ses modülasyonu hafızalama üzerine kurulmuştur, yani daha önceden kaydedilmiş olan seslerle bir karşılaştırma yapmaz.
Ancak dergi elektronik ortamda elimde yok. Bulup incelemeni tavsiye ederim.
hangi sayısında hatırlıyormusunuz.bu gerçekten işime yarayabilir 8 9 tane olması çok çok daha iyi olur.yalnız kit şeklinde yazdığınıza görehazır olarak satılıyor olmalı buda devre kurma açısından iyi olur.caffeine sizindeyazdığınız kataloğa bakacağım
bu da iyi olabilir.

x-tol

Çevre kontrol arabiriminin ses sayesinde kontrol edilebilmesini sağ- layan ses tanıma modülü kelimeleri söylemede zorlanan insanlar için oldukça kullanışlıdır. Çünkü kullanılan bu sistemin çalışma prensibi ses

modülasyonu hafızalama üzerine kurulmuştur, yani daha önceden kaydedilmiş olan seslerle bir karşılaştırma yapmaz.

Uygulanması ve Yararları

Mekanik kontaktörün kullanışlı olmadığı durumlarda, kullanıcının isteğini belirleyebilmek için çok daha farklı bir sistem kullanımı gerekebilir. Mesela ses tanıma modülü, efektörlerin kontrolünü sağlayabilecek bir alternatiftir.
genel olarak tanıtımını buldum dergiyide allahın izni ile lacağım ama nasıl bu kadar eski sayıları nerede bulabilirim.fakat birşey aklıma takıldıbiz önceden kaydettiğimiz frekansa göre hareket yaptıracağız.burasa daha önce kaydedilmiş olan seslerle bir karşılaştırma yapmaz diyor.ya ben yanlış anlıyorum...bu konu hakkında bilgilendirirseniz seviirim
hoşçakalın

birumher

Kaydedilmiş sese göre değil de bu seslerin frekanslarındaki değişimlere göre karşılaştırma yapacağı abnlamına geliyor. Şu anda dergiyi buldum dergi Kasım 2004 ve modülün adı "VoiceDirect 364" Bir arama yaparsan oldukça fazla link çıkıyor. Fiyatı da yurt dışında 49 dolar mış...
Birkan.Herguner

x-tol

tamam zaten bizim yapmak istediğimizde aynı şey.dergide bu devrenin yapımı veya çalışması hakkında bilgiler var mı?varsa dergiyi alıp bir inceleme yapayım.linkten ıkan siteler ingilizce olduğu için tam olarak anlayamıyorum
cavaplarının için teşekkür ederim

birumher

Alıntı yapılan: "x-tol"dergide bu devrenin yapımı veya çalışması hakkında bilgiler var mı?varsa dergiyi alıp bir inceleme yapayım
cavaplarının için teşekkür ederim
Dergide tam istediğin gibi bir proje var. Yapılmış baskı devresi bile hazır.
Birkan.Herguner