STM32f030f4p6 voltaj regülatörü problemi.

Başlatan sessiz_roman, 24 Şubat 2019, 22:14:02

sessiz_roman

Arkadaşlar hepinize selamlar.
geliştirme kartları ile proje yapmaktan sıkılıp olayın daha da iç yüzüne inmek istiyorum ve kendi geliştirme kartımı yapmak istiyorum.

kart başlıkta da belirtildiği üzere mikro denetleyici STM32f030f4p6 olacak ancak araştırmalarım sonucu bu bir çok farklı voltaj regülatörü bağlantısı gördüm ve kafam karıştı.

şu resimde ki gibi bir kurulum uygun mudur.

ayrıca stm mikrodenetleyicileri için optimum kurulum rehberleri kitapları önerinizide bekliyorum.

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

hwdesigner

uygun. dev kitlerin şematiklerini inceleyiniz. başlangıç için daha iyisi yok.

Elektroemre

Ana güç girişi kaç volt olacak?
* Eğer 5V ise 1117 uygun.
* 12V ise 78L33 olabilir.
* 24V ise switching bir regülatör ile 24->5V inip ardından yine 1117 ile 3V3 elde edebilirsiniz.

MCU dışında 3V3 ile çalışan bileşenlerin çektiği akımda önemli tabi. Son olarak özellikle 12 ya da 24V gibi bir beslemeniz varsa, ana girişe uygun değerli TVS koymanızı tavsiye ederim.

sessiz_roman

sevgili arkadaşlar cevalarınız için teşekkürler giriş  5v olacak. sanırım nu tasarım uygun.
biraz önce ams1117 nin datasheet dosyasına bakıyordum ve orada 3v için şöyle bir şematik koymuşlar.

burada ki dirençlerin mantığı nedir acaba. pull up pull down olayı ile alakalı bir şey mi aydınlatırsanız sevinirim.

Mucit23

@Elektroemre LM1117 ile 78L33 arasında çok ciddi fiyat farkı var. Bunun sebebi sanırım LM1117 nin LDO olması. Çıkış voltaj aralığı 3.267 ile 3.333 (IO=10ma) arasında değiştiği yazmış dökümanında. 78L33 nin çıkış voltaj aralığı ise 2.97 ile 3.63 olarak verilmiş. Bu aralık Bir mikroişlemci için çok fazla değilmi? Özellikle ADC kullanılan uygulamalar için sorun teşkil edebilir diye düşünüyorum.

Gediz1337

Alıntı yapılan: mustafa704250 - 25 Şubat 2019, 00:03:12burada ki dirençlerin mantığı nedir acaba. pull up pull down olayı ile alakalı bir şey mi aydınlatırsanız sevinirim.

Dikkat ettiyseniz üstteki çizimdeki ürün kodu ADJ, yani gerilimin ayarlanabilir olduğunu gösteriyor. AMS1117'de ADJ ile VOUT pini arasında 1.25 V'lik bir referans gerilimi olur. Yanlış bilmiyorsam oradaki gerilim bölücü ile çıkış ila ayar gerilimi arasındaki fark ayarlanıyor.

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: mustafa704250 - 25 Şubat 2019, 00:03:12sevgili arkadaşlar cevalarınız için teşekkürler giriş  5v olacak. sanırım nu tasarım uygun.
biraz önce ams1117 nin datasheet dosyasına bakıyordum ve orada 3v için şöyle bir şematik koymuşlar.

burada ki dirençlerin mantığı nedir acaba. pull up pull down olayı ile alakalı bir şey mi aydınlatırsanız sevinirim.

Ayarlaqnabilir güç regülatörlerine bir referans gerilim verirsin ona göre çıkışı kompanze eder.
Negatif geribeslemeyle yapılan ayarlanabilir devreler genelde 1.25 volt geribeslemeyi referans alır. Altına indiğinde çıkışı yükseltir üstüne çıktığında ise azaltır.
Çıkış voltajını dirençlerin düşürdüğü gerilime göre hesapla. Bölünen gerilim 1.25 civarındadır.

Elektroemre

Alıntı yapılan: Mucit23 - 25 Şubat 2019, 00:14:13@Elektroemre LM1117 ile 78L33 arasında çok ciddi fiyat farkı var. Bunun sebebi sanırım LM1117 nin LDO olması. Çıkış voltaj aralığı 3.267 ile 3.333 (IO=10ma) arasında değiştiği yazmış dökümanında. 78L33 nin çıkış voltaj aralığı ise 2.97 ile 3.63 olarak verilmiş. Bu aralık Bir mikroişlemci için çok fazla değilmi? Özellikle ADC kullanılan uygulamalar için sorun teşkil edebilir diye düşünüyorum.

Uygulamaya göre regülatör seçmek lazım, bir regülatör "iyi" ya da "kötü" diyemeyiz. "Şu şu şartlarda iyi" "şu şu şartlarda kötü" diyebiliriz.

Öncelikle LM1117 12V giriş ile çalışmaya uygun bir regülatör değil, başka başlık altında sebepleri ile konuştuk. 78L33'ün tek esprisi 12V girişli bir yerde çalışmaya uygun olması. Yani 12V girişli bir lineer regülatöre ihtiyaç varsa 78L33 öne çıkıyor. Ben genelde giriş 12V iken 3V3'te <30mA durumunda 78L33 kullanıyorum. Regülatör voltajının bahsettiğin aralıkta değişmesi yine uygulamana bağlı.

zipzip

Geliştirme kartı için LF33 her türlü işini görmeye yeter.