ışık modülatörü?

Başlatan SpeedyX, 27 Aralık 2005, 17:21:29

SpeedyX

Herkese selamlar,

Bana ışık modülatörü lazım, yani 3 tane spot lambayı müziğe göre yakıp söndürmek istiyorum, filtrelerle ve triyaklarla yapılmış bir devre görmüştüm ve çalışmadı, acaba çalışan birşeyler var mı? bu hafta bir tane yapmam gerekiyor. 3 tane lamba yeterli.

Teşekkürler.

gofe

ahmet2004

Çalışmayan devre bu mu idi.

3x200watt Elektor 1981

Disco Light 3x200W

SpeedyX

Teşekkürler arkadaşlar,

@ahmet2004,
çalışmayan devre o değildi.

gofe nin devresine benzer şu devreyi buldum, deneyip göreceğim ama C2 neden kutupsuz, diğerleri neden kutuplu onu anlamadım, filtre olaylarından pek anlamam ama itirazı olan varsa ve yazarsa sevinirim.

Saygılar.

OG

Hepsi kutupsuz olsa daha iyi fakat çok da önemli değil.

Tristörün A ile K ters isimlendirilmiş. K (katod alt uç). Ve katotlar  kondansatörlerin alt ucundaki hatta bağlı olmalı.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

SpeedyX

Böyle nasıl?

birde anlamadığım, ilk iki tristöre giden tetiklemeler dirençle gidiyor ama üçüncüsünde kondansatörle. neden acaba? bas veya tiz veya mid i filtrelemek için öyle mi yapılıyor? mesela yukarıda "gofe" nin verdiği devrede o şekilde değil.

OG

Alıntı yapılan: "SpeedyX"
birde anlamadığım, ilk iki tristöre giden tetiklemeler dirençle gidiyor ama üçüncüsünde kondansatörle. neden acaba? bas veya tiz veya mid i filtrelemek için öyle mi yapılıyor? mesela yukarıda "gofe" nin verdiği devrede o şekilde değil.
Bu hali doğru. Diğer şekilde 82-1,5K demiş, dene gör gibi bir şey olmuş. Fakat genel anlamda alt geçiren, band geçiren, üst geciren RC ünitesi daha güzel anlam oluşturur. Sizinkinde tam gercekleştirilemese de bu durum hedeflenmiş.

SpeedyX

Peki tam gerçekleştirmek için neler yapmalıyız, bu devre için sormuyorum, ses filtreleme ile ilgili bilgilerinizi paylaşırmısınız yada konu çok uzunsa bir kitap tavsiyesinde bulunabilirmisiniz?

Prof.EleCTroN

KHN (state - variable) filtreler bu şemaya adapte edilebilir. Kitap olarak
Active and Passive Filter Design
Lawrence P. Huelsman
McGraw-Hill, Inc.
Yanlış hatırlamıyoram TI nin sayfasından yükleyebileceğiniz FilterPro adlı filtre programında KHN filitre tasarımı yapılabiliyordu. Yukarıdaki şemalarda band geçiren filtre yok. Hepsi ya alçak yada yüksek geçiren pasif filtreler. Son şemadaki ilk iki filtre alçak geçiren sonuncusu yüksek geçiren filtredir.

OG

SpeedyX kardeş, çok kaliteli birşey istemiyorsan bu devre iş görür. Ancak crossover gibi birşey istersen opamplar ile dar bantlı filtreler yapman gerekecek. Opamp datasheetlerinde örnekler görüyorum. Çok önemli ise bende araştırayım.

SpeedyX

Alıntı yapılan: "OG"SpeedyX kardeş, çok kaliteli birşey istemiyorsan bu devre iş görür. Ancak crossover gibi birşey istersen opamplar ile dar bantlı filtreler yapman gerekecek. Opamp datasheetlerinde örnekler görüyorum. Çok önemli ise bende araştırayım.
Yok hocam devre için sormamıştım, bu analog a yüklenmek istiyorumda nereden başlasam acaba diye düşünüyorum, filtrelerde ilgimi çekiyor bu aralar. Devre okadar önemli değil, oynamak için yapacağım sadece.

@Prof.EleCTroN,
Kitaplar için teşekkürler, türkçe içeriği tercih ederim aslında ama inceleyeceğim.

SpeedyX

Selamlar, devre çalışıyor.

sesli Video ve resimleri indirmek için:
http://www.hemenpaylas.com/download/74333/101MSDCF.rar.html

OG

Alıntı Yapbu analog a yüklenmek istiyorumda nereden başlasam acaba diye düşünüyorum
Erol'un bir ara opamplar hakkında çok güzel yaklaşım ile anlatımı vardı. İstersen oradan başla. Erol'un anlatımı güzel, aslında ondan köşe yazıları istemek lazım.  ETE de pbp yu güzel anlatmış. Onu da birşeyler yazmaya zorlamak lazım. Petek de peşini bırakmamamız gereken iyi bir hocamız olabilir. mhk, katana ...İlk aklıma gelen arkadaşlarımız. Senin güzel yazılarını artık picprojeye aktarmamız lazım. Ve daha birçok arkadaşımız var, onları ikna etmek gerek. Bizim geleneklerimizde "hocanın eli öpülür". Kıymetlerini bilmek lazım.

Edit;
Arkadaşlardan aldığım mesajlardaki  "yukarıdaki isimlerle sınırlımı"  sorusuna açıklamadır.

Hiç sınırlı olurmu, birçoğundan bahsetmeye bile gerek görmedim ki zaten makaleleri, post sayıları ile siteyi bu günlere ulaştırmış kişileri benim zikretmeme ne hacet. İşte onların gayretleri ve işte picproje.

Yukarıda SpeedyX'in analog konusundaki girişimleri ile aklıma gelmiş bıkıp usanmayıp detaylara girerek güzel anlatımlar yapan arkadaşlarımızı hatırlattım..

Köşeyazarları konusu gündeme olduğu için bu arkadaşlarımızı birazcık daha fazla yoralım.  ;)

yusuff

S.A BENİM AKLIMI KARIŞTIRAN BİR ŞEY VAR ÖĞRENCİYİM DAHA TAM KONULARI BİLMİYORUM BU DEVREYİ YAPMAK İSTİYORUM AMA AKLIM TRAFODA KARIŞIYO . BU TRAFO BİLDİĞİMİZ 220Yİ 12YE ÇEVİREN TROFO MU ? VEN NASIL BAĞLANIYOR ? ANLATIRSANIZ ÇOK SEVİNİRİM. TEŞEKKÜRLER

OG

Küçük harf lütfen.

Trafolara empedans trafosu denir, 220V trafoları değil, yaklaşık değerde olursa onlar da iş görebilir.