iki bilgisayarı kablosuz nasıl bağlaya bilirim?

Başlatan ramazan10, 23 Aralık 2005, 11:07:55

ramazan10

Arkadaşlar iki bilgisayarı kablosuz uzun mesafe nasıl bağlayabilirim,tahmini mesafe 450-500m
yardımcı olursanız sevinirim. [/size

Petek

Zincirle bağlayabilirsiniz. pahalı olur derseniz ucuz çözümlere de bakın. rs422 gibi.
“Önyargıları yıkmak atomu parçalamaktan zordur” A.Einstein

Gerok

petek arkadaşımızın fikri gayet güzel  :) ama olmaz dersen birde şu yöntemi dene
eğer sadece 2 bilgisayarsa ve mesafe 400 - 500 m ise her bilgisayara birer ad. kablosuz ethernet tak birer tanede dış anten le işi yaparsın tabi antenlerin birbirini görmesi lazım.
Mum başka bir mumu yakmakla ışığından birşey kaybetmez...

mustafacan

çözümü şöle ;
2 adet wriless pcı kart
2 adet 2,4ghz yönlü (yagi) anten
ihtiyaç kadarda 50 ohmluk anten kablsu ve muhtelif konnektorler

bunları temin ettikten sonra bağlantı kuabilirsiniz. antenler çatıdan birbirini görmeleri lazım. bu şekilde 14 km. iletişime(1Mb/sn) müsait olduğu söyleniyor.
Not: Alıcı Verici devrelerde Yasal sınırlamaları unutmayınız!
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

Lütfi AYYILDIZ

aşağıdaki sitede ırda adapter diye bir proje var istersen bir bak seri portdan ır led ile yapmış adam, istersen lazer pointer ile de yapabilirsin. Tabi rf modül ilede bu sana kalmış
http://www.technick.net/public/code/circuits.php#PIC

mcan

sadece 2 tane wi-fi ethernetle olmayabilir, birinizden birinde erişim noktası olmalı

Petek

Alıntı yapılan: "encryptedcode"sadece 2 tane wi-fi ethernetle olmayabilir, birinizden birinde erişim noktası olmalı
Bilmediğim için soruyorum. UPnP ne işe yarar?
“Önyargıları yıkmak atomu parçalamaktan zordur” A.Einstein

biteker

Alıntı yapılan: "encryptedcode"sadece 2 tane wi-fi ethernetle olmayabilir, birinizden birinde erişim noktası olmalı

wi-fi modüllerin neredeyse tümü aynı zamanda erişim noktası barındırıyor ben iki laptop arası ve masaüstü bilgisayar ile laptop arasında erşim noktası olmadan kablosuz ağ kurmuştum

yanlız wi-fi modülleri antenler felan derken yatırım maliyetiniz artıyor biraz amaç adsl paylaştırmaksa amotismanı baya zaman alabilir  :D

AYKIRI

farklı alternatifler var
ama burada en önemlisi mesafe olayı
eğer uzun mesafeli haberleşme istiyorsan maliyetide ona göre artacaktır

her ne olursa olsun mutlaka RF olmak zorunda.
ornek: Packet radio yapabilirsin mesela bildigin telsizle baglanti kurabilirsin TCM tipi bir modemle (yanlış hatırlamıyorsam tcm3105 entegresi vardı) 9600 baudrate e kadar cikabilirsin
cb olan yani citizen band (su ve tüpçülerin kullandıkları band) üzerinden haberleşme yapabilirsin ama boş ve kullanılmayan kanal bulmak zor
genelde 27mhz olur bu cihazlar ama cihazın özelliklerine göre alt ve üst bandları vardır alt ve üst bandlar genelde sakindir bu bandlardan haberlesme saglayabilirsin gürültü yoğun olduğundan packet alış verişi zor olacaktır ayrıca sencron değildir...