Arizalanan transistorun fotosu

Başlatan z, 02 Mayıs 2019, 13:19:38

z

Daha once hic boyle bir seyle karsilasmamistim. Transistorlerin on yuzleri piril piril fakat arka kisimlari delinmis.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

devrecii

Bi kırın bakalım ne çıkacak içinden hava boşluğu olmuş ark yapmış olabilir. Zaten görüntüsü merdiven altı üretim gibi  :D

M.Salim GÜLLÜCE

Sanki Statik Elektrik Zıplayıp delinmesine sebep olmuş.
Soğutucudan izole ise İhtimal statiktir.

z

asma

Alıntı yapılan: z - 02 Mayıs 2019, 13:19:38Daha once hic boyle bir seyle karsilasmamistim. Transistorlerin on yuzleri piril piril fakat arka kisimlari delinmis.

Daha önce EDM hakkında çalışmanız olmamıştı , ondandır.
At sahibine göre kişnermiş.  ;)

devrecii

Hocam yoksa edm makinası ile siz deldiniz de bizi mi kandırıyorsunuz  :D  :D

z

Ilk modifiye ettigim PC guc kaynaginin SMPS transistorleri bunlar.

EDM makinesi ile deldim evet ama transistorleri is parcasi olarak kullanmadim.

Normalde bakiri eritmek cok guctur. Oyle ki askeri tank ve kaliteli para kasalarinda demir dokumun icine bakir levhalar konur. Roket yada oksijen kaynagi alevi zirha carpinca demir isinirken bakir isiyi sogurup etrafa yayar. Boylece zirh bir turlu erimez.

Burada kiymiktaki enerji ne kadar yuksek se bakiri eritip delmis.

Fakat transistorun sogutucu yuzeye dokunmasini engelleyen silikon bezde hic deformasyon yok. Ustelik transistorun ust siyah kapagi da catlamamis bile.

muhendisbey

İki transistörün aynı yerden delinmesini ele alırsak imalattan kaynaklıdır bu da muhtemelen. Pinler wire bond yapılırken bu noktada içeride sivri bir uç bırakmış olmalılar. Bu da soğutma yüzeyine ark akışına neden olarak eritmiş olmalı. Soğutucuya en yakın noktadan geçtiği için silikona dokunmamış olabilir. Transistörlerin tepeleri sivri köşe olduğu için o noktalardan ya da soğutucuya bağlı olan bacaktan geçmiş olabilir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.