Lcd ekran sürülmesi..

Başlatan Andromeda, 08 Mayıs 2019, 18:28:39

Andromeda

Lcd ekranlar yani bu 2x16 lcd
ekrandaki sıvı kristal voltajı ne kadar ..bunlar yerine led taksam çalışr mı yani arada transistör olsa.. :)
benzer bir konu geçti galiba burada..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

MC_Skywalker

ben segmet lcd ile uğraşıyorum. 5V ve 3.3V olmak üzere 2 version ile çalıştım.

https://www.picproje.org/index.php/topic,70955.msg575133.html#new

bu lcdler static lcd olup tek ortak uca sahip  her dijitin uçları ayrı (a-g)

diğer tip ise tarma matığı gibi çalışan ayrı ayrı ortak uçları olur. 1/4 duty 1/2 bias gibi sürüm teknikletini kullanır.  2x16 olanlarda bu tarz bir teknik kullanır. sürücü IC incelenerek öğrenilebilir.

Kabil ATICI

LED konusunda sıkıntı olabilir,
birincisi LCD ile LED arasındaki akım/gerilim ile sürülme konusu,
ikincisi LCD düzgün çalışabilmesi için bir AC şeklinde çalışması gerekliliğidir.
Buna örnek olarak eğer bir LCD'ye DC gerilim uygulanırsa, bir süre sonra solarak kararlılığını kaybeder. İşte bu sebeplerden doğrudan birbiri yerine kullanıma işi biraz sıkıntı yapabilir.

Gerçi istersen kendin de LCD gibi çalışan bir LED ekran oluşturman mümkündür. En basitinden bir işlemci ve MAX7219 ile kolayca gerçekleştirilebilir.

Şu an için LCD gibi çalışan OLED ekran ve vakum flöresan tüplerde (VFD) mevcuttur.
ambar7

Andromeda

.. şimdi elimde 8x16( 8 satır 16 sütun) şeklinde  ledlerden yaptığım bir ekran olsun. "A" harfini nasıl oluşturuyorum;
A harfi 8x5 =40 adet led lambadan oluşuyor. Ben şunu yapıyorum;
Önce birinci sütuna ait 8 bitlik bilgiyi satırlardan gönderiyorum ve aynı anda birinci sütuna 5 V veriyorum. Sonra 2. sütun için bunu tekrarlıyorum. 5 adet sütunu hızlı bir şekilde taradığım için A harfini görüyorum.
Bunun 1x16 karakter lcd deki karşılığı nasıl oluyor. AC sürülüyor diyoruz ya. nasıl yani AC sürülüyor..
Burada da 8 sütün  ve toplam 16x5=80 satır var örneğin..

" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"