74HC14 ile 20kHz

Başlatan Macera, 05 Ocak 2006, 23:57:00

Macera

74HC14 ile 20kHz üretmek istiyorum.
Kapasitörün bir ucunu toprağa öteki ucunu 74HC14ün girişine ve giriş ile çıkışın arasına direnç bağlıyacam.Çıkışı yine 74HC14ün ikinci schmitttriger girişine yönlendirerek sinyali kararlı bir hale getirecem.Teorik olarak hangi kapasitör vede direnç değerleri ile çalışmam lazım?
Frekans çıkışı (%5 ) hassas olmasada olur.
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

otm

merhaba
sanırım aşağıdaki devre yardımcı olur

Macera

Devre tam tamına öyle de R vede C değerlerini teorik olarak nasıl hesaplarız??
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

otm

merhaba
hesaplama için 1/f = 1.24RC formulunu kullanabilirsin

picusta

O 1.24'ün nerden geldigini bilen var?
Bu entegre için bu degermi?

z

1.24 den emin değilim ancak o katsayiyi hesaplamak zor değil.

S.triggerin V+ ve V- degerini, kullandigin besleme degeri icin katalogdan ogren yada deneysel olarak tespit et.

Daha sonra RC devresinin denklemlerini yaz ve  hesapla.

Olay su;

Cikis 1 (Vdd) ise kapasite voltaji V- den itibaran V+ ya dogru artiyor.

Kapasite voltaji yani trigger girisi,  V+ oldugu anda cikis 0 (gnd) oluyor. Bu kez kapasite V+ dan V- ye dogru inmeye basliyor.

1 peryod suresi, R, C, V+ ve V- nin fonksiyonu. V+ ve V- sabit degerler oldugu icin en son ifadeye sabit bit katsayi getiriyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Macera

Yukardaki devreyi aynen kurdum.Çıkışını ölçü aletinin frekans ölçen kısmına bağladım.Frekans 17kHz ile 20 kHz arasında devamlı değişmekte.Burda frekansı aşağı yukarı oynatan eleman hangisidr?
a:potensiyometre
b:kondansatör
c:74HC14
d:ölçü aleti
e:hepsi

aYe

Merhaba,

Bence %98 ölçü aleti %1besleme %1pot olabilir. Kondansatör üzerinde yazandan farkli bir değer veriyo olsa bile hep farklidir frekans oynamaz en fazla hesap tutmayabilir,aynısı direnç içinde geçerli. Entegre çalışıyodur yada çalışmıyodur farkli farkli çalışması ihtimali çok düşük ki zaten 20khz 74serisi için çok yüksek bir frekans değil. İyi çalışmalar...
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

otm

74hc74 oldukça yüksek (20khzye göre) frekanslarda çalışabilen bir entegredir.
Entegrenin iç yapısından yada imalattan dolayı oluşabilecek bir
kararsız çalışma durumu olamaz.
ya potansta değişme yada kondansatorde kaçak vardır.

z

Besleme gerilimi ile frekans kayar.

Macera

Avometrenin beslemesi pil ile 74HC14 ün ise bilgisayarlarda kullanılan power supply. Avometreyi bilememde diğerinin stabil olması gerekir.

z

O devrede frekansı belirleyen 4 değer var.

R,C Vth, Vtl

Suçluyu sen bulacaksın artık.

Ortam sıcaklığını sabitlersen işe yarayabilir.