LED Striplerin anahtarlama esnasında kapasitif ve endüktif etkisi

Başlatan isoment01, 24 Ekim 2019, 16:58:05

devrecii

Şu şekilde yaparsan ledlerin  induktansı vs hiçbirşeyden etkilenmez

isoment01

Alıntı yapılan: iboibo - 26 Ekim 2019, 14:27:06Şu şekilde yaparsan ledlerin  induktansı vs hiçbirşeyden etkilenmez

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
lede paralel kondansatör koymak gerek bunu denicem hocam. Normalde böyle yapılmalı Led strip tasarımı da arkadaş atlamış. Seri bobin de mi koyayım?? Frekans 800hz.

devrecii

Bobin olmadan kondansatör koymamalısın , herhangi bir ferrite 50-100sarım sarabilirsin, tavsiyem 1000uf kullanma  10uf..100uf vsvs... de kullanabilirsin bir de  yanına 100nf da koyarsan iyi olur.

Bobinin çizdiğim yerde olması gerekir yoksa bi işe yaramaz , hiç bobin koymadan da olur ama mosfete ve kondasatöre yük biner, şöyle de yapabilirsin 2.2uf polyester kondansatör + bobin olarak da küçük bi bobin ya da hiçbirşey. Bobin orada yay görevi görüyor mesela amartisörü olmayan araba kulanmak gibi.

isoment01

Alıntı yapılan: iboibo - 26 Ekim 2019, 23:52:53Bobin olmadan kondansatör koymamalısın , herhangi bir ferrite 50-100sarım sarabilirsin, tavsiyem 1000uf kullanma  10uf..100uf vsvs... de kullanabilirsin bir de  yanına 100nf da koyarsan iyi olur.

Bobinin çizdiğim yerde olması gerekir yoksa bi işe yaramaz , hiç bobin koymadan da olur ama mosfete ve kondasatöre yük biner, şöyle de yapabilirsin 2.2uf polyester kondansatör + bobin olarak da küçük bi bobin ya da hiçbirşey. Bobin orada yay görevi görüyor mesela amartisörü olmayan araba kulanmak gibi.

Önce bir kapasitör koyacam.Bir etki görürsem devam ederim hocam.

isoment01

Alıntı yapılan: iboibo - 26 Ekim 2019, 23:52:53Bobin olmadan kondansatör koymamalısın , herhangi bir ferrite 50-100sarım sarabilirsin, tavsiyem 1000uf kullanma  10uf..100uf vsvs... de kullanabilirsin bir de  yanına 100nf da koyarsan iyi olur.

Hocam selamlar ben yüke paralel seramik kapasite koydum. Low ESR elektrolitik koymuştum ama bir işe yaramadılar. Seramik kapasitörden gürültü sesleri geliyor. Yük arttıkça da artıyor. Bunu nasıl elerim. Bobin koy demişssiniz ama oradan 16A'e kadar akım geçicek bilemedim. Oradaki bobin titreşimi mi alıyor ?