PIC Programlamaya başlamak !

Başlatan Jason, 25 Aralık 2005, 15:23:14

Jason

merhaba,

PIC programlamaya ASM öğrenmaya çalışrak mı yoksa picbasic mi yokksa diğer programları öğrenerek başlamalıyım ?

orta seviye C++ biliyorum picbasic daha kolay gibi geldi ama nasıl başlarsa öyle gider misali hangisinden başlayıp devam etmeliyim hangisini ilk etapta öğrenmek daha kolaydır ?

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "Jason"merhaba,

PIC programlamaya ASM öğrenmaya çalışrak mı yoksa picbasic mi yokksa diğer programları öğrenerek başlamalıyım ?

orta seviye C++ biliyorum picbasic daha kolay gibi geldi ama nasıl başlarsa öyle gider misali hangisinden başlayıp devam etmeliyim hangisini ilk etapta öğrenmek daha kolaydır ?

Oncelikle Hosgeldin;
Orta seviye C++ biliyor isen Basic gibi bir dille niye ugrasacaksin ki?
C icin derleyiciler var. CCS ve Hi-Tech en cok kullanilanlarindan.
Hi-Tech standartlara uygun bir C yapisi kullaniyor.
CCS ise duruma ozel fonksiyonlara sahip.
CCS cok daha basit gelecektir ve kullanim kolayligi da avantaj.

Tavsiyem, CCS ile C programlamaya devam etmen olacaktir.

Bir de ASM yi ne olursa olsun ogren ama programini C ile yaz :)

CaFFeiNe

aynen katılıyorum
C ile başlaman çok daha mantıklı başlarda belki biraz zor olabilir ama ileride sana çok şey kazandırır (mikrodenetleyiciler sadece PIC lerden ibaret değil)

microcozmoz

Kendimden örnek veriyim ilk başta tabiki asm ile başladım daha sonra picbasic teki kolaylıklardan dolayı basic e geçiş yaptım..Ama şimdi forumda dikkat edersen ARM mimarisine ait işlemcilerden bahsediliyor..Bu tipte olan yüksek hızlı işlemcilerin çoğunun  C derleyicisi mevcut..Ve C dilinde inanılmaz kolaylıklar var..Şimdi bende C ye geçiş aşamasındayım..

Hepimize kolay gelsin..
"Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler."

Jason

teşekkürler

asm ye yavaş yavaş başladım nede olsa 35 tane komut var  :roll: