SMPS Sigorta Patlaması

Başlatan AXI, 29 Ekim 2019, 04:21:37

AXI

Merhabalar.
Fotoğraftaki 220v to 5V 700ma mini SMPS i bir projenin besleme katında kullandım.Cihaz 20 adet AC 750w lık motorun sürekli aç kapa yaptığı bir ponoda çalışıyor du. Ve yaklaşık 1 hafta sonra 220VAC giriş kısmındaki 0 ohm direnci patlattı. 805 kılıfındaki direnci değiştirdim. Ve yaklaşık 10 gün sonra yine direnci ve yolu patlattı.

Giriş kısmı resimdeki giri 0 ohm dirençten geçiyor ve köprüde doğrultulup direk kondansatöre giriyor. Diğre tüm devre bu kondansatörden enerji alıyor. Yani öncesinde direncin patlamasına sebep olacak başka hiç bir bağlantı yok. direk resimdeki gibi.

Bunun sebebi ne olabilir? Çözüm önerilerinizi bekliyorum.
"Hedeflerin bittiği tek yer, YENİ hedeflerin başlangıcıdır"

AXI

z

O direnci kisa devre et ve 220v hattina 1 kac Ohm 1-2 w bacakli direc bagla.
Bacaklari da uzun kalsinki sogumasi kolaylassin.

Neden bu direnc yaniyor sorusuna gelirsek;

Motorlar sebekeden cikarken sebekede yuksek voltajli tepecikler olusturur.
Normalde kopru cikisindaki kapasitor ilk sarj esnasinda doluncaya kadar ani asiri akim ceker. Fakat bahse konu yuksek voltaj ziplamalari kapasitore sanki civi cakiyormus gibi akim darbeleri basar. Haliyle o malum direnc de bu akim neticesinde bozuluyor.

Sorun ev ortami icin uretilmis devreyi endustriyel ortamda kullanmandan kaynaklaniyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

AXI

Hocam öncelikle öneriniz için teşekkürler.

Modül çıkışını 280 mA sabit omik yüke bağladım. 220 hattına seri 110 ohm direnç bağladım ve direnç üzerine düşen voltajdan 220V ta çekilen max akımı gözlemleyebilmek için osilaskoba bağladım.
Bu şekildeyken modül çıkışından 5.09V çıkış alıyorum.
Osilaskop Görüntüsü (5V/div - 2ms/div):

Ve burada 110 ohm direnç üzerinne normal sinüste max 7V düşüyor buda yaklaşık olarak max pik akımı 63mA çıkıyor. Ama bu dirence toplam periyot süresi olan 20ms nin sadece 2ms si aktif olduğu için max direnç üzerine düşen enerjinin 0,063A*7V = 0,441W * (2/20) =  40mW.
1-Yukarıda yaptığım hesaplamalar doğru mu?
2-Eğer doğru ise standart çeyrek watt bir direnç kullanabilir miyim?
3-Direnç değerini 1-2 ohm yerine bu şekilde büyük tutmak modüle gelecek yüksek voltajlar için daha büyük esneklik kazandırmaz mı? Sakıncası var mı? (modülün 85VAC-265VAC gibi geniş bir giriş voltaj aralığı var)
4-Dirençten sonra 220 hattına paralel varistör kullanmalı mıyım?

z

Eger guc kaynagi nominal yuku ile yuklendiginde 220V hattinda bagli 110 Ohm direnc sorun cikartmiyorsa kullan gitsin. Tabi bir de variyakla giris voltajini hic olmazsa 180v lara indirip test etmek lazim. 180V motorlar icin sorun ama en azindan senin devren bas agritmasin.

Scopun time/div ayari bozuk gibi gorunuyor.

Madem 110 Ohm direnc is goruyor.

DC anlamda 110 Ohm direncten surekli olarak 63mA aksa bile direncte harcanan guc 0.43w olacaktir.

Ben senin yerinde olsam boyle bir sorun varsa paraya kiyar 1w 100 Ohm direnci takar ve cok agir sartlarda test ederim.

Baktim sorun yok bu sekilde kullanirim.

Oteki turlu zirt pirt yanan bir direnc adami rezil eder.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

AXI

Haklısınız hocam o zaman paraya kıyıp 1w kullanacağım : ). Teşekkürler.

AXI

Aslında bu cihazı öncesinde 10hp motor ile gürültüden çok daha fazla etkilecek şekilde bağlantılar yaparak testler yapmıştım ve farklı sürelerde sürekli motora aç kapa yaptırıyordum. Bu şekilde 2-3 saat boyunca yaptığım farklı şartların hiç birinde sorun yaşamamıştım. Ama 750w lık motorların olduğu panoda sorun oldu. Neden yaptığımız testlerde bunu yaşamadık anlamadım?. Ama şimdiki önerdiğiniz yöntemle besleme kısmı voltaj dengesizliklerine büyük bir esneklik kazanacak ve inşallah sorun olmayacak gibi görünüyor.

Evet osilaskobun time divi problemli galiba 20ms görmem gerekiyordu. Daha iyisine sahip olabilmek için çalışıyorum : ).

AXI

Birde konuyla ilgili kafama takılan diğer bir konu.
Motorlar yani bobinler kapanış esnasında ters yönde pik akımlar oluşturuyorlar diye biliyorum. Ve bu akımlar karşısında düşük dirençli bir sınırlayıcı bulamazlarsa çok yüksek voltajlara çıkabiliyor. Ama kapanış esnasında zaten kontaktör kontakları açık konuma geleceğinden ve motor uçları şebeke ile tamamen yalıtılacağı için bu oluşan pikler motor tarafında kalıp, şebekeye geçmemesi gerekmez mi?

fide

Alıntı yapılan: Bahri Bilir - 29 Ekim 2019, 08:48:10Birde konuyla ilgili kafama takılan diğer bir konu.
Motorlar yani bobinler kapanış esnasında ters yönde pik akımlar oluşturuyorlar diye biliyorum. Ve bu akımlar karşısında düşük dirençli bir sınırlayıcı bulamazlarsa çok yüksek voltajlara çıkabiliyor. Ama kapanış esnasında zaten kontaktör kontakları açık konuma geleceğinden ve motor uçları şebeke ile tamamen yalıtılacağı için bu oluşan pikler motor tarafında kalıp, şebekeye geçmemesi gerekmez mi?
Bu peakler kontakların açılış - kapanışı esnasında gördüğümüz kıvılcımlar da sebep olur. Kontağın açılması kısa bir süre de olsa arada atlayan ark için yeterli süre oluşturur.
20 adet motor kontrolü söz konusu ise @z bahsettiği gibi endüstriyel bir smps kullanmanız daha mantıklı. Anlık çözümler yerine problemi kökünden çözmek daha doğru olur bence.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

AXI

İleriye yönelik projeler için de besleme katında kullanabileceğim güvenli ve uygun maliyetli bir yapı oluşturmam gerekiyor. O yüzden bu tarz sorunlara çözümler üretip, uygulayıp deneyip öğrenmek istiyorum. Bu panel tipi bir cihazın içindeki mini bir devre. Seri imalatta PCB cizimine aktarılacak. O yüzden bir üründen çok devre yapısına ihtiyacım var.

fide

Alıntı yapılan: Bahri Bilir - 29 Ekim 2019, 11:46:45İleriye yönelik projeler için de besleme katında kullanabileceğim güvenli ve uygun maliyetli bir yapı oluşturmam gerekiyor. O yüzden bu tarz sorunlara çözümler üretip, uygulayıp deneyip öğrenmek istiyorum. Bu panel tipi bir cihazın içindeki mini bir devre. Seri imalatta PCB cizimine aktarılacak. O yüzden bir üründen çok devre yapısına ihtiyacım var.
http://fidenetgaraj.blogspot.com/2018/08/12volt-08a-smps-pcb-montaj-yapalm.html?m=0
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

bedavainternet

Wirewound direnç nedir ve neden kullanılır?
Bunu bir araştırın sorunuzu yanıtı olacak.

Bu arada geri opto geribeslemesiz SMPS'leri hiç sevmem!