topraklama formülü lazım arkadaşlar

Başlatan haskar19, 04 Ocak 2006, 15:10:11

haskar19

arkadaşlar bir tesisin topraklamasında yere çakılacak çubuk sayısını bulmak için topraklama formülü lazım.yardımcı olacak arkadaşlara teşekkür ederim.elimde birkaç formül var ama hepsi tutarsız..sağlam bir formül ve açıklama olursa sevinirim...çok sağolun

DumrulBey

Merhaba,

Dostum biraz forum ve internet üzerinde araştırma yaparsan çok daha çabuk bilgiye ulaşabilirsin. Mesela:

:arrow: http://samsun.emo.org.tr

Bu site daha önce forumda nakledilmişti. Muhtemelen arama motorlarında da çıkar. Orada yayınlar diye bir bölüm var. Topraklama ile ilgili sunumu önerebilirim. Herhalde bunun gibi daha yüzlercesi vardır.

Başarılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

ajlaalias

Sayın haskar19 eğer forumda bulamadıysanız veya direk hesap cetvelleri gerekiyorsa aşağıdaki linki kullanın...

http://www.amper.com.tr/downloads/Amper%20Topraklama%20Direnci%20Hesaplama%20Tablosu.zip
......

haskar19

dumrul bey kardeşim ben o siteye baktım ve detaylı inceledim ama tam formül vermemişler orda..yeterli gelmedi bana..çakacağımız çubuk sayısı önemli.10 çubuk fazla çaksan 1000 YTL eder yaklaşık..hesabı iyi yapmak için iyi bir formül lazım.. ajlaalias kardeş senin gönderdiğin dosyayı aldım ama değer girip çalıştıramadım..dosyada bir bozuklukmu var acaba..tekrar kontrol edersen bahtiyar olurum. arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum..saygılarımla..formda bulamadım ayrıca bu konuyu...

ajlaalias

sayın haskar19,topraklama ile ilgili bir iş yapıyorsanız eğer amper elektrik şirketi size telefonda teknik destek verir,en çok çalışan onları biliyorum.Programa gelince
http://www.amper.com.tr/download.asp
burdan indirebilirsin.Yapman gereken bu konuda çalışa yere sisteminin bir resmini(pdf veya acad olarak mail atmak) ve irtibata geçmek....
bu kadar......
......

roleci

Her ne kadar teori gerekse de pratiğe uymayabiliyor topraklama işi.
Malumunuzdur ki bulunulan zemin , hava şartları , derinlik ..... gibi değişkenler var.
Dijital Toprak Megeri (Dijital Earth Tester) ile kontrol edilmesi gerekli.

H.Demir

z

Bu olaydan hic anlamam sadece bir fikir.

Neden deneysel yontemle yapmiyorsunuz?

Topraklama cubuklarini mumkunse bina atrafina dagitarak, bir tane cak voltaji olc, olmadi bir tane daha, olmadi bir tane daha.

Olduysa bir kac tanede ekstra sirketten ilave.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

aster

Aslında bende anlamış değilim  :) nasıl hesap bu
1-2 kazık veya levhanın yettiği yerde oluyor, 5-6 tane koyduğun yerde oluyor, tamamen zeminle ilgili, bunu nasıl bir formul hesaplarki
megerle baktığında zaten toprağın direncini görüyorsun
hem şuna hiç dikkat edilmez
levha konur çekilir gidilir hatta üstüne beton dükülür bina dikilir
oradaki bakır levha, kablo ne hikmetse hiç mi hiç çürümez oksit falan da olmaz

Petek

Bu konuda (eğer doğru hatırlıyorsam tabi) Antrak ta Ahmet beyin bir yazısı vardı. Binaya topraklama yapmışlar ama problem olmuş. O (veya bir başkası) da gidip levhanın olduğu yere çi_ini yapmış ve problem o an için  halledilmiş.

Bunu yazarken başka bir şey geldi aklıma. Belki çok saçma olacak ama gerçekten merak ettim. Ahmet Beyin o işi yaparken elektriğe çarpılma riski varmıydı?  :twisted:
“Önyargıları yıkmak atomu parçalamaktan zordur” A.Einstein