DC MOTOR SÜRÜCÜ TASARIMI

Başlatan Beyceli16, 29 Ekim 2019, 17:22:15

Beyceli16

Picproje ailesi olarak herkese hayırlı akşamlar, derdimi kısaca paylaşmak istiyorum:

Elimde bir adet 12V DC Motor var. Bu motoru tek bir yönde çalışmasını istiyorum. Aynı zamanda Pic16f628 ile hız kontrolünü yapmak ve belirlediğim süre sonunda da devreden çıkmasını istiyorum.

Bunun için gerekli programı yazdım. Fakat motorun hız kontrolünü ne yaptıysam sağlayamadım.

Pic 'in pwm çıkışına bir led bağlıyorum. Led üzerinde pwm gayet güzel çalışıyor. Belirlediğim süre sonunda led sönüyor. Fakat pwm ucunu MOSFETİN(IRF740) gate ucuna, drain ucuna motorumun (+), source ucunu ise direk (-) bağlıyorum.

Süreyi ayarlıyorum hız değerini ayarlıyorum. Pic üzerinden başlat tuşuna bastığımda süre bitmesine rağmen motor durmuyor ve mosfet aşırı ısınıyor. Belki de bozulmuş bile olabilir duman çıktığını gördüm.

Sonrasında resmini eklediğim devreyi kurdum ondada aynısını yapıyor. Mosfet aşırı ısınıp duman çıkıyor.

Yardımlarınızı bekliyorum bu konuda. Teşkkürler : :'(

mehmet

Kaç cümle var bu mesajda?
Okuyamadım ve anlayamadım.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Erol YILMAZ

Birkac nokta lazim paragrafta oncelikle.

Onun haricinde devrede  gayet iyi gitmissin. 2 yerde takilmissin.

1. Motora paralel bagli diyot hizli bir diyot olmali. Daha da iyisi schottky diyot.

2. Mosfet gate surucun 5v a kadar sinyal uretebilir ki bu yetersiz kalıyor. Vgs gerilimi olarak 10-12v ideal bir deger olurdu. Bu devreyi transistorle kurabilirsin ama ugrasmak istemezsen IR2104 gibi bir fet driver kullanabilirsin.

Skobun varsa pwm uygulayip Vgs gerilimine bak motoru baglamadan önce...

Net bir 0-12v dikdortgen dalga olmali.

Beyceli16

Alıntı yapılan: mehmet - 30 Ekim 2019, 00:32:30Kaç cümle var bu mesajda?

Dilimin döndüğünce anlatmaya calıştım yetersiz bilgi vermiş olabilrim kusura bakmayın

Beyceli16

Alıntı yapılan: Erol YILMAZ - 30 Ekim 2019, 08:28:56Birkac nokta lazim paragrafta oncelikle.

Onun haricinde devrede  gayet iyi gitmissin. 2 yerde takilmissin.

1. Motora paralel bagli diyot hizli bir diyot olmali. Daha da iyisi schottky diyot.

2. Mosfet gate surucun 5v a kadar sinyal uretebilir ki bu yetersiz kalıyor. Vgs gerilimi olarak 10-12v ideal bir deger olurdu. Bu devreyi transistorle kurabilirsin ama ugrasmak istemezsen IR2104 gibi bir fet driver kullanabilirsin.

Skobun varsa pwm uygulayip Vgs gerilimine bak motoru baglamadan önce...

Net bir 0-12v dikdortgen dalga olmali.

Schottky bir diyot ile devereyi tekrardan kurmayı deneyeceğim, Benim amacım pic in pwm çıkışını mosfetin gate ucuna bağlayarak mosfet üzrerinden geçen gerilimi kontrol edip(pwm ile) motorun dönüş hızını ayarlamayı bekliyorum bu devremde.  Pic ile dc motoru nasıl kontrol edebilirim diye kısa bir araştırmamın sonucunda mosfetlerin benim için uygun bir devre elemanı oldugunu karar kıldım ve bu devreyi proteus da simile ettikten sonra orada gayet güzel çalışıyor breadboard üzerinde kurunca malesef istediğim sonuucu alamadım

Mosfet gate sürücün 5v a kadar sinyal üretebilir derken orayı anlayamadım Datasheet ine baktığımda mosfetimin Vgs(th)=min:2V max:4V Değerlerini görebiliyorum ki buda Pic imin çıkışından 0 - 5v arasında değer alabildiğimi göz önüne alırsam Pic ile kontrol etmemin mümkün olduğunu düşünemez miyiz ?

Teşekkürler

Erol YILMAZ

Bahsettiğin gerilim mosfetin açılmaya başladığı gerilim.
Gate-Source Threshold Voltage VGS(th) VDS = VGS, ID = 250 μA
diye geçiyor.

Akım akıtmak istiyorsan Vgs gerilimini biraz daha artırman lazım...

Beyceli16

dice simulator

Anlamadığım noktayı şöyle izah etmek istiyorum IRFZ44N Datasheet inden alıntıdır.  En üst sağda olan grafikte 10V luk bir devreyi kontol etmek istediğimizde gate ucuna 4.5V luk bir gerilimin verilmesi halinde mosfetin üzerinden 8 amper akım akıtma imkanı sunmuyor mu aklımın takıldığı yer tam olarak burası :)

Erol YILMAZ

@Beyceli16

Umarım çok uzun zaman geçmeden iyi bir elektronik tasarımcısı olacaksın.
Yalnız sadece "başlıkları değil" satır altındaki o minik ifadeleri de okumak lazım...

Grafiğin altında bahsedilen bu akımları "Vds = 25V ve 20uS pals genişliği" şartlarında verdiğini bildirmiş.

Genelde bu tarz Fetler için 10-12v gate gerilimi uygundur.
5v ile sürülebilen logic gate Fet ler de var, IRLZ44 bunlardan birisi
https://www.vishay.com/docs/91328/sihlz44.pdf

Misal bunda da 4.5v Vgs şartlarında 80A den bahsediyor.
Bu akım tabi ki kullanışsız şartlar için geçerli...

Senin motorun akımı neydi?

ankyra

Alıntı yapılan: mehmet - 30 Ekim 2019, 00:32:30Kaç cümle var bu mesajda?
Noktalama işaretleri ile ilgili şöyle bir durum olabilir.
Benim zamanımda okuma yazma öğretilirken tümdengelim metodu uygulanıyor idi. Yani önce "ali gel." Sonra harf.
Bir süredir tümevarım metodu uygulanıyor. Önce sesler (e,l,a...) Sonra kelime sonra cümle.
İlkokul öğretmenleri tümevarım metodu ile okuma yazma öğretildiğinde, cümle sonuna nokta ve cümle başı büyük harf vb. kurallarının oturtulmasının zor olduğunu söylüyor.

Mesela ben cümlenin sonuna noktayı koymaz isem aklımda yarım kalmış bir iş olarak durur o nokta...

@Beyceli16 konuyu saptırdım biraz kusura bakma. Ancak merak ettim sen hangi metodla öğendin okuma yazmayı?

PICaso

Alıntı yapılan: Erol YILMAZ - 30 Ekim 2019, 19:11:51@Beyceli16

Umarım çok uzun zaman geçmeden iyi bir elektronik tasarımcısı olacaksın.
Yalnız sadece "başlıkları değil" satır altındaki o minik ifadeleri de okumak lazım...

Grafiğin altında bahsedilen bu akımları "Vds = 25V ve 20uS pals genişliği" şartlarında verdiğini bildirmiş.

Genelde bu tarz Fetler için 10-12v gate gerilimi uygundur.
5v ile sürülebilen logic gate Fet ler de var, IRLZ44 bunlardan birisi
https://www.vishay.com/docs/91328/sihlz44.pdf

Misal bunda da 4.5v Vgs şartlarında 80A den bahsediyor.
Bu akım tabi ki kullanışsız şartlar için geçerli...

Senin motorun akımı neydi?

Hocam, arkadaş pwm duty ile motor hız yapıyor. İdeal pwm frekansı sizce ne olmalıdır?

Erol YILMAZ

Motor büyüklüğüne güç elemanlarına bağlı olarak uygulamalarda
6 ile 25 kHz arasında Pwm frekanslarına denk geldim.

Bence fazla büyük olmayan DC motor için kulak tırmalamayan, en düşük frekans olarak 20 kHz uygundur.
Motor büyür AC kontrollere geçilirse daha düşük frekanslar...

PICaso

Alıntı yapılan: Erol YILMAZ - 31 Ekim 2019, 10:57:15Motor büyüklüğüne güç elemanlarına bağlı olarak uygulamalarda
6 ile 25 kHz arasında Pwm frekanslarına denk geldim.

Bence fazla büyük olmayan DC motor için kulak tırmalamayan, en düşük frekans olarak 20 kHz uygundur.
Motor büyür AC kontrollere geçilirse daha düşük frekanslar...

Kullanılan yarı iletken malzemeye göre frekans seçimi yapılsa daha optimize bir çalışma olabilir mi?