atolic & cubemx ikilisi ile karta program yükleme sorunu?

Başlatan samedkutuk, 01 Şubat 2020, 15:52:56

samedkutuk

Arkdaşlar merhaba
Arm programlamaya başlıyorum hayırlısı ile fakat daha işlk programı karta yükleyemedim henüz
aldığım hatayı aşağıda paylaşıyorum daha önce yaşayan varsa yardımcı olabilir mi?

Failure at line:6 'Target Software Startup Scripts'. Please edit the debug configuration settings.

win 10 kullanıyorum
st link yükledim atolic ve cubemx in son versiyonlarını yükledim
samedkutuk

muhittin_kaplan

projecExplolerden projeyi sağ tıklayın ve debug As yaparak stm i seçin

samedkutuk

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 01 Şubat 2020, 16:05:39projecExplolerden projeyi sağ tıklayın ve debug As yaparak stm i seçin
Hocam o menüye nereden erişeceğim atollicin menüsünde mi bahsettiğiniz yer yoksa cubemx in mi ?
samedkutuk

muhittin_kaplan

atolic

samedkutuk

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 01 Şubat 2020, 16:15:19atolic
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

hocam ilgilenip örnek attığınız için teşekkür ederim fakat o kısımda bende 1 seçenek çıkıyor.
acaba bir kurulumu mu eksik yaptım?

samedkutuk

muhittin_kaplan

yok, atolic te stm32CubeIde de aynı eclipse tabanlı ideler
bbende stm32CubeIde mevcut.
Yeni proje oluşturduğunuzda debug string oluşmaz. onu oluşturulması gerekir.

samedkutuk

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 01 Şubat 2020, 16:28:42yok, atolic te stm32CubeIde de aynı eclipse tabanlı ideler
bbende stm32CubeIde mevcut.
Yeni proje oluşturduğunuzda debug string oluşmaz. onu oluşturulması gerekir.
Peki sizce hata nedir hocam ben nerede stm seçmem gerektiğini anlamadım
samedkutuk

Tagli

Yukarıda "Run" menüsünden "Debug Configurations"a gir.

Orada "Embedded C/C++ Application" seçili iken "New Launch Configuration"a tıkla (resimde mouse'un üzerinde olduğu düğme).

Ayarları görmek için yeni oluşan şeye tıkla. Benim örnek resimde "orumcek.true.elf" olarak gözüküyor ama sanırım genelde "proje_adi Debug" diye oluşuyor. Varsayılan ayarları pek değiştirmek gerekmiyordu yanlış hatırlamıyorsam. Sanırım sadece "Debugger" sekmesine gelip orada ST-Link'i seçmen lazım.

Gerekli konfigurasyon oluştuktan sonra debug düğmesi de çalışır hale gelecektir. Eğer varsa diğer alakasız debug konfigurasyonlarını silebilirsin o pencerede.
Gökçe Tağlıoğlu

samedkutuk

Alıntı yapılan: Tagli - 01 Şubat 2020, 16:47:41Yukarıda "Run" menüsünden "Debug Configurations"a gir.

Orada "Embedded C/C++ Application" seçili iken "New Launch Configuration"a tıkla (resimde mouse'un üzerinde olduğu düğme).

Ayarları görmek için yeni oluşan şeye tıkla. Benim örnek resimde "orumcek.true.elf" olarak gözüküyor ama sanırım genelde "proje_adi Debug" diye oluşuyor. Varsayılan ayarları pek değiştirmek gerekmiyordu yanlış hatırlamıyorsam. Sanırım sadece "Debugger" sekmesine gelip orada ST-Link'i seçmen lazım.

Gerekli konfigurasyon oluştuktan sonra debug düğmesi de çalışır hale gelecektir. Eğer varsa diğer alakasız debug konfigurasyonlarını silebilirsin o pencerede.

Aynen dediğiniz gibi yaptım dosya Proje adı_debugger şeklinde oluşuyor ama tekrar derleme yaptığımda değişen bişey olmadı aynı hata ile karşılaştım
samedkutuk

Tagli

Şimdi dikkat ettim de, "Debug As" seçeneği altında bende de sadece "Embedded C/C++ Application" seçeneği çıkıyor. Ama ona tıklayınca normal bir şekilde debug yapabiliyorum. Ben normalde yukarıdaki toolbar'daki böcekli düğmeye basıyordum.

Benim Ubuntu makinemde "Target Software Startup Scripts" aşağıdaki şekilde:
# Set flash parallelism mode to 32, 16, or 8 bit when using STM32 F2/F4 microcontrollers
# Uncomment next line, 2=32 bit, 1=16 bit and 0=8 bit parallelism mode
#monitor flash set_parallelism_mode 2

# Set character encoding
set host-charset CP1252
set target-charset CP1252

# Reset to known state
monitor reset

# Load the program executable
load		

# Reset the chip to get to a known state. Remove "monitor reset" command 
#  if the code is not located at default address and does not run by reset. 
monitor reset

# Enable Debug connection in low power modes (DBGMCU->CR)
set *0xE0042004 = (*0xE0042004) | 0x7

# Set a breakpoint at main().
tbreak main

# Run to the breakpoint.
continue

Bunun üzerinde hiç değişiklik yapmadım. İlk mesajımda anlattığım şekilde yeni konfigürasyon ürettiğimde bu şekilde oluşuyor ve ben de hiç dokunmuyorum.
Gökçe Tağlıoğlu

muhittin_kaplan

Tagli

Biraz alışkanlıktan... Atollic kullanmaya başladığımda STM32CubeIDE daha çıkmamıştı. Ben zaten Cube platformunu kullanmadığım için pek bir şey değişmiyor. Ayrıca Atollic'in "RTOS Aware Debugging" özelliği var. Eğer projenizde FreeRTOS kullanırsanız debug sırasında task, queue falan gibi yapılarla ilgili ek bilgiler görebiliyorsunuz. Bu özellik STM32CubeIDE'ye henüz eklenmedi (ama gelecekte ekleneceği bildirildi).
Gökçe Tağlıoğlu

serdararikan

Kullandığınız işlemci klon değil mi?

samedkutuk

Hocam ben sorunu çözemedim en son dayanamayıp format attım sorun çözüldü :)
samedkutuk