FLYBACK Quasi Resonance Topologi

Başlatan M.Salim GÜLLÜCE, 02 Mayıs 2019, 09:27:57

devrecii

Peki hocam mosfet kesimdeyken neden rezonans oluşmuyor, bobin uclarına da kondansatör bağladım olmadı.

Bir tesla coil denemesi için , havalı dört beş sarımdan oluşan bobinini kondansatör bağlayıp osiloskopu triggere alıp elektrik verip kesitiğimde osikosop ekranının bir ucdan bir uca devam eden rezonans dalgaları görüyordum.

BU ferrit kapalı enerji uzaya yayılmıyor bunda daha fazla süre devam etmesi gerekir bir tane büyük tepe , sonra ikinci tepe sonrası yok bu niye böyle oldu ki  ???

z

Alıntı Yapmosfet kesimdeyken neden rezonans oluşmuyor

Boyle demeyelim de mosfet kesimdeyken neden sistem cinlamiyor diyelim. Cunku rezonans daha onceki mesajimdaki 4 maddeyi tekrarladiginda olusacak.

Bobinin ESL degeri, C nin ESR degeri ne kadar dusuk ise mosla tetiklediginde o kadar cok salinim (cinlama) gorursun.

Fakat amac her bir salinim ardindan mosu tekrar iletime sokmak. Aksi halde bir kabustan bahsetmistim o kabus kacinilmaz olur ve kapasitordeki enerji mosun kiymigina cekic hatta balyoz gibi vurup durur ve mos eninde sonunda patlar.

Ustelik ESL ve ESR nin kritik degeri de var. Belli bir degerden buyuk olamaz.

Bu konuda guzel bir yazim var.

http://www.cncdesigner.com/wordpress/?p=4763

1/LC > R*R/(4*L*L) olmak zorunda. (Kritik sart)

Buradaki R,  ESL + ESR + RDS ve RDiyod + Kablo direncleri toplami oluyor. Bunlarin toplam degerini yukaridaki kritik degerden kucuk yapamazsan sistem cinlamaz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

devrecii

Teşekkürler hocam güzel açıklamalar , o matematiksel işlemler ne öyle :-\

Ben matematiksel değil de fiziksel anlamak istiyorum  :D Çünkü bununla ilgili bir teorim olacak  :D

Mesela bu resimde kondansatörü bağladım 12v verip çektim şahane titreşimi görüyorsunuz, kullandığım mosfet de güçlü o da kondansatörü yada sistemi tamamen doldurabiliyor ama bu sallantıyı  elde edemiyorum işte takıldığım nokta bu

z

Cunku elle enerji verirken mos direnci falan yok. Yukaridaki kritik sarti saglayamadigindan salinim elde edemiyorsun. Sarim sayisini artirirsan Moslu devrede de salinimlar baslar.

Mesela bu elle deneme yaptigin devreye seri minik bir direnc bagla onda da salinimlar azalacak hatta direnc yuksekse hic salinim olmayacak.

devrecii

Anladığım kadarı ile ferritin doyumu ile alakalı bir şey. Çünkü kondansatör tam doluyor ama ferrit dolmuyor kısa süreli mosfet ile pik verince

Şimdi de bunları açıklayamıyoum neden frekans değişti ?

15R direç ile

Kondansatörü ayırıp şarj edip tekrar bobine verince  :o

z

Alıntı YapŞimdi de bunları açıklayamıyoum neden frekans değişti ?

Verdigim linkte dogal frekans bagintisina bakarsan frekansin L,C ve R ile orantili oldugunu goreceksin.

Salıncak zincirinin bağlı olduğu rulmanlar toz kapıp sürtünmeli hale gelirse salıncağın sallanma peryodu büyür.
Rulmanları temizleyip yağlarsan salıncak peryodu küçülür.

Sistem aynı sistem. Direnç artarsa çınlama frekansı düşer. Direnclerin üstüne yağ damlat.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: iboibo - 02 Mayıs 2019, 18:40:40(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Ben bu skop a hasta oldum..
Kağıt kaplama mı? :)
Mos ve anahtarlama devrelerindeki anahtarlama elemanları ve koruyucu diyotları kırpılmalara sebep olabilir.
Mesela Seri rezonansta tek yarım salınım alırsın.

devrecii

Ben buradaki mantığı anladım sistem yansıma gibi çalışıyor , aynı iki duvar arasına ses dalgası verildiğinde sürekli yansıması gibi. Ses yansıyor frekansı değişmiyor genliği değişiyor.  Dikkat ederseniz ilk dalganın şekli ne ise sonradaki dalgalarda aynı şekilde fakat genliği düşüyor.

Yani direncin burada yaptığı ilk dalganın şeklini belirlemek zaten devreye bağlı değil sadece bir tepe oluşturuyor tepenin şekli ne ise sonrakiler aynada yansıma gibi yansıma yapıyor.  Yani olay o kadar basit değil elektronikten çok quantum fiziğini ilgilendiriyor  ;D

Benim aklıma şöyle bişey geldi mesela ilk dalgayı üçgen yada farklı şekilde oluşturursak sonraki yansımalarda üçgen devam eder mi ?  yada araya farklı farklı dalgalar sokabilir miyiz ?

Eğer bu yapılabilirse sadece bir kondasatör ve bobinle 1KB Quantum hafızası üretmiş oluruz  :D İşte teorim bu  :D

@Mehmet Salim GÜLLÜCE skopun dışına mermer yapıştırıcı ile dolgu yapıldı :D.Mosfet içi diyotlar etkilemesin diye mosfetin drraine ters diyot koymuştum.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: iboibo - 03 Mayıs 2019, 16:57:15Ben buradaki mantığı anladım sistem yansıma gibi çalışıyor , aynı iki duvar arasına ses dalgası verildiğinde sürekli yansıması gibi. Ses yansıyor frekansı değişmiyor genliği değişiyor.  Dikkat ederseniz ilk dalganın şekli ne ise sonradaki dalgalarda aynı şekilde fakat genliği düşüyor.

Yani direncin burada yaptığı ilk dalganın şeklini belirlemek zaten devreye bağlı değil sadece bir tepe oluşturuyor tepenin şekli ne ise sonrakiler aynada yansıma gibi yansıma yapıyor.  Yani olay o kadar basit değil elektronikten çok quantum fiziğini ilgilendiriyor  ;D

Benim aklıma şöyle bişey geldi mesela ilk dalgayı üçgen yada farklı şekilde oluşturursak sonraki yansımalarda üçgen devam eder mi ?  yada araya farklı farklı dalgalar sokabilir miyiz ?

Eğer bu yapılabilirse sadece bir kondasatör ve bobinle 1KB Quantum hafızası üretmiş oluruz  :D İşte teorim bu  :D
Üçgen dalga vermiş olman bobin kondansatör devresinin sana üçgen vermesi   ;D  ;D  ;D
Olabilmesi için bobin ve kondansatörün karaktersiz olması lazım ki..
Halbuki en karakterli iki elemandır kendileri.
Her malzeme yada komplex devrenin basamak fonksiyon davranışı karakterini verir.
Basamak fonksiyonu ise aslında bir yarım kare darbedir...
Her devre yada eleman kendi karakterine göre şekillendirir ve karakterine uygun çıkış verir. ;)