AC Dimmer, Opto Snubber Sorunu

Başlatan Mucit23, 13 Nisan 2020, 20:43:03

Mucit23

Selamlar

AC kıyıcı ile uğraşıyorum. Mikroişlemci ile sıfır geçiş tespit edip ona göre triyak tetiklemesi yapıyorum. Yüküm ise 2500W halojen lamba, Yani rezitif yük.

Şöyle bir sorun var.

Yapı yukarıdaki gibi. Opto için 22nF kapasite ve 470R direnç bağlı. Sistem Rezitif yük ile çalıştığı için Triyağa paralel bağlı snubber kullanmadım. Sadece opto için snubber var.

Sistem tam yükte çalışıyorken yani AC sinyal üzerinde herhangi bir kırpma işlemi yapılmıyorken sorun yok fakat giriş sinyalini örneğin %50 oranında kırptığım da Sistemdeki Dirençlerin ve 22nF kapasitenin baya ısındığını farkettim. Bu sırada optocoupler da biraz ısınıyor. Dirençler 1/4W. Acaba direnç gücü mü yetersiz. Özellikle 470R direncin gücünün düşük olduğunu düşündüm. Yada değeri çok düşük geliyor.

Öneriniz var mı bu konuda? Devreyi nasıl güvenli bir hale getirebilirim?

~ENES~

Devredeki iki direnci optonun giriş ve çikıslarına ayri ayri gelecek sekilde 1k olaran degistir.Kondansatörü devreden çikar optoda diyak var zaten çok bir problem yaşatmaz zira sadece tetik sinyali gonderiyor triyağa. Yillardir bu sekilde kullaniyorum ac motor hız kontrollerinde herhangi bir sorunla karsılasmadim henüz.

Mucit23

Çalıştığınız güçler nelerdir?

~ENES~

0.75kw dan 3kw ya kadar kullanıldıgı yerler oluyor.

EGE

Alıntı yapılan: Mucit23 - 13 Nisan 2020, 20:43:03Selamlar

AC kıyıcı ile uğraşıyorum. Mikroişlemci ile sıfır geçiş tespit edip ona göre triyak tetiklemesi yapıyorum. Yüküm ise 2500W halojen lamba, Yani rezitif yük.

Şöyle bir sorun var.

360R ve 470R 1W kullanacaksın.

Yapı yukarıdaki gibi. Opto için 22nF kapasite ve 470R direnç bağlı. Sistem Rezitif yük ile çalıştığı için Triyağa paralel bağlı snubber kullanmadım. Sadece opto için snubber var.

Sistem tam yükte çalışıyorken yani AC sinyal üzerinde herhangi bir kırpma işlemi yapılmıyorken sorun yok fakat giriş sinyalini örneğin %50 oranında kırptığım da Sistemdeki Dirençlerin ve 22nF kapasitenin baya ısındığını farkettim. Bu sırada optocoupler da biraz ısınıyor. Dirençler 1/4W. Acaba direnç gücü mü yetersiz. Özellikle 470R direncin gücünün düşük olduğunu düşündüm. Yada değeri çok düşük geliyor.

Öneriniz var mı bu konuda? Devreyi nasıl güvenli bir hale getirebilirim?

EGE

360R ve 470R 1W olarak kullanman gerekli.

erkan614

Rezistif yük de olsa bir snubber kullanmanı tavsiye ederim

Mucit23

Alıntı yapılan: erkan614 - 14 Nisan 2020, 09:44:39Rezistif yük de olsa bir snubber kullanmanı tavsiye ederim

Opto içinmi yoksa Triyak için mi?