monitor tamiri yardım!

Başlatan kavbar, 30 Aralık 2005, 15:06:41

aster

Alıntı yapılan: "sertac2003"monitörün sol ve sağındaki daralma, özellikle monitör ilk açıldığında meydana geliyosa ve monitörü bir iki tokatladıktan sonra düzeliyosa ama ara sıra tekrar yapıyosa muhtemel arıza ne olabilir ?
canı dayak istiyor demekki keratanın
dayak=soğuk lehim

mcan

bizdede bir tv var açıldıkdan 1 sn sonra ekran kararıyor sonra gene geliyor sonra gene kararıyor... sanki soğuktan yanmayan florasanlar gibi biraz ısınıyor sonra geri gidiyor sesde bozulma yok ama baya bi uzun süre açık kalırsa bazen görüntü tamaen geliyor ama eskisine göre baya bi soğuk sony 70 küsür ekran bi tv bunu arçelik servisine verdier vermeyin dememe rağmen, 1-2 ay çalıştı sonra geri bozuldu aynı hata yenilendi şimdi tv bana kaldı evdekiler artık karışmazlar,sizce bunun sorunu ne olabilir? birde bunla uğraşırken nelere dikkat etmeliyim anot kablosuna dokunmayım fişi çekili olacak,ölçümleri fişi çekiliyken yapacağım ama nasıl? elemanları tek tek devreden sökerekmi yapacağım  yoksa değişik bi ölçme tekniği mi var

POWER

Benim tavsiyem ilk önce tv nin şemasını edinmen olmalıdır.Şemayı bir incele.Senin söylediğin arıza şekline göre,zaman zaman yüksek gerilim devresi görevini yapmıyor demektir ama bunun nedenleri çok alternatiflidir.O yüzden şemadan bu katla ilgili elemanları kontrol etmek lazım.
TB6BKG

kavbar

Alıntı yapılan: "sertac2003"monitörün sol ve sağındaki daralma, özellikle monitör ilk açıldığında meydana geliyosa ve monitörü bir iki tokatladıktan sonra düzeliyosa ama ara sıra tekrar yapıyosa muhtemel arıza ne olabilir ?

bende ki arızanın baslangıcına benziyo.
daralma baslangıcta geciciydi sonra suan ki kalıcı halini aldı.

ben daha bi cıkar yol bulamadım fazla vaktim yok bu aralar bayramdı finaler derken bi sure daha bole kalacak heralde.finalerden sonra alah kerim deyim girişecem ya olacak ya kuliyen bozulacak.ilk denemede mukemmel sonuc beklemiyom acıkcası.

MICROCEBEL

Selamün aleyküm;

Sana buradaki arkadaşlar pek yardımcı olamamış kardeşim.Horizantal transistörünün kollektörü ve dst'nin 3 nolu bacağına bağlı 4.2 yada 6.8 nF 1000V kondansatörünü değiştir düzelir.Düzelmezse beslemende problem olabilir.Birde teknik bilgin olmadan alacağın kitap seni ezberciliğe yönlendirebilir.Bence senin için en doğrusu neyse sen o yolda ilerlemeye çalış yani nedenlerini araştırarak arızayı bulmaya çalış ve arızanın nedeni ne olabilir onuda araştırabilirsin.Kendine bi kaynak olabilecek bi kitap aklabilirsin fakat onun çizdiği yolda değil kendinin çizdiği yolda ilerle herkesin algılama süresi ve yeteneği farklıdır.Çlışmalarında başarılar...Ve kardeşim dst=yüksek gerilim trafosudur.Yardımcı olabildiysek ne ala mualla.

MICROCEBEL

Eğer monitöre bikaç kez vurunca düzeliyorsa kesinlikle soğuk lehim vardır.Ve burdaki 3-5 yıldızlılar çok konuşuyo ama aslında hiç birşey bilmiyolar .

bizimle berabermi mi çalıştın 15 yada 20 yıl  

terbiyesizliğin bilgilerinden daha fazla

Petek

Alıntı yapılan: "MICROCEBEL"Eğer monitöre bikaç kez vurunca düzeliyorsa kesinlikle soğuk lehim vardır.Ve burdaki 3-5 yıldızlılar çok konuşuyo ama aslında hiç birşey bilmiyolar .
Aleyküm Selam.
Arkadaş Allah razı olsun, sadece bir kişinin işine yarayacak olsa da ilminden istifade ettik. Yalnız zekatın bu kadarsa şu cümlelerin israf olmuş.

Aster hocam da soğuk lehim demiş yukarıda. Bulunduğun sayfanın baş kısmına bir bak
Alıntı yapılan: "Aster"canı dayak istiyor demekki keratanın
dayak=soğuk lehim
Bir harf kendini bir harf kadar tanıtırken katibini bir kitap kadar tanıtır. Der ki beni yazanın kalemi şöyle (kelamı), kullandığı renk böyle(zevk sahibi), yazarken sağ elini kullanır,  çizgileri düzgün çeker, yazarken israf etmez, muhatabına göre yazar, sayfaya göre büyüklük oranını iyi ayarlar (demekki harika bir ilmi, keskin bir gözü var), ...  der ve hakeza. Buna  manayı harfi ve manayı ismi deniyor. Arkasında oldukça derin bir anlam var. Bu harfi Cenab-ı Allahın nimetlerine (mesela bir elmaya) tatbik et.
“Önyargıları yıkmak atomu parçalamaktan zordur” A.Einstein

ahmet2004

Compaq 524 şeması  Uyarmı ?

Compaq 524

timpati

"tokatlama", "yumruklama, hatta tekmeleme" (kafa atan yok sanırım, ben rastlamadım) şeklinde çözümler üretilen arızanın kaynağına halk arasında "temassızlık var galba" denilir ve teknik karşılığı ise "soğuk lehim"dir. lehimler yapısı gereği, 8-10 yıl arasında çürürler. bunu lehim pad'leri çevresinde oluşan halkadan ve çukurlaşmadan anlayabilirsiniz. o pad'e lehimlenen elemanın kendisi iri veya çok akım çeken bir devre elemanıysa bu bozulma daha erken olur. çözümse "lehim tazelemek"tir.
vurmayı bırakın, böyle devam ederse yangın bile çıkarabilir (tanık oldum).
why mr. anderson, why ?