Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d

Ana Menü

lcd ısınırmı?

Başlatan serdarnarman, 29 Aralık 2005, 18:58:36

serdarnarman

2x20 karakter lcd kullanıyorum. lcd ye enerji verdim fakat arkasındaki entegrenin ısındığını farkettim. çok çabuk ısınıyor. bu normalmidir. bilen kullanan varsa yardımcı olsun lütfen. teşekkürler

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: "serdarnarman"2x20 karakter lcd kullanıyorum. lcd ye enerji verdim fakat arkasındaki entegrenin ısındığını farkettim. çok çabuk ısınıyor. bu normalmidir. bilen kullanan varsa yardımcı olsun lütfen. teşekkürler
Backlight pinlerine direk 5v uygularsan lcd ısınır.
Eger oyle bırsey yapmıyorsan muhtemelen yanlıs yerden voltaj verıyorsundur
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

tnen

Cihan1n dedigi gibi Backlight ledine direk 5 volt verissen 1s1n1r onun için bi ön direnç üzerinden ver 100 - 200 ohm aras1 bi direnc i_ini görür.

otm

merhaba
Lcd nin panel aydınlatma ledleri entegre üzerinden beslenmiyor.Ayrıca Çabuk bir şekilde sadece entegrenin ısınması hiçte normal değil.+5v besleme ile ilgili bir sıkıntı olabilir.(sadece 5 volt besleme verdiğini diğer uçların tamamının boşta olduğunu kabul ediyorum)bu durumda ısınma olmamalı.en azından okadar çabuk bir şekilde olmamalı

Erol YILMAZ

LCD de arka aydinlatma icin 7805 cikisina 15 ohm baglayarak arka aydinlatmanin yaklasik 70 mA akim cekmesini saglayabilirsiniz.
Parlaklik ne fazla ne de azdir. Tarafimdan denenmistir.

Bu 15 ohm 1/4 Watt olabilir.

aYe

Merhaba,
Alıntı yapılan: "Erol"LCD de arka aydinlatma icin 7805 cikisina 15 ohm baglayarak arka aydinlatmanin yaklasik 70 mA akim cekmesini saglayabilirsiniz.

Kesinlikle katiliyorum hatta bir çok lcd'nin arkasinda 15-20ohm civarinda smd direnç takilabilecek yer bile hazirdir. Ama 7805 için ayni şeyleri söyleyemeyeceğim. Ufak ufak bu tip kompanentlerden uzaklaşmak lazim lm2574'ü tavsiye ederim 8pin dip kılıf bir switch mod entegresidir. Sadece küçük bir bobin ve hizli diyot ile soğutucusuz 500mA yada 1A  akim veriyor net hatirlamiyorum. Çıkışını kısa devre yapip 24 saat sonra kisa devreyi kaldirsaniz entegre yine bozulmuyor. Yani yanip bütün devreye zarar vermesi çok zor. 8-40 volt gibi geniş giriş voltaj araliginida hesaba katınca; 7805'in tek güzel yani fiyati kaliyor ki o da soğutucu kullanmazsanız.

İyi çalışmalar...
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "tatlisukurnazi"Merhaba,
Alıntı yapılan: "Erol"LCD de arka aydinlatma icin 7805 cikisina 15 ohm baglayarak arka aydinlatmanin yaklasik 70 mA akim cekmesini saglayabilirsiniz.

Kesinlikle katiliyorum hatta bir çok lcd'nin arkasinda 15-20ohm civarinda smd direnç takilabilecek yer bile hazirdir. Ama 7805 için ayni şeyleri söyleyemeyeceğim. Ufak ufak bu tip kompanentlerden uzaklaşmak lazim lm2574'ü tavsiye ederim 8pin dip kılıf bir switch mod entegresidir. Sadece küçük bir bobin ve hizli diyot ile soğutucusuz 500mA yada 1A  akim veriyor net hatirlamiyorum. Çıkışını kısa devre yapip 24 saat sonra kisa devreyi kaldirsaniz entegre yine bozulmuyor. Yani yanip bütün devreye zarar vermesi çok zor. 8-40 volt gibi geniş giriş voltaj araliginida hesaba katınca; 7805'in tek güzel yani fiyati kaliyor ki o da soğutucu kullanmazsanız.

İyi çalışmalar...

Tabii 7805 i beslerken nelere dikkat etmek lazim :) ondan bahsetmedim.

Mesela 24 VDC lik bir giristen LCD aydinlatma sagliyorsunuz.
Bu gerilimi direkt 7805 e girin 70 mA cekin. bakin ne oluyor?
1.33 Watt iyi isitir :) Bu gucu direncler uzerinde bolmek lazim.
Denedim :)

180 Ohm/5 Watt ideal oldu.  180x0.07 = 12.6 volt direnc uzerinde...
12.6-5 = 7.6 volt 7805 uzerinde kaldi.

Yani isiyi paylastilar... Ama problem bir is. SMPS tarzi seylere gecmek lazim ama ozel urune giriyor. Bulunabilirlik problem vs...

Bu arada kac paradan aliyorsunuz LM2574 u ?

ADC kullanilan devrede switch mode guc kaynagi nedense kullanmiyorum ben ya :) Neden boyledir anlayamadim hala daha. Sanirim kotu bilincalti etkilere sahibim bu konuda.  

Sen ne dersin ?  Switch mode + ADC problem cikartir mi?

aYe

@Erol

Anliyorum, bende ilk başlarda çekiniyordum ama sonradan anladim ki sağır duymaz uydurur hesabı kendi kuruntularım yüzünden olduğum yerde bocaliyormuşum. Bende ilk kez 3A 5V çıkış ve 12-24V değişken girişe mecbur kalinca lm2576 kullanmiştim. Sonra anladim ki çok daha iyiymiş. Elimizdeki pc'nin cpu'lari da yine anakart üzerindeki benzer kompanentlerle besleniyor. Demekki en güvenlisi bu. Hiç korkmadan kullanın.

1999 yılıydı sanırım karaköy'de ithalatçı bir firmaya yalvar yakart 250 tane getirtmiştim, almaya gittiğimde bir müşterisi görmüş zorla almış mali gitmiş ben avucumu yalamıştım :D Sonra anladiki peynir ekmek gibi gidiyor, standart bulundurmaya başladı ve diger firmalarda olayı farketti. Sonuç olarak lm2574 2575 2576 gibi entegreleri karaköy kadıköy vs.. bir çok malzeme saticisinda parakende bulabilirsin. LM2574 0.9 dolar civari ama adette 0,7$ civarı olabilir. Çok pahalı sayılmaz.

Ayrıca benim gibi simetri hastası olan biri için pcb üzerinde sırtına soğutucu bağlanmış emektar 7805 kadar çirkin bir görüntü olamaz :D

İyi çalışmalar...
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

Erol YILMAZ

Dogrudur, Tatlisukurnazi beyefendi :)
Lineer regulator ile geniş giriş gerilim aralığında çalışmak için tasarım yapmak biraz zor oluyor. Soğutucu da işçilik açısından pek hoş değil. Mümkün old. soğutucusuz birşeyler yapıyorum :)

Bahsettiğin regulatorleri kullanmadım ama en yakın zamanda birkaç devrede tecrube edip testler yapmak isterim...
Ayrıca ilginize teşekkürler!

aYe

@Erol

Rica, ben teşekkür ederim. Kolay gelsin...