FLYBACK Quasi Resonance Topologi

Başlatan M.Salim GÜLLÜCE, 02 Mayıs 2019, 09:27:57

M.Salim GÜLLÜCE

Flayback Tek Anahtarlı Rezonans topolojisi..
Çalışma evreleri..

naschibo

Mehmet hocam,

Her bir aralik icin akim-gerilim sinyallerinin de oldugu bilgileri paylasabilir misiniz?

saygilar

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: naschibo - 02 Mayıs 2019, 09:39:22Mehmet hocam,

Her bir aralik icin akim-gerilim sinyallerinin de oldugu bilgileri paylasabilir misiniz?

saygilar

Pratik uygulama kaynakları elimde yok.
Flayback sistemini Sadece Anlamak açısından paylaştım.

z

Bunlarin flyback yada quasi resonant flyback olma ihtimali yok.

Flyback oldumu sekonder diyodun arkasina hemen kapasitor baglanir. Diyodla kapasitor arasinda enduktans olmaz. Enduktans kullanilacaksa kapasitorden sonra baglanir.

Dolayisi ile D3 un diyod degil kapasitor olmasi gerekir.

Istisnasinin olacagini sanmiyorum.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: z - 02 Mayıs 2019, 13:28:22Bunlarin flyback yada quasi resonant flyback olma ihtimali yok.

Flyback oldumu sekonder diyodun arkasina hemen kapasitor baglanir. Diyodla kapasitor arasinda enduktans olmaz. Enduktans kullanilacaksa kapasitorden sonra baglanir.

Dolayisi ile D3 un diyod degil kapasitor olmasi gerekir.

Istisnasinin olacagini sanmiyorum.

Alıntıladığım kaynaktan anladığım bu..

linki aşağıya eklersem sanırım daha rahat anlaşılır.
http://www.emo.org.tr/ekler/6bb35ba24bac33d_ek.pdf
Kaynağı oluşturanlardan Hacı Bodur Hoca yı da tanırım.
Yıldızda Pr. Öğretim görevlisidir.

z

Iddia edemeyecegim ama dokumanin hatali oldugunu dusunuyorum.

devrecii

Bu devre sadece osilasyonun aralıksız devam ettiği bu nedenle ferritin doyuma gitme olasılığı olan sistemlerde kullanılabilir.

Bunu dışında mosfetin önüne kondansatör konulması çok yanlış, neden çünkü konsansatör dolduğu zaman mosfet iletime girince kondansatördeki enerji boşa kısa devre edilmiş olacak enerji kaybı olacak.

z

O benim de kabusum fakat bu korku sadece ilk startupta gecerli.

Sistem calismaya basladimi kapasitor voltaji sifirdan gecerken mos iletime sokuluyor. Dolayisi ile stres olmamasinin sebebi bu.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: iboibo - 02 Mayıs 2019, 13:42:31Bu devre sadece osilasyonun aralıksız devam ettiği bu nedenle ferritin doyuma gitme olasılığı olan sistemlerde kullanılabilir.

Bunu dışında mosfetin önüne kondansatör konulması çok yanlış, neden çünkü konsansatör dolduğu zaman mosfet iletime girince kondansatördeki enerji boşa kısa devre edilmiş olacak enerji kaybı olacak.

Zaten konuya rezonans devresi diye giriliyor.
Yarım köprü scr rezonanslarda da durum benzerdir.
LC osilasyonu Buck Etkisi yaratır.
Sadece sıfır geçiş noktalarını kollamak şartıyla anahtarlama gerekir.

Bu Buck olayı hem primer hemde sekonder  üzerinde çalışmaktadır.

devrecii

Burada kondasaörde biriken voltaj 300v geçmesi gerekir ki rezonant olsun , bu nedenle çıkışa bobin konuluyorki ferrit
boşa geçtiğinde tüm enerjisini dışarı değil rezonans kondansatörüne de versin.

Burada sıfır noktası geçişi olması  için  duty çok yuksek olması gerekir , peki duty düşüremezsek çıkışdaki voltajı nasıl ayarlayacağız.

Mesela çıkışda ki voltaj istenilen değerde ve pwm duty düşmüş mesela  1us saniyenin milyonda birinde mosfet
açılıp kapanıyor,  kondansatörde ne olur işte çizimi , bu içimde görülüyor ki mosfet iletime geçtiğinde kısa devre ediyor boşa enerji kaybediliyor hatta mosfet ısınıyor.

z

Kapasitor voltaji oyle degil. Asagidaki grafikteki gibi.

Mavi cizgiler arasindaki bolgede kapasitor voltaji negatife iniyor ama diyod kirpiyor.

Yesil cizgiler arasinda kapasitor voltaji sifirdan gecerken bu kez mos iletime gecip bobine enerji yukluyor.

Enerjiyi serbest birakinca da bobin ve kapasitor akimda salinim yaptiriyor. Bir sonraki negatif alternansda ayni olaylar devam ediyor.

SMPS den aliacak enerji bobine ne kadar akim yuklediginle (mosu ne kadar sure iletime soktugunla) alakali.

devrecii

Hocam ana ferrit bize eksi yonde akım vermiyor ki 0 voltun altına düşsün, pozitif yönde veriyor , negatif yönlüyü mosfet, pozitif yönlüyü  ferrit veriyor.

Sinirim bozuldu bi deney yapacağım  :D başka da işlerim vardı tüh.

z

Kapasitor voltaji 300 voltun ustune cikabiliyorsa kapasitorun de akim yonu tersine doner ve bobine tersden akim basar.

devrecii

Denedim küçücük bir tepe çıktı her türlü kondansatörü ve sarımı denedim hak getire öyle bir sallama olayı yok bir tane minik tepe sonrası gözle görülmeyen tepeler yukarda çizdiğimi dalgaları daha küçültün. mosfette draininde diyotda var negatife düşebilmesi için.

Çıkışda yükde yok. Çıkış yok daha doğrusu.

Denediğim ise yeşil toroid 20V , topolojiyi geçtim de bu rezonans dalgaları nerde bobinin ucuna da bağladım.

Ferritte rezoanas olmuyor mu yoksa , içi boş havalıda oluyor,

Hocam bi el atın şuna  :D Rezonans niye yok,

z

Kapasitor voltajini izleyerek mosun ne zaman iletime girecegini tespit edeceksin.

Zaten bu yuzden QR smps ciplerinin yapisi siradan smps ciplerinden farklidir.

1) Mosu iletime sok, akim bir degere kadar ciksin.
2) Mosu kesime gotur ve Drain voltajini izle.
3) Voltaj tepe yapsin ardindan indigi en alt noktayi yakala.
4) Voltaj artisa gecerken 1. adima git.

Mosu iletime gec sokuyorsun. Cunku  mosun ne zaman iletime gececegi bilgisini kapasitor voltajindan almamissin ve cok gecikmissin.