pic ile usb flashdisk okuma

Başlatan taxin, 20 Aralık 2005, 22:47:01

taxin

önceden bilgisayardan hazırlayıp usb flashdiske kopyaladıgım txt uzantılı bir dosyayı pic e bağlayarak içeriğine ulaşımam gerekiyor.
bu konu ile ilgili hertürlü döküman örnek vb..  arıyorum

duyan,gören,bilen arkadaşlar lütfen yardım...iyi çalışmalar

Petek

Kullanacağın pic hangisi? Neden pic?
“Önyargıları yıkmak atomu parçalamaktan zordur” A.Einstein

taxin

aslında kullandıgım pic 18f4620 ama usb için  ayrı bir pic bağlayıp asıl pic ile seri bağlmayı düşünüyorum

aslında bu proje bir cihaz için     şu anki kullandıgım sistemde cihaz ile seri olarak haberleşiliyor bilgisayarda çizilmiş kesim listesi seri porttan cihaza gönderiliyor kullanıcı gelen listeyi otomatik olarak kesebiliyor
fakat bu sistemde cihazla bilgisayar arasına bazen 200 m lere varan kablo çekiyoruz benim isteğim bu listeyi txt olarak flashdiske atmak hadi olmadı mmc karta atmak götürüp cihaza takıp kullanmak

Petek

USB okuma işlemi bir şekilde çözülür (gerçi nasıl çözüleceği konusunda detay bilgim yok), fakat önemli olan flash bellekte dosyaların saklandığı şekli bilmeniz gerekir. FAT bilgisini okuyup dosyanın yerini bulmanız gerekir. Bunlar sizi baya yorar. Kaydedeceğiniz bilgi çok büyük değilse başka çözümlere yönelin derim. Veya bir MMC kart yazıcıyı bilgisayara bağlayın ve kopyalamak istediğiniz verileri sizin bildiğiniz formatta MMC karta yazın, sonra kartı götürüp yükleyeceğiniz PİC li cihaza bağlayın. En kolay bu şekilde olur gibi (fazladan PC yanına bir kopyalayıcı yapacaksınız). Bilgi çok büyük değilse 24 serisi bir seri eeprom işinizi görebilir.

emin1

http://www.mikroelektronika.co.yu/english/index.htm    sitesinde
compact flash okuyan bir örnek vardı.

ahmet2004

Petek

Alıntı yapılan: "emin1"http://www.mikroelektronika.co.yu/english/index.htm    sitesinde compact flash okuyan bir örnek vardı.
Hocam, Compact Flash aslında çok mükemmel olur ama burada değil. Burada sadece bir kaç pin ile bilgi gönderebileceği bir hafıza kartı olmalı. Arabirim itibariyle MMC ler SPI haberleşmesi yaptığı için ben MMC kart olabilir demiştim, zaten taxin arkadaşımı da "olmadı mmc ile" demiş. MMC kart büyük miktardai bilgi depolamak için ideal. Tek dikkat edilmesi gereken tarafı işlemci çıkışlarını 3.3 V a düşürmek ki dirençlerle yapılacak gerilim bölücüler iş görecektir.

taxin

mmc kartla haberleşme seri eprom unkine benziyormu
zaten şu anda
cihazda 24c512 var pc den gelen bilgileri önce ona kopyalıyorum
voltajı düşürmek problem değil önemli olan bilgi alışverişini nasıl sağlayacağım

Petek

Alıntı yapılan: "taxin"mmc kartla haberleşme seri eprom unkine benziyormu
seri eeprom i2c protokolünü kullanıyor. MMC SPI. SPI da data çıkış ve girişleri farklı iki hat üzerinden yapılıyor. Yazma yada okuma işlemlerinde biraz farklılık var, yazmada 512 bayt gönderdikten sonra yazma işlemi bitiriliyor. O nedenle en son gönderilen bilgi 512 ye tamamlanmalı.

Alıntı Yapzaten şu anda cihazda 24c512 var pc den gelen bilgileri önce ona kopyalıyorum

Yapacağın iş bu 24c512 yi çıkartıp götüreceksiniz diğer cihazın yanına ve yüklemeyi ona yapacaksınız. Yanlış mı anlıyorum ???

Alıntı Yapvoltajı düşürmek problem değil önemli olan bilgi alışverişini nasıl sağlayacağım
Yukarıdaki örnek programı inceleyin.

ftsahin

http://www.advdigitaltech.com/products/mmclib/index.php

MMC kart okuma ve yazmayla ilgili bir proteus simulasyonu elime geçti. Yazılan kod, bu adresteki MMClib kullanılarak hazırlanmış. Burada MMC kullanımıyla ilgili döküman da var.

Petek

Alıntı yapılan: "ftsahin"http://www.advdigitaltech.com/products/mmclib/index.php

MMC kart okuma ve yazmayla ilgili bir proteus simulasyonu elime geçti. Yazılan kod, bu adresteki MMClib kullanılarak hazırlanmış. Burada MMC kullanımıyla ilgili döküman da var.
Benim bir ara incelediğim kadarıyla 9346 vs. gibi seri epromlarla aşağı yukarı aynı, tek farkı adres için daha fazla alan kullanıldığı idi. Sonuçta protokol SPI.

taxin

Yapacağın iş bu 24c512 yi çıkartıp götüreceksiniz diğer cihazın yanına ve yüklemeyi ona yapacaksınız. Yanlış mı anlıyorum ???

musade ederseniz biraz ayrıntıya giricem

bu cihaz pvc profili kesen bir testereye bağlı
ercom ismindeki bir bilgisayar şirketi zaten sattıgı programına bu cihazla haberleşme protokolünü de ekledi ve böylece kullanıyoruz

kullanıcı pencerelerini bilgisayar ortamında çiziyor
sonra program en az fire verecek şekilde profilleri optimize ediyor ve
seri port üzerinden bizim yaptıgımız cihaza aktarıyor

fakat tekbir profil bilgisi bile 72 karakterden oluşuyor bir kerede 999 profil bilgisi, seri eprom da yavaş , 7-8 dk kayıt sürüyor
bende düşündüm ki  bu bilgileri dosya halinde hazırlatsam ve usb flashdisk ile  cihaza takıp kullansam hem bu şekilde başka yazılım şirketleri de bu cihazı kullanabilir
ama bu iş  fat olayını çözmekten geçiyor galiba
ben en iyisi şu fat olayını biraz araştırayım. verdiginiz bilgiler için çok teşekkürler iyi çalışmalar

Petek

Alıntı yapılan: "taxin"...fakat tekbir profil bilgisi bile 72 karakterden oluşuyor bir kerede 999 profil bilgisi, seri eprom da yavaş , 7-8 dk kayıt sürüyor
Page write modunda o kadar sürmez. Her bayt yazdırmanın arkasından 3 ms bekleme mi yaptırdınız? Peki bu yazma işlemi bir defaya mahsuz değil mi? Ondan sonra cihaz iş yaparken bu bilgileri kullanmayacak mı? Okuma 7-8 dakika süren bir şey değil ki neden vazgeçtiniz?

Alıntı Yapbende düşündüm ki  bu bilgileri dosya halinde hazırlatsam ve usb flashdisk ile  cihaza takıp kullansam hem bu şekilde başka yazılım şirketleri de bu cihazı kullanabilir...
Hala neden flash diski düşündüğünüzü anlayamadım. 24c512 işinizi görüyorsa neden flash bellek?

taxin

zaten vazgeçmedim şu anda kullanılıyor

ama kullanıcıya flashdisk daha cazip geliyor
ucuz ve kolay çözüm

Petek

Sen de 24c512 yi cazip hale getir :) USB soketi, flash disk kutusu falan :) İçerisinde 24c512 olduğunu kim bilecek ki :)